“Seçim, hükümeti bozmaz”

“Seçim, hükümeti bozmaz”

Başbakan Ersin Tatar, Yeni Bakış’a yaptığı açıklamada, Ulusal Birlik Partisi’nin hafta sonu toplanarak cumhurbaşkanlığı seçimi için adayını resmen açıklayacağını, kendisinin aday çıkması için parti içinde büyük bir beklenti ve arzunun olduğunu belirterek, “öyle görünüyor ki adayım. Umarım memleket için hayırlısı olur” dedi ve ekledi:

Editor: Yeni Bakış Editör 2
14 Ocak 2020 - 09:00

Başbakan Ersin Tatar, cumhurbaşkanlığına aday olmasıyla birlikte seçimin hükümeti etkilemeyeceğini belirterek, bu süreçte çeşitli söylemlerin olacağını, çıkacak olan halk iradesi sonucu yola devam edileceğini ifade etti

“Hükümet kurmak ve bozmak kolay iş değildir” diyen Tatar, olgunluk içinde bu sürecin atlatılacağına inandığını kaydetti. Başbakan Tatar, “Öyle görünüyor ki her parti aday çıkaracak. Bunun dışında aday olmak isteyenler de var. Dolayısıyla bu demokratik bir haktır. O nedenle hükümeti bu işten ayrı tutmak gerekir. Bu süreçte hükümet bozulacak diye bir durum yoktur” şeklinde konuştu

Tatar, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ve aday çıkması durumunda kendisini desteklemelerini istediğini ifade ederek, Kıbrıs konusunda YDP ile aynı ideolojide olduklarını belirtti. Tatar, YDP’nin ise ilk turda kendi adayını çıkarma kararı aldığını, ikinci turda böyle bir desteğin olabileceğini söylediğini kaydetti

Tatar, İstanbul ziyaretinin olumlu geçtiğini ve 170 milyon liranın serbest bırakılacağını ifade ederek, altyapı çalışmaları, reel sektör ve bir takım müteahhit ödemeleri için bu paranın kullanılacağını kaydetti. Tatar, birkaç güne kadar miktarın serbest kalmasıyla hareketlenme yaşanacağını söyledi

Zam konusunun ise çok fazla abartıldığını ve istismar edildiğini belirten Tatar, “sadece hayat pahalılığı oranında bir zam yaptık. Bu zamlar her yıl oluyor. Bu şartlarda bu zam normaldir. Bundan sonraki süreçte doların seyrine göre pahalılık devam edebilir. Ancak benim öngörüm enflasyonun düşeceği yönündedir” dedi

 

Deniz ABİDİN 

 

Başbakan Ersin Tatar, Ulusal Birlik Partisi’nin cumartesi günü toplanarak cumhurbaşkanlığı seçimi için adayını açıklayacağını belirterek, kendisinin aday çıkması için parti içinde bir beklentinin söz konusu olduğunu söyledi. Tatar, bu nedenle aday çıkma olasılığının yüksek olduğunu belirterek, “umarım memleket için hayırlısı olur” dedi. 

“YDP ikinci turda bana destek verecek”
Tatar, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ve aday çıkması durumunda kendisini desteklemelerini istediğini ifade ederek, Kıbrıs konusunda YDP ile aynı ideolojide olduklarını söyledi. 
Tatar, YDP’nin ilk turda kendi adayını çıkaracağını, ikinci turda böyle bir desteğin olabileceğini söylediğini kaydetti. 

“Aday çıkmam hükümeti etkilemez”
Başbakan Tatar, aday çıkması durumunda bunun hükümeti etkilemeyeceğini belirterek, hükümetin ayrı olduğunu, bakanlar, müsteşarlar, müdürler ve komitelerden oluştuğunu, bu nedenle bundan etkilenmemesi gerektiğini söyledi. 

“Seçimden sonra da yola devam edeceğiz”
Tatar, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da bağımsız olarak adaylığını açıkladığını, bu süreçte yaklaşık 2 buçuk ay boyunca çeşitli söylemlerin olacağını belirterek, çıkacak olan halk iradesi sonucu yola devam edileceğini ifade etti. 

“Hükümeti cumhurbaşkanlığı seçiminden ayrı tutmak gerekir”
“Hükümet kurmak ve bozmak kolay iş değildir” diyen Tatar, olgunluk içinde bu sürecin atlatılacağına inandığını kaydetti. Başbakan Tatar, Anayasa’ya göre her 5 yılda bir cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılmakta olduğunu söyleyerek, “bu süreçte öyle görünüyor ki her parti aday çıkaracak. Bunun dışında aday olmak isteyenler de var. 
Dolayısıyla bu demokratik bir haktır. O nedenle hükümeti bu işten ayrı tutmak gerekir” diye konuştu. Tatar, “Bu süreçte hükümet bozulacak diye bir durum yoktur” dedi. 

“Birkaç güne kadar hareketlenme yaşanacak”
Başbakan Ersin Tatar, İstanbul ziyaretinin olumlu geçtiğini ve 170 milyon liranın serbest bırakılacağını ifade ederek, altyapı çalışmaları, reel sektör ve bir takım müteahhit ödemeleri için bu paranın kullanılacağını kaydetti. Tatar, birkaç güne kadar miktarın serbest kalmasıyla hareketlenme yaşanacağını söyledi. 

“Zam konusu çok fazla abartıldı ve istismar edildi”
Tatar, hükümet kaynak yaratsın diye zam yaptı söylemlerine katılmadığını belirterek, zam konusunun abartıldığını söyledi. Tatar, her yıl hayat pahalılığı oranında harçlara bir takım artışların yapıldığına vurgu yaparak, bunun 1974 yılından beri böyle olduğunu belirtti. Ersin Tatar, geçtiğimiz yıl harçlara yapılan zammın yüzde 30 olduğunu hatırlatarak, geçen yıl hayat pahalılığının daha yüksek olduğunu kaydetti. Tatar, bu yıl ortalama yüzde 8 zam yapıldığını belirterek, “bu konu siyaseten çok abartıldı ve istismar edildi. Sadece hayat pahalılığı oranında bir zam yaptık. Bu şartlarda bu zam normaldir. Bildiğiniz üzere döviz arttı, buna bağlı bir hayat pahalılığı ortaya çıktı. Hayat pahalılığı 2019 yılında yüzde 11 oldu. Ancak ortalama artış seyrüsefer de dahil yüzde 8 civarında oldu. Bundan sonraki süreçte doların ve bir takım fiyatların gelişmesine bağlı olarak bir pahalılık devam edebilir. Ancak benim öngörüm enflasyonun düşeceği yönündedir. Umarım ki enflasyon 5-6 TL’lere düşer. Ekonomiye güven ve istikrarın sağlanması, Türkiye’nin yaptığı anlaşmalar ve bölgede KKTC’nin öneminin artması bir takım yaptırımları da beraberinde getirebilir” diye konuştu. 

“İmar Planı önemli bir bölgeyi ilgilendiriyor”
Tatar, İskele, Mağusa, Yeniboğaziçi İmar Planı’nın yürürlüğe girmeyeceği konusunda ise bu konunun  çok tartışılan bir konu olduğunu belirterek, teknik bir konu olduğunu ve önemli bir bölgeyi ilgilendirdiğini söyledi. Tatar, önceki gün yapmış olduğu yazım açıklamada da olduğu gibi toplumsal bir uzlaşının sağlanamadığını belirterek, plan üzerinde teknik çalışmaların hala sürdüğünü, yasal sürecin doğru işletilmemesi nedeniyle bu yönde bir karar aldıklarını kaydetti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak