“SORUMLULUK MECLİS’TE”

“SORUMLULUK MECLİS’TE”

Avukat Cansu Nazlı, Özel Hayatın Gizliliği Yasası çıkartılırken bu yasanın ceza yasası ile uyumlaştırılmasının tesadüf olmadığını söyledi

Editor: YeniBakış Editör
08 Haziran 2021 - 09:32
Reklam

Avukat Nazlı, Özel Hayatın Gizliliği Yasası’nı yapanlara seslenerek, “Siz Bilişim Yasası’nı geçirirken Kişisel Verileri Koruma Yasası ile ilişkilendirmeyi unuttunuz. Özel Hayatın Gizliliğini ihlal eden kişilerin ağır cezada yargılanması için Ceza Yasası ile bağlantı kurmayı unutmadınız” dedi.

Nazlı, “Basın örgütlerinden bu yasa çıkarılırken görüş alınmadı. Bu durum hukuki tabir ile kasti değilse ağır bir ihmal olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Daha sonra MOBESE denilen yasayı yapıyorlar. Devlet aslında 7 gün 24 saat bizi gözetliyor” diyen Avukat Cansu Nazlı, devletin bireyleri gözetlemesi, bireylerin sivil yaşamında henüz bir suç işlemeden yapmış olduğu hareketleri kaydetmesine vesile olacak yasal düzenlemeler yapıldığını ifade etti.

Gazetecilerin yargılaması devam ederken Özel Hayatın Gizliliği Yasası meclis gündemine gelse dahi mevcut yürürlükte olan yasaya göre mahkemelerin karar verdiğini belirten Cansu Nazlı, yasa koyucunun bu yönde iradesinin değişmesi durumunda mahkemenin konuyu ele alışı yönünde bir etkisinin olabileceğini düşündüğünü, bu nedenle yasanın bir an önce tadil edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Esengül AYKAÇ

Bağımsızlık Yolu PM Üyesi, Avukat Cansu Nazlı, Mayıs TV’de açıklamalarda bulundu. 3 gazetecinin ağır ceza öngörülen bir suçtan yargılanmasının oldukça endişe verici bir durum olduğundan söz eden Cansu Nazlı, yakın geçmişte bilişim yasası dolayısıyla basın özgürlüğüne çeşitli ihlal edici uygulamaların olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz haftalarda bazı internet sayfalarının da hacklenmeye çalışıldığını, tüm bunlara karşın resmin bütününe bakarak konuşan Cansu Nazlı, basın özgürlüğünün ciddi bir tehdit ve ciddi bir saldırı ile birlikte abluka altında olduğunu belirtti.

“Burada basının istisnai bir durum olarak kapsam dışında bırakılması gerektiğini düşünüyorum”

Özel Hayatın Gizliliği Yasasının 2014 yılında Avrupa Birliği’ne uyum yasaları çerçevesinde bir dizi yasanın mecliste hazırlandığını anımsatan Cansu Nazlı, özel hayatın korunmasının bireysel temel haklardan birisi olduğunu kaydetti. Özel hayatın gizliliğine karşı çıkılmasının bir hakkın korunmasına karşı çıkılacağı anlamına geldiğinden söz eden Cansu Nazlı, külliyen yasanın gereksiz olduğu ya da olmaması gerektiğinin söylenmediğini, “Özel hayatın gizliliğinin korunması da gereklidir. Burada asıl sıkıntı olan durum basının istisnai bir durum olarak kapsam dışında bırakılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“Devlet 7 gün 24 saat bizi gözetliyor”

Yasa ile ilgili tadilat yapılması yönünde fikirlerini paylaşan Cansu Nazlı, “Karşımızda olan tabloya göre konuşmak gerekirse bir yandan özel hayatın gizliliğinin korunması ile ilgili yasa koyucumuz bize diyor ki “özel hayat çok önemlidir. Bunun gizliliği ve korunması önemlidir. Bu yüzden yasanın ihlaline ağır caza gerektiren suç koyuyoruz” diyor. Öte yandan yasa kişisel verilerin korunması yasasıyla bizim kişisel verilerimizi gerekli durumda tutabilir ama tutulması durumunda hangi koşullarda yasal olarak tutulacak ve korunacak konusunda bir yasa yapıyor. Daha sonra MOBESE denilen yasayı yapıyorlar. Devlet aslında 7 gün 24 saat bizi gözetliyor” şeklinde konuştu.

“Bilişim Suçları Yasası ile kişisel verilerin korunması yasası arasında bir ilişki kurulmadı”

Bilişim Suçları Yasasına göre özel hayatın gizliliği kapsamında haberleşme gizliliğinin de bunun bir parçası olduğunu anlatan Cansu Nazlı, Bilişim Suçları Yasası ile internet ortamında ne kadar vakit geçiriyorsak Bilişim Suçları Yasası ile belirli bir süre kaydettiklerine dikkat çekti. Cansu Nazlı, Bilişim Suçları Yasasına göre internet üzerinde yapılan arama sonuçlarını kayıt altına almalarının sebebinin ise bir suç işlendiğinde kayıt altına almak istenildiği için bu şekilde yasanın yürürlüğe girdiğini kaydetti. Bilişim Suçları Yasası ile kişisel verilerin korunması yasası arasında bir ilişki kurulmadığından söz eden Cansu Nazlı, aralarında bağ kurulmuş olmasına karşın “Benim kişisel verim olan trafik bilgilerim ile kimin, nerede, nasıl tuttuğu ve ben istediğim zaman bu bilgilere ulaşabilmem ve kimlerin de benim bilgilerime eriştiğini öğrenebildiğimi gerektirirdi” dedi.

“Bir yandan özel hayatın gizliliği, haberleşme gizliliği, kişisel verilerin korunması adı altında hassas davranır gibi görünüyor”

Yasa koyucunun tavrını değerlendiren Cansu Nazlı, “Bir yandan özel hayatın gizliliği, haberleşme gizliliği, kişisel verilerin korunması adı altında hassas davranır gibi görünüyor. Uygulama kısmında diğer MOBESE Yasası ve Bilişim Suçları Yasasıyla da devletin bizim verilerimizi, bizim hareketlerimizi kaydetmesi ve tabiri caizse bizleri dikizlemesine hoyrat bir şekilde sınırlama getirmeden yasalar koyuyor” diye konuştu. Devletin bireyleri gözetlemesi, bireylerin sivil yaşamında henüz bir suç işlemeden yapmış olduğu hareketleri kaydetmesine vesile olacak yasal düzenlemeler yapıldığını ifade eden Cansu Nazlı, yasa koyucunun ‘sınırlamanın sınırlamasını’ konusunu unutmasının oldukça manidar olduğunu kaydetti.

“Siz Bilişim Yasası’nı geçirirken kişisel verileri koruma yasası ile ilişkilendirmeyi unuttunuz”

Özel Hayatın Gizliliği Yasası çıkartılırken yasanın yapımında basın emekçilerinin çağrılmasının unutulması ile bu yasanın ceza yasası ile uyumlaştırılmasının da tesadüf olmadığını söyleyen Cansu Nazlı, “Siz Bilişim Yasası’nı geçirirken kişisel verileri koruma yasası ile ilişkilendirmeyi unuttunuz. Özel Hayatın Gizliliğini ihlal eden kişilerin ağır cezada yargılanması için ceza yasası ile bağlantı kurmayı unutmadınız. Basın emekçilerinin örgütlü olduğu sendikaları ve birlikleri bu yasa çıkarılırken davet etmeyi unuttunuz. Bu durumun hukuki tabiri ile kasti değilse ağır bir ihmal olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuşarak tüm bunların düzeltilmesinin sorumluluğunun da mecliste olduğunu belirtti.

“Yasa bir an önce tadil edilmeli”

Yargılama devam ederken yasanın meclis gündemine gelse dahi mevcut yürürlükte olan yasaya göre mahkemelerin karar verdiğini anlatan Cansu Nazlı, yasa koyucunun bu yönde iradesinin değişmesi durumunda mahkemenin konuyu ele alışı yönünde bir etkisinin olabileceğini düşündüğünü ifade etti. Bir an önce yasanın tadil edilmesi gerektiğinden söz eden Cansu Nazlı, yasının nasıl tadil edilmesi yönünde açıklama yaptı. Cansu Nazlı, “Özel hayatın korunmasına ilişkin yasa bizim kişisel alanımıza izinsiz girerek izinsiz ihlali gerçekleştiren herkes için geçerlidir. Belki yasayı geçirirken yasa koyucu bunların olacağını ön görememişti. Bizim haksız fiiller yasamız vardır. Haksız Fiiller Yasamızda hakaret suçu vardır. Bir örnekleme ile belirtmek isterim ki daha iyi anlaşılsın. Hakaret dediğimiz Zem ve kadih davalarında herhangi birisinin size hakaret etmesini ispat etmekten daha zordur bir gazetede sizin hakkınızda çıkan haberin hakaret olduğunu ispat etmeniz. Çünkü eğer ki konuya ilişkin sizin haber edilişiniz ile ilgili bilgi gerçekse ve bunun ortaya çıkmasında kamu yararı varsa bunu da bir gazete ortaya çıkarmışsa gazetenin künyesinde bulunan kişilerin yargılanması ile ilgili bir hukuka uygunluk sebebi ortaya çıkar. Mahkeme de bununla ilgili karar üretirken bu unsurlar varsa gazete ve gazeteciler aleyhine yani kamu yararı varsa, bilgi doğruysa ve gazetede yayınlanmışsa bu yasaya göre özel hukuka uygunluk sebebi sayılır. Bunun dışında yine aynı yasada size hakaret ettiği için bu kişiyi dava ettiğiniz de sizin olguları ortaya koymanız ve ortaya koyduğunuz olguları, iddiaları ispat etmeniz gerekir ama iyi niyetli olduğunu karşı tarafın ispat etmesi gerekmektedir. Bu ilgili yasada gazetede yayınlanan bir haber dolayısıyla böylesi bir yer varsa ispat yükü yer değiştiriyor ve gazetecinin kötü niyetli yaptığını sizin ispat etmeniz gerekiyor. İspat yükü açısından, kamu yararı ve basın özgürlüğü açısından Zem ve Kadihle ilgili haksız fiiller yasasında çeşitli tedbirler getirilmiştir” şeklinde konuşarak yasa ile ilgili özel durumlar göz önünde bulundurularak tadilat yapılırsa sorunun çözülebileceğine işaret etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazzık gibi zam!
Gazzık gibi zam!
Sezgin Baran Korkmaz için iade süreci başladı
Sezgin Baran Korkmaz için iade süreci başladı