"Su bulandı!"

"Su bulandı!"

Nöroloji Uzmanı Dr.İlker İpekdal, pandemi döneminde yapılanların tamamen seçim ve sandığa gitme temelli olduğunu belirterek, bunları uygulamanın başının hükümet olduğunu fakat hükümetin iki ortağının uyumsuzluğunun pandemideki suları bulandırdığını söyledi

Editor: Süperadmin
18 Eylül 2020 - 11:56 - Güncelleme: 19 Eylül 2020 - 01:15

Nöroloji Uzmanı Dr.İlker İpekdal, hükümetin birşeyler yapmaya çalışırken organize olamamanın ve sınırlı bir kesimden aldığı fikirlerle hareket etmenin kaçınılmaz sonucunu yaşadığını söyledi.

İpekdal, “Cumhurbaşkanı adaylarının  pandemi üzerinden yapmış oldukları seçim propagandasını yürütme unsurları  pandemi ile mücadelede oluşan bulanıklığı daha da bulanık bir hale getirmiştir” diye konuştu.

İpekdal, kovid-19 tedavisinde, kan sulandırıcı iğneler ve plazma tedavisinin öne çıkan iki tedavi yöntemi olduğunu söyleyerek, önümüzdeki zamanlarda hayat kurtarıcı bu tedavilerden ikisine de ihtiyaç duyma riskinin gittikçe arttığını söyledi.

 

Şükrü IRKIM

Nöroloji Uzmanı Dr.İlker İpekdal, hükümetin aslında birşeyler yapmaya çalışırken organize olamamanın ve sınırlı bir kesimden aldığı fikirlerle hareket etmenin kaçınılmaz sonucunu yaşadığını söyledi. İpekdal, hükümetin ekonomiyi de göze alarak sağlık temelli doğru adımlar atması gerektiğini, ancak bunların hiçbirini başaramadığını söyledi.

“Karantinasız girişler tamamen keyfi tedbirlere terk edildi”

İpekdal, karantinasız girişlerin tamamen karantinasız olmasa da girişlerde tamamen bir organizasyonsuzluğun olduğunu söyleyerek, girişlerin tamamen keyfi tedbirlere terkedildiğini söyledi.  İpekdal, Örneğin 5 milyon nüfuslu Yeni Zelanda ‘da 100 gündür vaka olmadığını belirterek, Yeni Zellanda’nın kendi içine tamamen kapandığını ve kendi ekonomik önlemleri ile birlikte sağlık konusunda başarılı olduklarını belirtti. İpekdal, Yeni Zelanda’nın başarılı olmasının en büyük sebeplerinden birinin ise halk ve hükümetin beraber hareket etmesi olduğunu ifade etti. İpekdal, halkın yöneticilerine güvendiğini, hükümetin söylediklerine uyduklarını ve karşılıklı iş birliği ile yürütülmüş bir pandemi sürecinin yaşandığını ve ne olursa olsun bu sürece siyaseti karıştırmadıklarını söyledi.

“Yeni Zelanda gibi ülkelerden alınacak olan tecrübeler bizler için önemlidir”

İpekdal, önümüzde açılmadan sonra uçuşlarını hiç kesmemiş,vakaları artmaktayken kontrollü bir şekilde devam etmiş ve hiçbir şekilde okullarını açmama konusunda geri adım atmamış güney tarafında bir yönetim olduğunu söyleyerek, güney tarafının denizin karşısında değil sınırın hemen ardında olduğunu, dolayısıyla Güney ve Yeni Zelanda gibi ülkelerden alınacak olan tecrübelerin de bizler için önemli olduğunu söyledi.

“Hükümet aylardır hatalı bir uygulama yapıyor”

İpekdal, hükümetin hatalı olduğunu ve aylardır hatalı bir uygulama yaptıklarını vurgulayarak, fakat bu hataları düzeltme yolunda eleştiriler yapılması gerektiğini gerek meclis içi gerekse de meclis dışı muhalefetin yapıcı anlamda sözde kalmayan bir uygulamaya gidilmesi gerektiğini  vurguladı.

“Hükümetin iki ortağının uyumsuzluğu pandemideki suları bulandırdı”

İpekdal, bu dönemde yapılanların tamamen seçim ve sandığa gitme temelli olduğunu belirtti. İpekdal, bunları uygulamanın başının hükümet olduğunu fakat hükümetin iki ortağının uyumsuzluğunun pandemideki suları bulandırdığını dile getirdi. İpekdal,  “Cumhurbaşkanı adaylarının  pandemi üzerinden yapmış oldukları seçim propagandasını yürütme unsurları  pandemi ile mücadelede oluşan bulanıklığı daha da bulanık bir hale getirmiştir” diye konuştu. İpekdal, başta hükümet olmak üzere yetkinin sorumluluk getirdiğini ve bu yetkinin de yapılmaması halinde bu sorumluluğun mutalaka olumsuz yönde bir karşılığı olduğunu ifade etti.

“Yerel vakaların arttığı bugünlerde çocuk parklarını kapattık ama gece kulüplerini kapatmayı unuttuk”

İpekdal, yerel vakaların Gündeyde ve Türkiye’de de arttığını söyleyerek, “yerel vakaların çıktığı bugünlerde çocuk parklarını kapatırken gece kulüblerini kapatmayı unuttuk” dedi. İpekdal, “toplum olarak pandemi ile mücadeleye karşı yapılması gerekenleri 1 haftada çalışsak çok güzel bir liste hazırlayabiliriz” diye konuştu. İpekdal, “Bunlardan dolayı aslında kendi geleceğimizden çalarak bugünümüzü kurtarmaya çalıştığımızı gördük” dedi.

“Kan sulandırıcı iğnelere ve plazma tedavilerine ihtiyacımız var”

İpekdal, kovid-19 tedavisinde, kan sulandırıcı iğneler ve plazma tedavisinin öne çıkan iki tedavi yöntemi olduğunu söyleyerek, önümüzdeki zamanlarda hayat kurtarıcı bu tedavilerden ikisine de ihtiyaç duyma riskinin gittikçe arttığını söyledi.

“Seçime katılacak olan 11 adayın halk için sağlıklı bir çözüm üretmesi gerekiyor”

İpekdal, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile grip sezonunun  birlikte geldiğini belirterek, “okulların, üniversitelerin açılması ve havaların soğumaya başlaması ile birlikte hepimizi biraz daha zor günler bekliyor. Sağlıktaki altyapı dağınıklığı ise maalesef hala devam ediyor” ifadelerini kullandı. İpekdal, sayısını bilmediğimiz daha bir sürü yerel vakanın olduğunu belirterek, “bu sayısını bilmediğimiz yerel vakaları cumhurbaşkanlığı seçiminde sandık görevlisi yapacaklar” diye uyardı. İpekdal, “Seçime katılacak olan 11 adayın bir araya gelip halk için çözüm üretmesi ya da güvenilir ortamda yapılamayacaksa seçim konusunun rafa kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.

“Pandemiye karşı  görev almaya hazırım”

İpekdal, sağlıkta tam bir pandemi organizasyonunun olduğuna dair hala kaygıları olduğunu ifade ederek, “herhangi bir eksiklik hissedilmesi durumunda meslektaşlarım tarafından ve herhangi bir yorgunluk olması durumunda bende bir hekim olarak katkım olabilecekse herhangi bir dönemde her zaman görev almaya hazırım” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Resmi gazetede yayımlanmaması hukuka aykırı”
“Resmi gazetede yayımlanmaması hukuka aykırı”
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlanıyor
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlanıyor