"Sürü bağışıklığı" Felakete Sürükledi

"Sürü bağışıklığı" Felakete Sürükledi

Londra Gençlik Platformu Başkanı Nafiya Horozoğlu, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin Covid-19 mücadelesini anlattı

Editor: Süperadmin
17 Ocak 2021 - 08:56 - Güncelleme: 17 Ocak 2021 - 12:25
Reklam

Nafiya Horozoğlu, İngiltere'yi kötü noktaya taşıyan hatalar zinciri, hükümetin İspanya ve İtalya'nın aksine salgına hazırlanmak için zamanı olmasına rağmen ‘sürü bağışıklığı’ stratejisi takip ederek zaman kaybı ile salgınla mücadeleye başladığından söz etti

 

Horozoğlu, Kıbrıs Türk ve Kıbrıslı Rum toplumu ile birlikte, Londra’da son bir haftadaki ölüm istatistiklerine göre ölümlerin yüzde 6.5’ini oluşturmakta. Yalnız Kıbrıslı Türkler ise yüzde 3.9 olduğunu belirtti

 

İngiltere’de bugüne kadar 2 milyondan fazla kişiye Covid-19 aşısı yapıldığını söyleyen Horozoğlu, çoğu toplum üyelerinin ikinci doz aşılarını yaptırmaya başladığını kaydetti

 

Esengül AYKAÇ

Covid-19 mücadele döneminde kaybedilen hastaların vefat haberlerine oldukça üzüldük. Covid-19 ile mücadele döneminde Londra Gençlik Platformu Başkanı Nafiya Horozoğlu, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin vaka sayılarını ve vefat sayılarını anlattı.
Horozoğlu, “Bu virüsün ne zaman, nasıl veya nereden geleceği belirsiz. Irk, din, dil, statü ayrımı yapmıyor. Bana bir şey olmaz’ demeyin, gerçekten ciddiye alınması gereken bir salgınla karşı karşıyayız. Dolayısı ile, herkes önce kendinden daha sonra da çevresinden sorumludur” diyerek herkesi mücadele döneminde duyarlı olmaya çağırdı.

 

“Zaman kaybı ile salgınla mücadeleye başladılar”

İngiltere'nin Covid-19 mücadelesinin 'sürü bağışıklığıyla' başladığını söyleyen Londra Gençlik Platformu Başkanı Nafiya Horozoğlu, sürü bağışıklığının ardından ölümlerde Avrupa'nın zirvesine tırmandığını kaydetti. Nafiya Horozoğlu, İngiltere'yi kötü noktaya taşıyan hatalar zinciri, hükümetin İspanya ve İtalya'nın aksine salgına hazırlanmak için zamanı olmasına rağmen ‘sürü bağışıklığı’ stratejisi takip ederek zaman kaybı ile salgınla mücadeleye başladığından söz etti. Horozoğlu, “Toplumumuz içinde 15 Mart’ta Kıbrıslı Türk Ahmet Raşit’in hayatını kaybetmesinin ardından başlayan korona kayıpları, mutasyona uğrayan virüsten dolayı tekrar hızla artmaya başladı” dedi. 


“Noel etkisi ile hızı daha da arttı”

Diğer toplumlar gibi bu süreçte Kıbrıslı Türklerin de Covid-19 mücadele kapsamında çok zorluklar yaşadığını belirten Horozoğlu, özellikle Mart ve Nisan aylarında koronavirüs salgınından dolayı birçok toplum üyelerinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Sabah akşam vefat haberleri aldıkları, psikolojik açıdan çok zor bir dönemden geçtiklerini anımsatan Horozoğlu, Mayıs sonu ve Ekim başına kadar bilgilerinde olan Covid-19 kaynaklı bir ölüm yaşanmadığını kaydetti. Mevcut koşullarda Mart ve Nisan ayından daha kötü bir dönem yaşandığını söyleyen Horozoğlu, virüsün daha kolay ve hızlı bir şekilde bulaştığını ve maalesef oldukça öldürücü olduğunu belirtti. Her gün ortalama 4 - 7 Kıbrıslı Türk’ün Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğinden bahseden Horozoğlu, özellikle 60 yaş üzeri ve herhangi bir sağlık sorunu olanları daha ağır etkisi altına alan virüs, Noel itibariyle etkisini daha da hızlı göstermeye başladığını vurguladı. Ölü sayısı ile birlikte vakaların da arttığını anlatan Horozoğlu, sadece 60 yaş üzeri toplum üyelerimiz değil de genç nesillerde de pozitif vakaların tespit edildiğinin altını çizdi. En genç kaybın ise Nisan ayında 26 yaşındaki Sonya Kaygan olduğunu anımsatan Horozoğlu, “Sonya Kaygan İngiltere’deki bakımevlerinde bir çalışandı ve 3 yaşında bir kızı vardı. İngiltere’deki bakımevlerindeki yaşlıların ve çalışanların bu süreçte ciddi bir risk altında bırakılmıştı” ifadelerini kullandı.

 

“Toplam hayatını kaybedenleri sayısı 288”

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk toplumu diğer toplumlar gibi bu süreçte ciddi acılar yaşadı ve hala yaşamaya devam ediyor diyen Horozoğlu, hızla yayılmaya devam eden koronavirüs salgını, sevdiklerimizi aramızdan koparmayı sürdürüyor” diyerek 8 Ocak Cuma gününden itibariyle 46 Kıbrıslı Türk’ün Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti. 11 Ocak Pazartesi günü ise Kıbrıs Türk toplumu arasında 16 kişinin yaşamını yitirmesiyle salgının başından bu yana en yüksek günlük can kaybının kayıtlara geçtiğini söyleyen Horozoğlu, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk üyelerinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 13 Ocak Çarşamba günü itibarıyla 191’e ulaştığını belirtti. Horozoğlu, “Kıbrıslı Rum toplumunda ise son bir haftada 30 kişi virüse yenik düştü, toplam hayatını kaybedenleri sayısı ise 288. Bu sayılar kesin olarak bildiğimiz ama bu sayılarının dışında haberdar veya ulaşamadığımız birçok ölüm vakaları olmuştur. Kıbrıs Türk ve Kıbrıslı Rum toplumu ile birlikte, Londra’da son bir haftadaki ölüm istatistiklerine göre ölümlerin yüzde 6.5’ini oluşturmakta. Yalnız Kıbrıslı Türkler ise yüzde 3.9’u oluşturmakta” dedi.

 

“Yaşlı oranı çok yüksek”

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslıların yaşlı oranının çok yüksek olduğunu ifade eden Horozoğlu, “toplumumuzda çeşitli sağlık sorunları da görünmektedir” diye konuştu. İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin aile yapısının iç içe yaşayan bir toplum yapısına sahip olduklarını anlatan Horozoğlu, ölenlerin yaş grubuna baktığı zaman çoğunun 60 yaş ve üzeri olduğunu ifade ederek ancak 60 yaşının altında olan birçok toplum üyelerinin de virüse yenik düştüğünü kaydetti. Virüsü yeterince ciddiye alıp gerekli tedbirleri uygulamadıklarından söz eden Horozoğlu, “Ayrıca, İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu (ONS) tarafından yapılan araştırmaya göre, etnik azınlıkların Covid-19 hastalığından dolayı ölme riskinin beyazlara göre çok daha yüksek olduğunu açıklamıştı” diye konuştu.

 

“İkinci doz aşıları başladı”

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin koronavirüsüne karşı aşılanmaya devam ettiğini söyleyen Horozoğlu, İngiltere’de belirlenen ilk gruplara Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı Aralık ayının ilk haftasından itibaren yapılmaya başladığını ifade etti. İlk etapta, 80 yaş üstündekilere ve bazı sağlık çalışanlarına aşı yapıldığını anlatan Horozoğlu, İngiltere’de onay alan ikinci koronavirüs aşısı olan ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı Ocak ayının ilk haftasından itibaren kullanıldığını kaydetti. İngiltere’deki 7 büyük toplu aşı merkezinde, yaşlılar ile sağlık çalışanlarının COVID-19’a karşı aşılanmasına başlandığını belirten Horozoğlu, “Verilen randevu saatinde kendilerine en yakın merkeze giderek aşı yaptırabiliyor. İngiltere’de bugüne kadar 2 milyondan fazla kişiye Covid-19 aşısı yapıldı. Çoğu toplum üyelerimiz ikinci doz aşılarını yaptırmaya başladı” dedi.

 

“Sözün bittiği yerdeyiz”

Art arda gelen acı haberler hepimizin yüreğini yakıyor diyen Horozoğlu, “Şu an gerçekten sözün bittiği yerdeyiz, canımız yanıyor içimiz parçalanıyor. İzlenimlerime göre toplumumuz son iki haftadır özellikle bu salgını daha fazla ciddiye almaya başladı çünkü artık hepimiz bir tanıdığını veya bir aile üyesini kaybetmeye başladı. Ölenlerin çoğunun ailevi bağları mevcut, bu hafta aldığımız bir üzücü haber üzerine, anne ve kız yarım saat arayla hayatını kaybettiğini öğrendik. Öte yandan bu salgını çocuklarından veya torunlarından yakalayıp vefat edenler var. 100’ün üzerinde toplum üyelerimiz yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor ve bu sadece yaşlı toplum üyelerimiz değil, 20’li yaşlarında ve hiç bir sağlık sorunu olmayan gençlerimizde yoğun bakımda tedavi görmektedir” diye konuştu. Horozoğlu, “Bu virüsün ne zaman, nasıl veya nereden geleceği belirsiz. Irk, din, dil, statü ayrımı yapmıyor. Bana bir şey olmaz’ demeyin, gerçekten ciddiye alınması gereken bir salgınla karşı karşıyayız. Dolayısı ile, herkes önce kendinden daha sonra da çevresinden sorumludur. Herkese çağrımız bu salgını ciddiye almaları, tedbirler uymaları ve maske takmaları” konusunda uyarıda bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
“UYANIN VE BİRLEŞİN”
“UYANIN VE BİRLEŞİN”