"SOKAK BİZİ ÇAĞIRIYOR"

"SOKAK BİZİ ÇAĞIRIYOR"

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, gerek yurttaşlıklar gerekse zamlar konusunda eylem yapma kararı aldıklarını belirterek, “Baltalarımızı çıkardık, çizmelerimizi giydik. Kıvılcımı en kısa sürede yakacağız. Oturdukları koltuklardan kalkmazlarsa kıvılcımla birlikte tutuşacaklar” dedi

Editor: YeniBakış Editör
11 Ekim 2021 - 09:43 - Güncelleme: 11 Ekim 2021 - 14:41
Reklam

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Anayasa’yı ayaklar altına alanların, “bu ülkeyi sonsuza kadar yaşatacağız” diyenler olduğunu ifade ederek, “74 tane yasa gücünde kararnameyi Bakanlar Kurulu’ndan geçirdiler. Meclis, halkın itibari yerle bir oldu. Hem yasamayı hem de yürütmeyi kendileri yapıyor. Hem çalıp hem de oynuyorlar” dedi

 Bengihan, “Eğitim dibe mi vurdu, kültür mü bitti, sağlık mı geriledi umurlarında değil. Tersi olmuş olsaydı her an seçim ilanı yaparlardı. Devlet imkanlarını kendi lehlerine kullanmaktan başka yaptıkları icraat yoktur. Halk geleceğiyle ilgili yapılan tüm bunları görecek ve bu hükümete cezasını kesecektir” diye konuştu

 Toplumun, partiye üye koşuluyla yapılan binlerce vatandaşlık nedeniyle UBP’nin tek başına iktidar olma olasılığı ile karşı karşıya olduğunu belirten Bengihan, hükümetin şu anda sivil bir darbe  gibi sadece kendi kurultaylarına yönelik çalışmalar yapmakta olduğunu söyledi

 Bengihan,  KTAMS olarak bir tepki koyulacaksa hep birlikte koyma taraftarı olduklarını belirterek, bu kötü yönetime ve demokrasiye vurulan darbeye karşı sokağa çıkma zamanının geldiğini belirtti

 Bengihan, muhalefet partilerini yeterli tepkiyi gösterememekle eleştirerek, “yapılan vatandaşlıklardan acaba bize de  düşer mi diye bir beklentileri mi var? eğer ki böyle düşünüyorlarsa çok yanlış yapıyorlar” dedi

 

 Yeni Bakış

 KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Vizyon programında Meltem Sakin’in sorularını yanıtladı. Bengihan,  açlık sınırının hesaplanmasının Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nin vermiş olduğu 4 kişilik bir ailenin günlük gıda harcaması şeklinde günlük tüketilmesi gereken gıdalar ve istatistik kurumunun bize gönderdiği birim fiyatlarının ortalaması sonucu yapıldığını söyledi. Bengihan, bu rakamın içinde elektrik, gıda, akaryakıt ve sosyal etkinliklere harcanan paranın olmadığını kaydetti. Bengihan, bu rakamın günlük alınması gereken gıda miktarının birim ortalaması ve aylık çıkan rakam olduğunu söyledi. Bengihan, açlık sınırının 4.470 TL olarak belirlendiğini ifade ederek, Eylül ayında belirlenen yeni asgasri ücret açıklansa da tarihte bir ilk olarak asgari ücretliden 4 bin 324 TL’nin vergi yasasına göre vergiden  muaf olan kısmın üzerinde kalması nedeniyle bekar olandan 39.15, evli olandan ise 11,15 TL vergi kesintisi yapıldığını kaydetti.

 “Asgari ücret vergiden muaf kalınacak kısmın üzerinde kaldı”

Bengihan, 4.324 TL açıklanan kısımdan bekar olandan  39.15  evli olandan ise 11.15 vergi kesintisi yapılacağını, asgari ücretin vergiden muaf kalınacak kısmın üzerinde kaldığını söyledi. Vergiden muaf kalınacak şekilde bir düzenleme yapılacağı yönünde açıklamalar yapıldığını belirten Bengihan, bunun yapılmadığını belirtti. Bengihan, bunu döviz olarak değerlendirdiğimizde şubat ayındaki asgari ücretin 380 sterline denk geldiğini belirtti. Bengihan, şu anki asgari ücretin sterlin olarak 357 sterline denk geldiğini kaydetti. Güven Bengihan, 23 sterlinlik bir kaybın olduğunu belirterek, bunun hesaplama anlamında istatistik kurumunun verdiği verilere göre 2015 yılındaki tüketim kalıplarındaki hesaplara göre hesaplandığını kaydetti.

 “Asgari ücretli sefalete doğru gidiyor”

Bengihan, şöyle devam etti, “2015 yılında pandemi yoktu. Aldığımız maaşın sağlık harcaması daha düşüktü. Temel tüketime ve gıdaya harcanan ağırlık o yıllarda daha düşüktü. Şimdi insanların alım güvü çok fazla gerilemiştir. Şu an hayatta kalabilmek adına yapılan harcamalar şu sıralar daha çok marketlere gidiyor. Ev kirasıdır, akaryakıttır, çocuk masrafıdır derken zaten açlık sınırının altında kalmıştır. Asgari ücretli maalesef felaket hükümetin uyguladığı politikalar nedeniyle sefalete doğru sürüklenmektedir. Asgari ücretli daha maaşını eline almadan akaryakıta zam yaptılar. Bu ülkede bir de sosyal yardm alanlar var. Bunu söylemek bile yüreğimizi sızlatıyor. Yaklaşık 2600 lira alıyorlar.”

 “Devlet imkanlarını kendi lehlerine kullanmaktan başka yaptıkları icraat yok”

Güven Bengihan, hükümetin şu anda sivil bir darbe yapmış gibi olduğunu belirterek, sadece kendi kurultaylarına yönelik çalışmaların söz konusu olduğunu söyledi. Bengihan, darbeleri sadece askerin yapmayacağını, sivil darbenin de söz konusu olabileceğini kaydetti. Bengihan, elektrik kurumunda yaşananlardan sonra Erhan Arıklı’nın çoktan istifa etmesi gerekirdi diyerek demokrasiye de darbe vurulmakta olunduğunu söyledi. Teknecik Elektrik Kurumunun durması demenin hayatın durması anlamına gelineceğine belirten Bengihan, seçim tarihi ne kadar ötelenirse yandaşlarn ne kadar yararlanacağı hesapları yapıldığını söyledi. Güven Bengihan, yurttaşlık konusunda ise golifa dağıtır gibi dağıtıldığını ve hatta partiye üye koşulu ile bunun yapıldığını belirterek, şunları söyledi,” eğitim dibe mi vurdu, kültür mü bitti sağlık mı geriledi umurlarında değil. Tersi olmuş olsaydı her an seçim ilanı yaparlardı. Devlet imkanlarını kendi lehlerine kullanmaktan başka yaptıkları icraat yoktur. Halk geleceğiyle ilgili yapılan bu konuları görecek ve bu hükümete cezasını kesecektir.”

 “Muhalefetin yapılan vatandaşlıklardan acaba bize de düşer mi diye bir beklentileri mi var?

Bengihan, muhalefet partilerin bu konularda yeterli tepki koyamadığını herkesin söylediğini, bunun nedenini çıkıp açıklamaları gerektiğini belirtti. “Yapılan vatandaşlıklardan acaba bize de  düşer mi diye bir beklentileri mi var?” diye soran Bengihan, “eğer ki böyle düşünüyorlarsa çok yanlış yapıyorlar” dedi. Bengihan, “ iş işten geçmeden vatandaşlıklar verilmeden tepki koymaları gerekirdi” diyerek, “UBP belki de bu yurttaşlıklarla tek başına iktidara gelme durumunda ve toplum bununla karşı karşıya” dedi. “UBP’nin bugün yaptıkları gelecekte yapacaklarının göstergesidir” diyen Bengihan, “bu memeleket bizim biz yönetelim diyoruz. Bir zamanlar kıbrıs dememek için daha çok mücadele etmemiz gerekir” dedi.

 “Sivil darbe gibi oturdukları yerden kalkmıyorlar”

Bengihan,  KTAMS olarak bir tepki koyacaksak hep birlikte koyma tarafında olduklarını belirterek, halkın fakirleştiğini, kredi kartını geçirdiğinde yetersiz bakiye diye aldıklarını masada bırakıp giden insanlar olduğunu söyledi. Bengihan, “ Boş tencere hükümeti götürür. Sivil bir darbe gibi oturdukları yerden kalkmıyorlasa bizim mücadele edip onları o koltuklardan kaldırmamız gerektiğini belirtti. Güven Bengihan, Anayasa’yı ayaklar altına alanların bu ülkeyi sonsuza kadar yaşatacağız diyenler olduğunu ifade ederek, “74 tane yasa gücünde kararnameyi bakanlar kurulundan geçirdiler. Meclis , halkın itibari yerle bir olmuştur. Hem yasamayı hem de yürütmeyi kendileri yapmıştır. Hem çalıp hem de oynamışlardır” dedi.

 “Baltalarımızı çıkardık, çizmelerimizi giydik”

Bengihan, gerek yurttaşlıklar gerekse zamlar konusunda eylem yapma kararı aldıklarını belirterek, “Baltalarımızı çıkardık, çizmelerimizi giydik. Kıvılcımı en kısa sürede yakacağız. Oturdukları koltuklardan kalkmazlarsa  kıvılcımla birlikte tutuşacaklar. Eylem zamanımızı birkaç gin içinde açıklayacağız” diye konuştu.

 

“Emsal teşkil etmemesi için iptal edilmeli”

 Bengihan, İhtiyat Sandığı Dairesinin müdür muavini mevkisinin boş olduğunu belirterek, sınav açılmadan bir şube amirinin müdür muavini olarak vekaleten atandağını söyledi. Güven Bengihan, HÜR İŞ Başkanı ile görüştüğünü ve buna onay vermediğini kendisine ilettiğini söyleyerek, örgütlü olarak iki sendika olarak bu kararın iptal edilmesini talep ettiklerini, aksi takdirde emsal teşkil edeceğini ve iş barışını bozacağını belirtti.

 

“Cezaevine vaka çıktı, tedbirler alındı”

Bengihan, cezaevine de değinerek şartların mahkumları rehabilite edecek düzeyde olmadığını söyledi. Güven Bengihan, bu yerlerde 24 saat hizmet olduğunu ve ertelenemediğini söyleyerek, covid 19 ‘un bir mahkumda çıktığını, idari bölümde çalıştığını söyledi. Gerekli tetkiklerin yapılarak cevaecinde farklı bir bölüme konulduğunu belirten Bengihan, E bölümünde yapılan taramada ise 6 mahkumda daha vaka görüldüğünü kaydetti. Bengihan, bulaş riski nedenyle ziyaret yasağı getirildğini belirterek, içeride 630 kişinin yer aldığını söyledi. Bengihan, cezaevinin elindeki imkanlara göre tedbir aldığını kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tutuklu sayısı 5'e çıktı
Tutuklu sayısı 5'e çıktı
Bahar Saner boşanma haberini yalanladı
Bahar Saner boşanma haberini yalanladı