Sayıştay Kızılay’ı denetleyecek

Sayıştay Kızılay'ı denetleyecek

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Sezai Sezen, son günlerde ortaya atılan iddialar hakkında Yeni Bakış’a konuştu. Sezen, gelir giderlerle ilgili söz konusu iddiaların bir önceki yönetim dönemini ilgilendirdiğini belirterek, yarından itibaren Sayıştay’ın 113 sayfadan oluşan iddiaları incelemeye başlayacağını kaydetti

Editor: Süperadmin
15 Eylül 2020 - 12:00

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Sezai Sezen, “Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı bir hayır kurumudur ve bir dernek statüsünde değildir. Bir karmaşıklık var” diyerek, gelir ve giderlerle ilgili bir takım iddiaların olduğunu, bu ay içinde bütün evrakları toparlayacaklarını, Sayıştay Başkanlığı’na sunacaklarını belirtti.

Ortaya belge diye atılan şeyin aslında fatura olduğunu anlatan Sezen, faturaların kesildiğini ve bunun sonucu olarak işlem yapıldığını, yönetim olarak birtakım kararlar aldıklarını, ayrıca kendi yetkileri doğrultusunda kararların alındığına işaret etti.

“Bizim bu konuda hiçbir ön yargımız yoktur. Bizden önceki dönemin kendi aralarında bir sıkıntı olduğunu duyuyorum ve bu beni ilgilendirmiyor. Ben tamamen objektif bir şekilde davranıp hiç bir şekilde müdahale etmiyorum. Talimatım ise dosyaların hazırlanması ve eski dosyaların  ortaya konmasıdır”

Ortaya atılan iddiaları kendilerinin de araştıracağını vurgulayan Sezen, daha yeni bir yönetim olduklarını, kurulların yeni oluştuğunu ve bu kurulların şu anda çalıştığını  söyledi. Avukat ile bu iddiaları bir bir inceleyip neticelendireceklerini belirten Sezen, bir başkasının sözü ile kurumun yıpratılmaması gerektiğini ifade etti

Esengül AYKAÇ

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Sezai Sezen, son günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı ile ilgili ortaya atılan iddialar hakkında Yeni Bakış’a konuştu. Sezen, gelir giderlerle ilgili söz konusu iddiaların bir önceki yönetim dönemini ilgilendirdiğini belirterek, yarından itibaren Sayıştay’ın  113 sayfadan oluşan iddiaları incelemeye başlayacağını kaydetti.

“Sayıştay ve Başsavcıya yazı yazdık”

Sezai Sezen, kendinden önceki dönemle ilgili yorum yapmanın doğru olmadığını söyleyerek,  iddialar konusunda kendi iç denetimlerini daha yeni oluşturduklarını kaydetti. Kurumla ilgili iddialara bakmanın bir görev olduğunu belirten Sezen, bir taraftan iddialara bakılırken bir taraftan da kendilerinden önceki yönetimin 1 Temmuz’da Sayıştay’a ve Başsavcı’ya yazı yazdığını  ifade etti. Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın misyonunun çok büyük olduğunu anlatan Sezen,  içerik açısından, gelir açısından oldukça sıkıntılı olduklarını vurguladı ve normal bir dernekten farkının olmadığını söyledi.

“İşin mahiyetini öğrenmek lazım”

“Yakın zamanda pandemi döneminin yaşanmasıyla yerel bir televizyon programında yapılan yardımlar konusunda bir miktar paranın toplanmasıyla kıyamet koparıldı” diyen Sezen, dedikodu kültüründen uzak işin gerçek mahiyetini öğrenmek gerektiğine değindi.

“Kızılay’ın asıl görevi yardıma ihtiyacı olan insanlara ulaşabilmektedir”

İnsanların  sorgulama peşinde olduklarını kaydeden Sezen, sorgulanacak olan makamların belli olduğunu ayrıca sorgulanacak makamların eskiden İçişleri Bakanlığı olduğunu şu anda artık topun Sayıştaylık ve Savcılığa geçtiğini söyledi.  Geçmişte toplanan paraların ve toplanan gıdaların hiçbir sıkıntı olmadan alındığını anlatan Sezen,  dağıtım yönteminde sıkıntılar yaşadıklarını, Başbakanlık bünyesinde oluşturulduğunu ve Başbakanlığın murad ettiği şeyin ise düzensiz dağıtımların önüne geçilmesi olduğunu kaydetti. Kızılay üzerinden yardımların dağıtılması ve tüm bunlara sadece Kızılay’ın uyduğunu belirten Sezen,   bu durumda Kızılay’ın ağır bir eleştiri almasına neden olduğunu ifade etti. Sezen, “Devlet hantal bir yapıdır ve Kızılay gibi hızlı hareket etmesi gereken kabileyeti olması gereken bir kurumdur. Kızılay’ın asıl görevi insanların zor anlarında ve ülkenin zor şartlarında olan insanlara ulaşabilmektir” dedi.

“Kızılay’ı yıpratma peşindeler”

Kızılay’ın halkan topladığı bağışlarla ayakta durduğunu belirten Sezen, yine halktan topladığı bağışları halka yardım amaçlı kullanmak mecburiyetinde olduğunu söyledi. Bu dönemde gıda dağıtımlarının gecikmesiyle insanlarda haklı olarak eleştiri meydana geldiğini anlatan Sezen, pandemi sürecinde herkesin gıda dağıtım yarışına  girdiğini ve ihtiyacı olan kişilerin de olmayan kişilerin de bu yardımları aldıklarını ifade etti.  Yaşanan bu olaylar yüzünden Kızılay’ın sorgulanmaya başlandığını kaydeden Sezen, “Birkaç gün önce haber sitelerinde Kızılay adına çıkan  haberler  oldu. Kızılay’ı yıpratma peşindeler. Buradaki yöneticiler gelip geçici yöneticilerdir. Ben burada şimdi yöneticiyim ve iki yıllığına seçildim. Eğer ki seçilirsem bir dönem daha seçilirim ondan sonra benim dönemim biter ve yasa gereği bir daha seçilemem” şeklinde konuştu.

“Seçime 1 gün kala sirküler karar alındı”

Kızılay’a sahip çıkılması gerektiğini kaydeden Sezen, beddualar edildiğini, Kızılay’la alakası olmayan insanların yorum yapmasını yorumlayıp toplumun dedikodu kültürüne eriştiğini söyledi. Esad Altay yönetimindeki yönetim kurulunun bir karar aldığını anlatan Sezen, seçime 1 gün kala yönetimin sirküler bir karar aldığını belirtti.

“Basında çıkan belgeler ile ilgili denetleme yapılacak”

Sezen, “Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı bir hayır kurumudur ve bir dernek statüsünde değildir. Bir karmaşıklık var” dedi. Fasıl 41’e bağlı işin hayır kurumuna geldiğini vurgulayan Sezen, hayır kurumunu fasıl 41’e göre Bakanlar Kurulu’nun önerisi ile Sayıştay Başkanlığı’nın denetlediğini ve muhatabın ise Başsavcılık olduğunu ifade etti.  Sezen, Sayıştay Başkanlığı’nın kendilerine gönderilen yazıda basında çıkan belgeler ile alakalı denetleneceğini kaydetti.

“Bir usulsüzlük var mı yok mı diye denetleme olacak”

Bu ay içerisinde bütün evrakları toparlayacaklarını söyleyen Sezen, Sayıştay Başkanlığına sunulacağını belirtti. Eski yönetimin  bir takım şeyler yaptığını anlatan Sezen, kendilerinin denetleme kurumu ile evrakları toparlayıp bir usulsüzlük var mı, bir hata var mı diye kontrollerini tamamlayacaklarını söyledi. Ortaya atılan iddiaları kendilerinin de araştıracağını vurgulayan Sezen, daha yeni bir yönetim olduklarını, kurulların yeni oluştuğunu ve bu kurulların şu anda çalıştıklarını anlattı. Avukat ile bu iddiaları bir bir inceleyip neticelendireceklerini belirten Sezen, bir başkasının sözü ile kurumun yıpratılmaması gerektiğini ifade etti. Ortaya belge diye attıkları şeyin aslında fatura olduğunu anlatan Sezen, faturaların kesildiğini ve bunun sonucu olarak işlem yapıldığını ve yönetim olarak birtakım kararlar aldıklarını ayrıca kendi yetkileri doğrultusunda kararların alındığına işaret etti.

“Sayıştay 113 sayfadan oluşan iddiaları inceleyecek”

Yapılması gerekenin Sayıştay Başkanlığı’nın bu denetleme sonucunun gelmesini beklemek olduğunu söyleyen Sezen, ilerleyen günlerde konuyla alakalı açıklama yapacaklarını anlattı. Sezen, “Kamuoyuna geçmiş yönetimi incelediğimiz raporları incelediğimizi söyleyeceğiz. Sayıştay’ın denetlemeleri bu ayın 16’sından itibaren başlıyor. Sayıştay 113 sayfadan oluşan iddiaları inceleyecek. Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ın kendi iç denetimini şu anda denetleme yapıyor. Bizim bu konuda hiçbir ön yargımız yoktur. Bizden önceki dönemin aralarında bir sıkıntı olduğunu duyuyorum ve bu beni ilgilendirmiyor. Ben tamamen objektif bir şekilde davranıp hiç bir şekilde müdahale etmiyorum. Talimatım ise dosyaların hazırlanması ve eski dosyaların  ortaya konmasıdır” dedi. Bütün belgelerin Sayıştaylığa gideceğini ve Sayıştaylığın da kuruma gideceğini söyleyen Sezen, topun Sayıştaylıkta olduğunu ve denetleme kurumlarında olup bugün yapılması gerekenin beklemek olduğunu vurguladı.

“Surlariçi’ndeki bina Türk Kızılay’ına aittir”

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ın bahsi geçen bina ile ilgili uzaktan yakından bir ilgisi olmadığını kaydeden Sezen, bunun Türk Kızılay’ına ait bir şey olduğunu söyledi. Binayı sorgulanacak olan kurumun Türk Kızılay’ı olduğunu vurgulayan Sezen, binayı Türk Kızılay’ın aldığını kendilerinin hiçbir alakasının olmadığını kaydetti.

“Yardım için toplanan paranın geri kalanını kendi çıkarlarımız için kullanmayacağız”

Büyükkonuk Eski Belediye Başkanı olduğunu belirten Sezen, insanların nereden ne uydurduklarını, nerede nasıl gündem olmak için polemik yaratmak isteyeceklerini öğrendiklerini ifade etti. Toplumun yeterince aydınlatılmadığını kaydeden Sezen, “Ben ilk göreve geldiğimde Başbakan ve Cumhurbaşkanından önce daha önce bir medya kuruluşunun yardım kampanyasını yürüten kişi ile görüştüm. Bu parayı toplayan önder olan kişi ve ona olan saygımdan dolayı ziyaret ettim ve Kızılay’ın hesaplarını ona götürdüm. Toplanan paranın akıbetini ona anlatmak için ben bu paranın akıbetini sorgulamıyorum çünkü benden önceki yönetimin işidir bankada bu kadar para duruyor diye açıklamada bulundum. Geriye kalan parayı kendi çıkarlarımız doğrultusunda kullanmayacağız. Çünkü bu halk bu parayı pandemi nedeniyle verdi” dedi.

“Kızılay’ın gelir giderlerini web sayfasında yayınlayacağız”

Çok yakın bir zamanda Kızılay’ın gelir gider dengelerini sürekli anlatacaklarını belirten Sezen, bu dengeleri ise web sayfalarında yayınlayacaklarını ve şeffaf bir yönetim olacaklarını duyurdu. Kızılay’ın hayır kurumu olduğunu anlatan Sezen, insanların bağışları ile ayakta durduğunu ve devlet kurumu olmadığına işaret ederek Kızılay’ın sıfır geliri olduğunu ifade etti. Kızılay’ın kurumsallığa kavuşmadığını ve yönetimlerin geldiğini giderken de bütün bilgileri ve dataları yanında götürdüğünü vurguladı. Kızılay’ın biraz profesyonel hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Sezen, yaptıkları kan hizmetleri olduğunu belirtti.

“Türk Kızılay’ı sahada olamaz”

Sezen, “Türk Kızılay’ı birçok ülkede delegasyon başkanları dedikleri bir birimler kurmuşlardır. Gittikleri ülkelere ilgili yetkililerle temas kurarak Türk Kızılay’ının vizyonunu artırma ve yardımları ulaştırma adına faaliyetlerde bulunuyorlar. Ülkemizde de daha yeni kurulmuş olup birkaç yıllık mazisi vardır. Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı delegasyon başkanlığı kurulmuştur. Bu başkanlık Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayının kan hizmetlerine ve yaptığı hizmetlere destek veriyor. Yani bir faaliyet sürdürüyor ama Kıbrıs Türk Kızılayının hiçbir içişlerimize karışma hakkı yoktur, zaten karışmıyorlar. Sadece kan faaliyetlerine destek veriyorlar. Hem teknik destek olarak hem de parasal destek olarak yardımda bulunuyorlar” şeklinde konuştu. Hafta içi her gün kan bankalarına kan gönderdiklerini kaydeden Sezen, Türk Kızılayının tekbir misyonu olduğu ve bu misyonu ise proje yapmak olduğunu belirterek sahada olmadıklarını işbirliği içinde olduklarını söyledi.

“Depoda olan gıdaları fareler yedi sözleri doğru değildir”

Sosyal medyada yayılan kuru yiyeceklerin kötü görüntüsü hakkında açıklama yapan Sezen, 600’e yakın gıdanın  olduğunu kendilerinin gıda almadığını kendilerinden önceki yönetimden kalan gıdaların olduğunu ve acil ihtiyaçlar için sürekli kontrol amaçlı orada bulundurduklarını belirtti. Sezen, “Dökülen gıdalar var yok fareler yedi sözleri doğru değildir.  O dönemde burada değildim 15 günlüğüne yurtdışındaydım ve benim düşüncem de belki orayı temizledikleri için orada durmuş olabilir.  Daha yeni geldiğim için daha ekip arkadaşlarımla konuşamadım. İhtiyacı olmayan bir yere bizler bir şey götürmeyiz ve acil durumlar için elimizde bir miktar gıda bulunduruyoruz. Kaldı ki bu eski yönetimden kalan bir şeydir ve normalde kurban bayramında bu gıdaların dağıtılacağı kararanı almışlardı. Gıdaları fareler yedi çok da doğru bir cümle değildir. Çok da bir gıdamız yok ve yeni yönetim olarak daha gıda almadık” dedi.

“Yataklar Lefkoşa ve Mağusa hastanelerine teslim edildi”

Yatak konusunda da yanış bilgelerin olduğunu kaydeden Sezen, Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine resmi olarak bir yazı gönderdiğini ve acil olarak yatak ihtiyaçlarının olduğunu kendilerine ilettiklerini söyledi. Sezen, “Türk Kızılay’ı ile birlikte Türkiye ile irtibata geçerek bir kısmı yoğun bakım yatakları bir kısmının da normal yatak olacak şekilde getirdik. O günlerde  benim Türkiye’ye gitmem gerekiyordu Sayın Bakanla görüşmek istedik bu yataklar nereye verilecek diye konuştuk. Onların da bir planlarının olduğu ve birkaç gün beklememizi söylediler. Planlamaları var diye bize birkaç gün beklememizi söylediler ve depo olmadığı için bizim depoda beklettik. Arkadaşlarıma depoya indirmelerini söyledim bende bu arada Türkiye’ye gittim ve gelir gelmez zaten ilk yaptığımız iş Mağusa ve Lefkoşa hastanelerine teslimi oldu” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor