Sokakta durum VAHİM

Sokakta durum VAHİM

Türk Lirasının hızlı değer kaybı sonrasında daha da pahalılaşan ülkemizde vatandaşların ortak görüşü;

Editor: YeniBakış Editör
28 Kasım 2021 - 10:11 - Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 10:22
Reklam

Hülya Bay, “Bence ülke ekonomisi çok büyük bir krizin içerisindedir ve en korkutucu durum ise bu krizin ne zaman biteceğinin bilinmemesidir.”

 

Öznur Ulukaya, “Ben 3 çocuk annesiyim ve tek başına ayaklarımın üstünde durmaya çalışan biriyim. Yapılan bu zamlar beni ve benim gibi çok sayıda kişiyi perişan etti. Borçlarımız var, ödeyemiyoruz, kira var ödeyemiyoruz, marketlere artık giremez olduk.  Son zamlardan önce 3 tane ekmek alırken şimdi mecburi 2’ye düşürdüm.”

 

Güldeniz Ürer, “Son günlerdeki zamlardan sonra hayatımızda çok çok değişiklik oldu. Bir kere normal hayatımızdaki her şeyden kısıntı yapmak zorunda kaldık. Atacağımız adımları 3 kere değil 5 kere düşünerek atmaya başladık.”

 

Lale Biçim, “Artık döviz borçlarını, okul harçlarını, ev kirasını ödeyemez hale geldik ve gelecekte çok daha kötüsünü yaşamamız da olasıdır.”

 

 

Ahmet İkidereli

Türk Lirasının sürekli değer kaybetmesi, üretimin olmaması, ithal ürünlere dayalı yaşam biçimi ve hiçbir denetimin olmaması gibi sebeplerle ülkemizde yaşayan insanlar büyük bir ekonomik kriz yaşıyor. Özellikle pandemi ile birlikte ülke ekonomisinin yerle bir olması neticesinde ülke insanları birçok sorunla da boğuşmak durumuna geldi.

Yeni Bakış Gazetesi olarak son dönemlerde ülkemizde yaşanan hayat pahalılığını vatandaşlara sorduk. Vatandaşlara, “Son günlerde iğneden ipliğe kadar yapılan zamlar sonrasında hayatınızda bir değişiklik oldu mu? Olduysa ne oldu? Sürekli artan fiyatlardan kurtulabilmek için sizce neler yapılmalıdır?” sorularını sorduk. İşte verilen yanıtlar;

 

Aygül Benzincioğlu

“Ülkemizde son dönemde artan fiyatlar karşısında yaşamımızda değişiklikler oldu tabi ki. Bundan sonra harcamalarda daha dikkatli ve özenli hareket etmek zorundayız, zaten bunu yapmazsak istemediğimiz durumlarla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Zamlardan sonra gelirlerimizi daha mantıklı kullanmak durumundayız. Bu hem özel hayatımız hem de temel harcamalarımız için geçerlidir. Sürekli artan fiyatlar konusunda yetkili kişilerden değilim ancak ülkede üretimin muhakkak artması gerektiği inancındayım. Artık çoğunluğu ithalata dayalı yaşam biçimimizi ülke olarak değiştirmemiz gerekir, eğer bunu başarabilirsek tam olmasa bile ekonomimizi biraz düzeltebiliriz kanısındayım.”

 

Hülya Bay

“Ben bir mağaza sahibi olarak eskiye nazaran satacağım ürünleri alırken çok daha fazla zorlanmaya başladım. Çünkü fiyatlar her alanda o kadar hızlı ve fahiş bir şekilde artıyor ki ürünleri alabilmek ve aldıktan sonra da satabilmek oldukça riskli bir durumdur. Zamlar bizim hayatımızı çok büyük bir derecede etkiledi ve ben eminim ki bu şekilde fiyatların artması tüm insanların hayatını kötü anlamda etkiledi. Hâl böyle olunca ister istemez bizler de dahil ülkedeki insanların büyük kesiminin hayat kalitesi oldukça düştü. Aslında bu kadar hızlı artan fiyatlar nedeniyle insanlar artık isyan noktasına geldi ve ben inanıyorum ki bu şartlarda insanların doğru düzgün yaşaması, ayakta kalması hiç de kolay değildir. Bence ülke ekonomisi çok büyük bir krizin içerisindedir ve en korkutucu durum ise bu krizin ne zaman biteceğinin bilinmemesidir. Tüm bunların düzeltilebilmesi ve insanların rahat yaşayabilmesi için ülkeyi yönetenlerin bir an önce bir şeyler yapmaları gerekmektedir. Ben ne yapmaları konusunda bir şey söyleyemem ama umarım yaparlar aksi taktirde ülkede büyük bir kaos çıkabilir. Çünkü esnaf olan bizler, vatandaşların nasıl yaşadığını ve ne düşünüp konuştuklarına sürekli şahit oluyoruz. Umarım bu uyarılar dikkate alınır.”

 

Yılmaz Fıratlı

“KKTC’de küçük bir kesim haricinde muhakkak ki zamlar herkesi etkilemiştir. Ülkemizde yaşayan insanların çoğunun yaşam standartları da zamlarla doğru orantılı olarak düşmüştür, bu bizim ülkemizin şu anki gerçeğidir. Aslında zamlarla ilgili yapılacak işler muhakkak ki vardır, ancak hükümetin en azından vakit kaybetmeden fiyatları denetlemesi gerektiği inancındayım. Denetim hiç yok, fiyatlar keyfi şekilde artırılıyor, bir ürünü bir yerde 10 liraya alırken yüz metre ilerideki başka bir yerden 8 liraya alabiliyorsun. Bu nedenle fiyat denetimi yapılırsa en azından fahiş fiyatların biraz olsun önüne geçilebilir. Tabi ki zamların en büyük sebebi Türk Lirasının sürekli değer kaybetmesidir ve bir an önce döviz ile borçlananlarla ilgili gerçekçi anlamda adımlar atılarak çareler üretilmesi gerekir”

 

 

Öznur Ulukaya

“Ben 3 çocuk annesiyim ve tek başına ayaklarımın üstünde durmaya çalışan biriyim. Yapılan bu zamlar beni ve benim gibi çok sayıda kişiyi perişan etti. Borçlarımız var, ödeyemiyoruz, kira var ödeyemiyoruz, marketlere artık giremez olduk.  Son zamlardan önce 3 tane ekmek alırken şimdi mecburi 2’ye düşürdüm. Benzini hiç söylemeyim artık arabayı evde bırakıp işe yürüyerek gitmek zorundayım. Her şeye zam yapılırken aldığımız maaş hep yerinde sayıyor, artık maaş yetmez oldu ve bu zamlar sürekli de yapılıyor. Eskiden intihar edenlere kızardım, şimdi bazen ben de bunu düşünmüyor değilim, ama 3 tane çocuğum var ve onları düşünmek zorundayım. Çocuklarım okuyor ve okula giderken onlara verdiğim harçlıkları mecburi kıstım. Çocuklarım verdiğim harçlıkla bir şey alamadıklarını söylüyor, ne yapayım hırsızlık mı yapayım. Her şeyden kıstık ama yine olmuyor, yine geçinemiyoruz. İnanın evimdeki tüp gazın bitmemesi için dua ediyorum çünkü biterse dolusunu alacak durumumuz bile yok, kısacası yapılan zamlar zaten bitik olan bizleri tam bitirdi. Alınacak önlemlere gelince ise şunu söyleyebilirim, “önlem alması gerekenler, bu ülkede herkesin rahat rahat hayatına devam ettiğini sandıkları için herhangi bir önlem almayacaklardır, alacak olsalardı zaten aylar öncesinden bu önlemleri alırlardı”.”

 

 

Rasim Aymayan

“Ülkede her şey darma duman, benzine zam, tüp gaza zam, ekmeğe zam, tüm gıda maddelerine zam, sadece cebimize giren paraya zam yok. Yine de bu zor zamanlardan mutlaka bir çıkış yolu olmalı. Benim sayın Cumhurbaşkanına güvenim tam ve anavatanla birlikte inşallah bu zor günlerin üstesinden de geleceğiz. Yine de döviz borcu olanların Allah yardımcısı olsun”

 

Lale Bicim

“Son zamlarla daha da fakirleştik, çaresiz bırakıldık, hayatımıza, yaşam tarzımıza kısıtlamalar getirdik. Türk Lirasının sürekli değer kaybetmesi nedeniyle aslında yıllardır fakirleşiyorduk ancak son günlerde kullandığımız paranın hızlı değer kaybı nedeniyle çok fakirleştik. Artık döviz borçlarını, okul harçlarını, ev kirasını ödeyemez hale geldik ve çok daha kötüsünü yaşamamız da olasıdır. Devlet fiyatlarla ilgili gerekli denetimleri yapamıyor ve marketlerdeki sürekli artan fiyatlar için önlem alınmıyor. Hükümet yetkilerini kullanmalı ve enflasyonla gelen sorunları çözmek için, başta halk, esnaf ve iş adamlarını koruyacak önlemler almalı, hızlı ve çözüm odaklı çalışmalı, kanayan yaraya pansuman değil dikiş atmalı.”

 

 

Güldeniz Ürer

“Son günlerdeki zamlardan sonra hayatımızda çok çok değişiklik oldu. Bir kere normal hayatımızdaki her şeyden kısıntı yapmak zorunda kaldık. Atacağımız adımları 3 kere değil 5 kere düşünerek atmaya başladık. Gelecekte ne olacağını bilmediğimiz için çok daha dikkatli harcama yapmak zorundayız, çünkü Türk Lirasının yeniden değer kaybetmesi ve dolayısı ile yeni zamların yapılması olasılığı çok fazladır. Ülkeyi yönetenler önce vatandaşların gelir gider dengesinde hep açık vermesini önlemelidir. Bundan sonra planlar yaparlarken, Türk Lirasının değer kaybetmesi sonrası yapılacak zamlardan vatandaşların nasıl korunacağını da hesaplamalıdırlar.”

 

Ayşen Fıratlı

“Tabi ki bizler de yapılan zamlardan sonra her şeyden kısmaya başladık. Artık eskisi gibi her yere gidemiyoruz. Eskiden düşünmeden her yere giderdik, ancak bundan sonra atacağımız her adıma daha fazla dikkat ediyoruz. Devlet öncelikle dövize bir çare bulmalıdır, gelirler Türk Lirası ancak ödemler ve taksitler döviz, bu durum çok doğru değildir ve sürekli borçlu insanların borçlarının artmasına neden olmaktadır.  Bir de hükümet çok acil fiyat denetimini yaparak aşırı kar yapan yerlere müdahale etmelidir.”

 

Fatoş Tatlıses Akay

“Son fiyat artışlarından sonra markete gitmeye korkar olduk. Kredi taksitlerini aybaşı nasıl ödeyeceğimizi bilemiyoruz. Hayat eskiden de zordu ancak şimdi çok daha fazla zorlaştı. Umarım ülkeyi yönetenler en kısa zamanda doğru işler yaparak hem bu pahalılıktan insanların kurtulmasını sağlarlar hem de borcu olanların borçlarını kolaylıkla ödeyebilecekleri ortamı yaratırlar.”

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meteoroloji Dairesi'nden Günlük Tahmin
Meteoroloji Dairesi'nden Günlük Tahmin
Altun'dan Elektrik Kesintileriyle İlgili Açıklama
Altun'dan Elektrik Kesintileriyle İlgili Açıklama