“Sektör yara alacak”

“Sektör yara alacak”

İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, Girne’ye bağlı Karakum’da çöken okul binasıyla ilgili, bilgisi olanın da olmayanın da beyanat verdiğine dikkat çekerek, söz konusu inşaatın, müteahhitinin de taşeronunun da kayıtlı olduğunu, sorunun kalıpçı hatasından kaynaklandığına dikkat çekti. Amca, bir kalıpçının yaptığı hatayı tüm sektöre bağlamanın da doğru olmayacağını belirterek uyardı:

Editor: Yeni Bakış Editör 2
03 Aralık 2019 - 08:00

İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, çöken okul inşaatıyla ilgili birlik olarak araştırmalarını yaptıklarını belirterek, çökmenin kalıpçı hatası yüzünden kaynaklandığını, yasaya göre bu kişinin ne ceza alması gerekiyorsa alacağını söyledi

Amca, kalıpçının o yükseklikteki binayı yapmaya malzemesinin yetmediğine dikkat çekerek, eski yönteme göre çalışıldığını, bunun da bütün binalar böyle yapılıyor gibi bir algı yarattığını kaydetti. Amca, “Burada bir imalat hatası vardır. İmalat hatasının bedelini mutlaka birileri ödeyecektir. Ancak bunu sektöre mal etmek biraz ağır oluyor” diyerek, inşaat sektörünün bir ülkenin her şeyi olduğunu belirtti 

“Hayatımızı bu sektör sayesinde idame ettiriyoruz. Bizim tek gelir kaynağımız inşaat sektörüdür. Sektöre gözümüz gibi bakmak zorunluluğumuz vardır. İçimizde bir tek kişinin yaptığı hatayı tüm sektöre mal edersek doğru olmaz. Sektörümüz yara alacak. Bu konu gereğinden fazla konuşuldu. Elbette konuşulmalıdır. Ancak bilen de bilmeyen de konuşursa bu olmaz” dedi

 


Deniz ABİDİN 


İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, çöken okul binasıyla ilgili, ilgisi olanın da olmayanın da beyanat verdiğini belirterek, inşaatın, müteahhitin, taşeronun kayıtlı olduğunu söyledi. 
Amca, inşaatın çökme sebebinin kalıpçı hatası olduğuna dikkat çekerek, yapının üzerine girecek olan betonun yükünün hesaplanamadığını kaydetti. 
Amca, kalıpçının malzemesinin yeterli olmadığını belirterek, bu olayda müteahhitin hiçbir suçunun olmadığını söyledi. Amca, Planlama ve İnşaat Dairesi’nin de suçunun olmadığını belirterek, kalıpçının o yükseklikteki binayı yapmaya malzemesinin yetmediğini kaydetti. 
Amca, eski yönteme göre alt alta konularak kalıpların yapılmaya çalışıldığını, bütün binaların böyle yapılıyor gibi bir algının ortaya çıktığını söyledi. Amca, oysa bunun bir tek kalıpçının hatası olduğunu ifade ederek, “işini doğru yapmadı ve hepimizi sıkıntıya koydu” diye konuştu. 

“Yılda birkaç kez inşaat çökmesiyle karşılaşıyoruz”
Amca, önüne gelenin birşeyler konuştuğunu, yorumlar yaptığını kaydererek, sosyal medyada iyi ki öğrenciler içeride değildi gibi yorumların dahi yapıldığını belirtti. Amca, yılda birkaç kez inşaat çökmesinin yaşandığını belirterek, bu gibi olaylar olmayacak diye bir durumun söz konusu olmadığını, bunun büyütülmesi gereken bir konu da olmadığını söyledi. Osman Amca, bu gibi olayların hiç olmaması gerektiğine işaret derek, zaman zaman inşaat çökmeleriyle karşılaşılmakta olunduğunu kaydetti. 
Amca, bir tek kişinin yapmış olduğu hatanın bütün taşeronlara bağlanmasının doğru olmayacağını belirterek, “bu acımasız olur” diye konuştu. 

“Ne ceza alması gerekiyorsa alacak”
Amca, İnşaat Taşeronları Birliği olarak araştırmalarını yaptıklarını belirterek, ceza veya uyarı ne ise yapacaklarını söyledi. Amca, yasaya göre bu kişinin ne ceza alması gerekiyorsa alacağını söyleyerek, “biz her zaman söylüyoruz. Sizi aşan bir durum varsa bize gelin. Biz gidip inşaatı kontrol etmeye her zaman hazırız. Bize müracaat edenler oluyor. İnşaatı gidip görüyoruz, teknik bilgileri veriyoruz hatta ücret de talep etmiyoruz. Kalıpların nasıl yapılabileceğini bizzat ben kendim de giderek anlattığım oldu. 
Bu şekilde hiçbir binada sıkıntı yaşamadan inşaatlarını tamamlayanlar oldu. Ben her şeyi bilirim demekle hiçbir şey olmuyor.” diye konuştu. 

“Yardım almak ayıp değil”
Amca, öğrenmenin ne yaşının ne de zamanının olmadığını ifade ederek, “Yardım almak ayıp değildir” dedi. Osman Amca, ülkede deneyimli mühendislerin olduğunu belirterek, bunlardan da yardım alınabileceğini söyledi. Amca, müteahhitler birliğinin çok güzel bir girişim yaptığına dikkat çekerek, bir komitenin kurulacağını, bunu araştırmak için ise kendisiyle de iş birliğine girildiğini kaydetti. Amca, söz konusu komitenin içinde yer alacağını belirterek, neden oldu ve bundan sonra olmaması için gerekli olan ne varsa belirleyip kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.
“Bir tek kişinin yaptığı hatayı tüm sektöre mal etmek biraz ağır oluyor”
Amca, inşaat sektörünün bir ülkenin her şeyi olduğunu belirterek, şöyle devam etti, “Biz ekmeğimizi bu sektörden kazanıyoruz. Hayatımızı bu sektör sayesinde idame ettiriyoruz. Bizim tek gelir kaynağımız inşaat sektörüdür. Sektöre gözümüz gibi bakmak zorunluluğumuz vardır. İçimizde bir tek kişinin yaptığı hatayı tüm sektöre mal edersek doğru olmaz. Sektörümüz yara alacak. Bu konu gereğinden fazla konuşuldu. Elbette konuşulmalıdır. Ancak bilen de bilmeyen de konuşursa bu olmaz. Bu olayda müteahhit de inşaat da hatta yanında çalışan taşeron da kayıtlıdır. Taşeronun yanındaki işçiler de kayıtlıdır. Burada bir imalat hatası vardır. İmalat hatasının bedelini mutlaka birileri ödeyecektir. Ancak bunu sektöre mal etmek biraz ağır oluyor.”

“Sevindiğimiz tek şey can kaybının olmamasıdır”
Osman Amca, “Müteahhitler birliği dahil bu konuda hepimiz gereken ne ise yapıyoruz” diyerek, Mühendis Mimar Odaları Birliği ile de iş birliği yaparak bu gibi olayların tekrar olmaması için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. 
Amca, “Tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır. Bu bizi bir nebze rahatlattı” dedi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ülkede kaçak turizmcilik
Ülkede kaçak turizmcilik
Gezici’ye göre birinci Tatar
Gezici’ye göre birinci Tatar