“ŞİDDET GÖREN KADINLARA DESTEK SAĞLIYORUZ”

“ŞİDDET GÖREN KADINLARA DESTEK SAĞLIYORUZ”

Editor: YeniBakış Editör
05 Nisan 2021 - 10:50
Reklam

LTB Toplum Çalışmaları Şubesi sorumlusu  Sibel Demirpençe, yeni inşa edilen Sığınma evi inşaatının tamamlanmış olup çok yakında oraya taşınacağını kaydetti. Sibel Demirpençe, yeni binanın kapasitesinin ise 12 kadına ve çocuklarına hizmet vermeye uygun şekilde olacağına dikkat çekti.

Sibel Demirpençe, kadınlar için sağlanan adli yardımın, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yürütülen Şiddete Karşı Yanyana Projesi kapsamında sağlandığını söyledi. Demirpençe, “Bize Başvuru yapan kadınların neredeyse tümü maddi sıkıntı içinde oluyor diyebiliriz. Şiddet yaşamış olan veya şiddet tehdidi altında olan ve bizlerle iletişime geçmiş olan kişilere destek sağlanmaktayız” dedi.

 

Esengül AYKAÇ

Yeni Bakış’a ulaşan, şiddet gördüğünü ve avukat tutma imkanı olmadığını ifade eden bazı kadınlar, LTB’ye bağlı birime başvurmalarına rağmen adli hizmetlerden yararlanamadıklarını iddia etti. Mağdur olmayan ve maddi durumu iyi olan kadınların torpil kullanıp davalarına bedava baktırdıklarını iddia eden kadınlar, aynı zamanda avukatların da bu durumu bilerek davalara baktıklarını ve belediyenin bütçesinden ödendiklerini belirtti. Mağdur olduklarını iddia eden bazı kadınlar, özellikle avukatların, maddi durumu iyi olan ve şiddet mağduru olmayan birçok kadını bilerek savunduklarını ifade ediyor. Gazetemize ulaşan kadınlar, Barolar Birliği Başkanının konuya el atmasını istedi.

Demirpençe: “2021 yılı mart ayı sonuna kadar 23 başvuru alınmış olup 6 kişi sığınma evinde kaldı”

LTB Toplum Çalışmaları Şubesi sorumlusu  Sibel Demirpençe, Lefkoşa Türk Belediyesi Kadın Sığınma Evinin 7 kadın ve bu kadınların çocuklarına güvenli barınma imkanı sağlayacak kapasitede olduğunu belirtti.  Lefkoşa Türk Belediyesi Kadın Sığınma evinde kalan kadın sayısının değişkenlik gösterdiğini söyleyen Sibel Demirpençe, yeni inşa edilen Sığınma evi inşaatının tamamlanmış olup çok yakında oraya taşınacağını kaydetti. Sibel Demirpençe, yeni binanın kapasitesinin ise 12 kadına ve çocuklarına hizmet vermeye uygun şekilde olacağına dikkat çekti.
Lefkoşa Kadın Sığınma Evine aylık başvuru sayısının değişkenlik gösterdiğini ifade eden Sibel Demirpençe, 2020 yılında toplam 112 kadının yardım talebinde bulunduğunu, bunlardan 32 kişinin sığınma evinde kaldığını belirtti. Başvuran diğer kadınlara çeşitli destek hizmetleri sunulduğuna dikkat çeken Demirpençe, hukuki destek, danışmanlık, farklı kurumlardan yardım sağlanması için destek, gıda desteği gibi hizmetler verildiğini, 2021 yılı mart ayı sonuna kadar 23 kadının başvurduğunu, 6 kadının sığınma evinde kaldığını söyledi.

“Eğer bir şiddet ilişkisi yoksa o zaman hukuki destek talebi tarafımızca karşılanmayabilir”
Sibel Demirpençe, kadınlar için sağlanan adli yardımın, Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından yürütülen Şiddete Karşı Yanyana Projesi kapsamında sağlandığını söyledi. Demirpençe, “Bize Başvuru yapan kadınların neredeyse tümü maddi sıkıntı içinde oluyor diyebiliriz. Şiddet yaşamış olan veya şiddet tehdidi altında olan ve bizlerle iletişime geçmiş olan kişilere destek sağlanmaktayız. Şiddet denildiği zaman sadece fiziksel değil, psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet gibi tüm şiddet türleri göz önünde bulundurulmaktadır” diyen Demirpençe, genellikle bu tür durumların içinde bulunan kadınların maddi imkanlarına da eşleri/partnerleri tarafından el konulduğunu söyledi. Demirpençe, böylece kadının kendi ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olamadığının altını çizerek, “Eğer bir şiddet ilişkisi yoksa o zaman hukuki destek talebi tarafımızca karşılanmayabilir. Durum değerlendirmesi yapılıp o doğrultuda karar verilmektedir” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak