Taçoy, yatırımın önünde takoz

Taçoy, yatırımın önünde takoz

EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, KIB-TEK’e yatırımın tamamlanması için eksik olan ne varsa titizce çalışarak Bakan Taçoy’a sunduklarını, ancak Bakan Taçoy’un süreci sekteye uğratmak için elinden geleni yapmakta olduğunu belirtti

Editor: Yeni Bakış Editör 2
05 Aralık 2019 - 08:00

EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, KIB-TEK’e 4 jeneratör alımı için beklemede olduklarını belirterek, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un ise süreci seçim yasaklarına kadar oyalamak istediğini kaydetti. Kaşif, Taçoy’un bunu açık bir şekilde demeçlerinde belirtmekte olduğunu söyledi 

“Öyle bir dönem yaşadık ki Başbakan Tatar ve Başbakan Yardımcısı Özersay, bu süreçte bizlerin görüşlerine tam destek belirttiler. Yatırımların yapılması, 4 jeneratör alınması konusunda destek verdiler. Ancak grevin bir gün öncesinde Özersay ağız değiştirdi. Özersay, şimdi iki jeneratör artı alternatif enerjiden bahsediyor. Bu teknik olarak mümkün değildir”

Kaşif, yeni yapılacak olan sözleşmelerle önerdikleri model dışında yapılacak olan bir yatırımla maliyetlerin yükseleceğine dikkat çekerek, bunun da toplum nezdinde KIB-TEK’i itibarsızlaştıracağını ve eleştirileceği bir pozisyona düşüreceğini söyledi. Kaşif, bu durumun da özelleştirmenin yolunu açacağını ifade etti 

Kaşif, yasaklarla hiçbir zaman yılmayacaklarını belirterek, “Üzerimize düşen çalışmayı yapacağız. Halkımızı da bu konuda bilinçlendireceğiz. Asla pes etmeyeceğiz” dedi

 

 

Deniz ABİDİN 

 

EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, KIB-TEK’e yatırımın tamamlanması için beklemede olduklarını belirterek, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un amacının süreci seçim yasaklarına getirmek olduğunu söyledi. Kaşif, Taçoy’un bunu açık bir şekilde demeçlerinde belirtmekte olduğunu söyleyerek, mayıs-hazirana kalacak şeklinde konuyu dillendirdiğini kaydetti. Kaşif, Bakan Taçoy’un oyalama taktiği içinde olduğunu belirterek, EL-SEN olarak kendisine gerekli açıklamaları yaptıklarını söyledi. Kaşif, yatırımların hem kuruma hem de topluma ne getireceği konusunda bilgilendirme yaptıklarını ifade ederek, Bakan Taçoy’un teknik şartname konusunda yardım istediğini, sendikanın görevi olmamasına rağmen bu konuda da yardımcı olduğunu söyledi. 
Kaşif, eksik olan yanlış olan ne varsa titizce çalışarak Bakan Taçoy’a sunduklarını belirterek, ancak Bakan Taçoy’un süreci sekteye uğratmak elinden geleni yapmakta olduğunu kaydetti. Kaşif, Bakan Taçoy’un ısrarla 1 Aralık diye sendikanın tutturduğunu dile getirdiğini, sendika olarak buradaki amaçlarının sürecin seçim yasaklarına takılmaması için aralık ayının başını göstermekte olduklarını kaydetti. 
Kaşif, iyi niyet varsa ve uluslararası ihaleye çıkılırsa seçim yasaklarına takılma olmayacağını belirterek, uluslararası ihale sürecinin 45 iş günü olduğunu söyledi. Kaşif, 5 iş gününün ise, değerlendirme ve kazananın belirlenmesi olduğunu belirterek, tarihin şubat ayının ilk haftasına denk geleceğini söyledi. Kaşif, şartnamenin hazır olduğuna vurgu yaparak, ancak Bakan Taçoy’da böyle bir niyet göremediklerini kaydetti.


“Özersay ağız değiştirdi”
Kaşif, şöyle devam etti, “Öyle bir dönem yaşadık ki Başbakan Tatar ve Başbakan yardımcısı Kudret Özersay, bu süreçte bizlerin görüşlerine tam destek belirttiler. Yatırımların yapılması, 4 jeneratör alınması konusunda destek verdiler. Ancak grevin bir gün öncesinde Özersay ağız değiştirdi. İki jeneratör artı alternatif enerji sundu. 4’lü koalisyon döneminde de 4 jeneratör için bu yatırımların yapılması konusunda Halkın Partisi yönetim kurulu temsilcisi Yusuf Avcıoğlu’nun çalışmada çok büyük emeği var. 144 sayfalık KIB-TEK yönetim kurulu raporunu o hazırlamıştı. İki jeneratör artı alternatif enerjinin olması  teknik olarak mümkün değildir. İki jeneratör alınacaksa ihalesiz almak durumundasınız. Çünkü mevcut santrallerde şu anda iki tane boş yer vardır. Boşluklara iki jeneratör alınacaksa aynı marka alınması gerekir. O sistemin içine başka bir marka jeneratör monte edilemez. Bu da ihaleye çıkılmadan mevcut kullanılan marka olan jeneratörün kullanılması demektir. Farklı alındığı zaman yakıt tasarrufu elde edilemez. 60 mega watt’lık bir termik santral ünitesinin durdurulması gerekecektir. İki jeneratör 35 mega watt ediyor. Bu da kendi kendini ödeyen bir yatırım olmaz. Elektrik fiyatlarına yük biner ve zammı gerektirir. 4 tane alındığında, 60 mega watt durdurulup aradaki dizel çalıştırıldığında, aradaki yakıt tasarrufu yılda en az 10 milyon dolardır. Bu tasarrufla makineler 2 buçuk senede kendi kendini ödemiş olur.” 

“KIB-TEK güçsüzleştirilmeye çalışılıyor”
EL-SEN Genel Sekreteri Kaşif, hükümetin oyalama taktiğine gitmesinde ilk akla gelenin, yatırım yapılmayan bir KIB-TEK’in güçsüzleştirilmesi olduğunu belirterek, bunun da iki sebebinin olabileceğini söyledi. Kaşif, bunlardan birinin, Türkiye ile imzalanan Ekonomik İşbirliği Protokolünde yer alan ve birinci madde olan KIB-TEK’in üretim, iletim ve dağıtım olarak ayrıştırılması olduğunu söyledi. Kaşif, bunun özelleştirmenin ilk adımı olduğunu dile getirerek, ikinci sebebin ise, AKSA’nın 2024 yılında bitecek olan sözleşmesini güçsüz bir KIB-TEK ile masaya oturarak uzatmak olduğunu kaydetti. Kaşif, bunun da AKSA’nın elinin güçlendirilip daha avantajlı bir sözleşme yapılmasına olanak sağlamak anlamına geldiğini söyledi. 

“Asla pes etmeyeceğiz”
Kaşif, yeni yapılacak olan sözleşmelerle önerdikleri model dışında yapılacak olan bir yatırımla maliyetlerin yükseleceğini belirterek, bunun da toplum nezdinde KIB-TEK’i itibarsızlaştıracağını ve eleştirileceği bir pozisyona düşüreceğini söyledi. Kaşif, bu durumun da özelleştirmenin yolunu açacağını belirtti. Kaşif, grevin 60 gün yasaklandığını belirterek, hükümetin bir 60 gün daha grev yasaklama hakkı olduğunu ifade etti. Kaşif, yasaklarla hiçbir zaman yılmayacaklarını belirterek, “üzerimize düşen çalışmayı yapacağız. Halkımızı da bu konuda bilinçlendireceğiz. Asla pes etmeyeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ülkede kaçak turizmcilik
Ülkede kaçak turizmcilik
Gezici’ye göre birinci Tatar
Gezici’ye göre birinci Tatar