Sıra CTP’de

Sıra CTP’de

Hükümeti kurma çalışmaları dün de sonuçsuz kaldı. UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’in sürpriz bir gelişme yaşanmazsa bugün görevi Cumhurbaşkanı Tatar’a iade etmesi bekleniyor. CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın ve bazı CTP Milletvekilleri hükümeti kurma görevinin CTP’ye verilmesi durumunda yetkili organlarla birlikte karar üretileceğini belirtmekle birlikte UBP dışında bir 4’lü koalisyona yeşil ışık yaktı

Editor: Süperadmin
21 Kasım 2020 - 11:59

CTP Milletvekili Özdil Nami: Teorik olarak UBP dışında bir 4’lü koalisyonun kurulması mümkün. Ancak yeni kurulacak olan herhangi bir hükümet modelinin icraat hükümeti olabileceğine ihtimal vermiyorum

CTP Milletvekili Salahi Şahiner: Parti Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda bir plan program çizilecek fakat Haziran’da bizi bekleyen bir erken seçim var

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe: Hükümeti kurma görevinin CTP’ye verilmesi durumunda kabul edilip edilmemesi yetkili organlarda tartışılacaktır. Bu nedenle 24 saatten az bir süre kala spekülasyon yapmak istemiyorum

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın: Güven sorunundan kaynaklı Ersan Saner görevini yerine getiremedi. Tarihi belirlenmiş bir erken seçimi savunuyoruz, ancak görev bize geçerse bunun değerlendirmesini yapacağız

 

Esengül AYKAÇ

CTP Milletvekili Özdil Nami, Cumartesi günü teorik olarak UBP dışında bir 4’lü koalisyonun kurulmasının mümkün oluğunu belirterek, pratikte mümkün olabilecek mi konusunda bunun cevabını parti başkanlarının arasında olan diyaloğun belirleyeceğine işaret etti. Ersan Saner’in hükümet görevini iade etmesinden sonraki süreçte görevin Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne (CTP) verilmesi gerektiğini kaydeden Özdil Nami, Cumhurbaşkanı’nın bu görevi Tufan Erhürman’a vermesi gerektiğinden söz ederek geçmişteki tecrübelerin bunu gösterdiğini ifade etti.

“Hükümeti kurma görevini alır mı?”

CTP Başkanı Tufan Erhürman’ın ‘hükümeti kurma görevini alır mı?’ sorusuna ise Nami, görevi alması dahilinde ilerleyen süreci partinin karar vereceğine dikkat çekti. 4’lü hükümetin son derece başarılı bir şekilde görevine devam ettiğini anlatan Nami, hükümetin yıkılmasını bir başarısızlık nedeni ile olmadığına vurgu yaptı. Hükümetin yıkılmasını değerlendiren Nami, Halkın Partisi Başkanı Cumhurbaşkanlığı hedefine yönelik bir stratejisinin parçası olarak UBP ile koalisyonu tercih etmesi sebebi ile koalisyondan ayrıldığını belirtti. Türkiye’den paranın gelmemesi ile hükümetin hayat pahalılığını ödeyen icraatları gerçekleştirdiğini ifade eden Nami, bu sebeplerden dolayı 4’lü hükümetin başarısız veya eleştiri alındığı yönündeki değerlendirmelere katılmadığını söyledi. Gelinen nokta ile yeni kurulacak olan herhangi bir hükümet modelinin icraat hükümeti olabileceğine ihtimal vermediğine vurgu yapan Nami, muhtemelen ülkeyi erken seçime götürecek bir seçim hükümeti modeli oluşabileceğine işaret etti.

CTP Milletvekili Salahi Şahiner:

Tatar yüzünden erken seçim bizleri bekliyor

CTP Milletvekili Salahi Şahiner, UBP dışında bir 4’lü koalisyonun olabileceğine parti meclisinin karar vereceğini anlatarak yeni kurulacak olan hükümetin erken seçim hükümet olacağına işaret etti. Salahi Şahiner, “Parti Meclisi üzerinde kimsenin bizim partide ne bir Milletvekilinin ne de başka bir kişinin konulma yetkisi yoktur. Burada karar verecek olan Kurultay’dan sonra parti meclisidir. Parti Meclisinin aldığı karar doğrultusunda bir plan program çizilecek fakat boşalan Milletvekilliğinden dolayı Ersin Tatar’dan dolayı Haziran’da bizi bekleyen bir erken seçim var fakat bu belirsizlik Haziran’a kadar sürecek mi sürmeyecek mi buna parti meclisi karar verecek” dedi.

“Enkazla karşı karşıya kaldık”

Hızlı bir erken seçim mi olacak yoksa önümüzdeki ivedi sorunları çözülebilmesi için bir zaman dilimine sahip olabilecek bir hükümet kurulabilecek mi gibi soruların cevabının önümüzdeki günlerde alınacağına dikkat çeken Şahiner, tabloyu çizecek olanın da karar verecek olanın da parti meclisi olacağına vurgu yaptı. Ülke olarak çok sıkıntılı bir dönemden geçildiğine işaret eden Şahiner, ülke olarak daha önceden bu kadar yığınla bu kadar siyasi enkazla karşı karıya kalınmadığını söyledi. Her Bakanlığın bünyesindeki çalışma alanlarında çözüm getirilmesi gereken alanlarda yığınla sorunların olduğuna dikkat çeken Şahiner, “Eğitimden sağlığa, ekonomiden tarıma, turizmden eğitim alanına kadar birçok sıkıntı içerisindeyiz” diyerek ülkedeki sorunlara değindi.

“Fevri karar verdiği için hükümet bozuldu”

Halkın Partisi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Maraş açılımı ile ilgili açıklamalardan dolayı UBP’nin önüne geçme ihtimaline karşılık verdiği bir karar olduğunu açıklayan Şahiner, Maraş açılımının olmaması ile birlikte UBP ve HP hükümetinin yollarına devem edeceğini belirti.  Şahiner, fevri kararlar ve Ersin Tatar’ın teamülleri yıktığını, anayasaya aykırı davrandığı, yapıları hiçe saydığı hareketler ile Cumhurbaşkanlığına gidip görevini teslim etmemesi ile sürecin bu kadar uzamasına sebebiyet verdiğini anlattı.

“Siyasi kilidin sebebi UBP”

İçinde bulunan ve siyasetin kilitlendiği noktayı değerlendiren Şahiner, siyasi kilidin sebebinin UBP’nin ve HP’nin hatası olduğunu kaydetti. UBP’nin ve HP’nin daha sorumlu ve daha bilinçli davranması gerektiğine değinen Şahiner, sürecin iyi değerlendirilmemesi ile ülkeyi sıkıntılı günlerin beklediğine dikkat çekti. 4’lü koalisyonda tanınan en iyi partinin Halkın Partisi olduğunu söyleyen Şahiner, kesinlikle Cumhuriyetçi Türk Partisi Başkanı olan Tufan Erhürman’ın duruşunun belli olduğunu savunarak sırf hükümette olmak için çirkin pazarlıklara girebilecek birisi olmadığını ve sıkıntı yaşanması durumunda görevi iade edeceğine vurgu yaptı.

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın:

Güven sorunundan kaynaklı Ersan Saner görevini yerine getiremedi

CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Ersan Saner’in görevi iade etmesi ile görevin CTP’ye verilmesi durumunda yetkili organları, MYK ve PM’nin toplanması ile nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar vermeleri gerektiğini söyledi. Meclis’teki siyasi partililerin büyükten küçüğe doğru ziyaret edeceklerini kaydeden Erdoğan Sorakın, bütün partilerle konuşulduktan sonra nasıl bir model oluşturulacağı konusunda görüş alış verişinde bulunacaklarına dair açıklamada bulundu. Koalisyon hükümetinin kurulup kurulamayacağı konusunda soruların cevabını ise görüşülecek olan siyasi partililerle belirleneceğine dikkat çeken Sorakın, Ersan Saner’in hükümeti kurmamasındaki en büyük problemin güven sorunundan kaynaklı olduğuna vurgu yaptı.

“Erken seçim savunuyoruz”

UBP’nin meclisin en büyük partisi olduğunu anlatan Sorakın, şu anda UBP’nin yapmış olduğu tüm temaslarda başarısız olduğunu söyledi. İcraat hükümetinin değerlendirilmesi için bir hükümetin kurulması gerektiğini ancak o şekilde yorum yapılması gerektiğine değinen Sorakın, düşüncelerinin tarihi belirlenmiş bir erken seçimi savunduklarını kaydetti. Yapılacak olan seçimlerin ziyaretlerin ortak noktasında hükümet modelinin ne olacağı konusunda fikirler alınacağını belirten Sorakın, bunun  sadece CTP’nin kararı ile olabilecek bir şey olmadığını belirtti. Sorakın,  CTP’nin vekil sayının 12 olduğunu güvenoyunu da alabilmesi için 26 oya ihtiyacı olduğunu söyledi. Yapılacak olan ziyaretlerin neticeyi ortaya çıkaracağı konusunda açıklamada bulunan Sorakın, seçim tarihinin belirlenmesi için meclisteki siyasal partililerin kararına bağlı olduğunu ifade ederek, seçimden önce yapılması gereken birçok şeyin olduğunu bunlardan bir tanesinin ise bütçe yasası olduğunu ikincisinin ise seçim tarihine kadar yapılması öngörülen siyasal değişikliklerin olması gerektiğini anlattı.

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe:

Spekülasyon yapmayı doğru bulmuyorum

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe ise “Ersan Saner’in son günüdür. Bir hükümet kurar ya da bir hükümet kurmazsa görevini iade etmesi gerekecektir. Görevini iade etmesi durumunda bu görevin CTP’ye verilmesi, kabul edilip edilmemesi ve yetkili organlarda tartışılarak bir yol haritası çizmesi muhakkak ki akabinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun öncesinde 24 saatten az bir süre kala spekülasyon yapmayı doğru bulmuyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“İki ayrı devlet zemini yok”
“İki ayrı devlet zemini yok”
“2021’de ekonomi yüzde 25 küçülebilir”
“2021’de ekonomi yüzde 25 küçülebilir”