“Sınırlar ve Yasak Yerler”

“Sınırlar ve Yasak Yerler”

Doç. Dr. Balkız Yapıcıoğlu ve Prof. Dr. Konstantinos Lalenis’den muhteşem bir eser…

Editor: Süperadmin
25 Nisan 2022 - 08:00
Reklam

Doç. Dr. Balkız Yapıcıoğlu’nun editörlerinden olduğu ‘Boundariesand Restricted Places’ (Sınırlar ve Yasak Yerler) isimli kitap yayınlandı

Hüseyin Vedat AĞLAMAZ

Beş yılı aşkın bir sürede hazırlanan kitabın editörlüğünün Doç. Dr. Balkız Yapıcıoğlu ve Yunanistan Tesalya Üniversitesi, Planlama ve Bölgesel Kalkınma Bölümü, Şehir Planlama ve Yönetimi Profesörü Konstantinos Lalenis tarafından üstlenilmesi, iki toplumlu ve çok kültürlü olması açısından büyük önem taşıyor.

Eserde Avrupa’nın son bölünmüş başkenti Lefkoşa, hem sanatsal hem de mekânsal olarak, şehircilik kapsamında tartışılıyor. Kitapta sınırları, girilemeyen ve erişilemeyen mekân ve mekan ötesini -mezarlıklar ve film- sadece şehirciler değil, sanatçılar ve tarihçiler da ele alıyor ve şehrin bu durumunu birçok farklı alanda deneyimlemeye sunuyor. Kitap ayrıca şehircilik için yeni bir terim de kazandırıyor: TheImmured Space (kendi kontrolümüzün dışında bizi sıkıştıran mekanlar).

Doç. Dr. Balkız Yapıcıoğlu ve Prof. KonstantinosLalenis’in editörlüğünü yaptığı, Edward Elgar yayınevinden çıkan ve 304 sayfadan oluşan kitap, şehircilik ve Kıbrıs için önemli bir kaynak olma niteliğine sahiptir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
28 yaşındaki Haydar Mumcu hayatını kaybetti
28 yaşındaki Haydar Mumcu hayatını kaybetti
Cezaevine gönderildiler
Cezaevine gönderildiler