Tarihin bilinmeyen kara sayfası

Tarihin bilinmeyen kara sayfası

AKEL Merkez Komitesi Üyesi Yorgos Kukumas’ın Haravgi gazetesinde yayınlanan köşe yazısından Kıbrıslırum faşistler tarafından Kıbrıslıtürklerin katledilmesini değerlenirdi

Editor: Süperadmin
13 Ağustos 2020 - 23:10

Dohni’de öldürülen Kıbrıslıtürkler-14 Ağustos’ta bazı Yunanlı askerlerle birlikte bazı Kıbrıslırumlar Dohni’den aralarında 12 yaşında çocukların da olduğu 80’den fazla Kıbrıslıtürkü yakalayıp, önce bir gece Rum okulunda tuttuktan sonra onları iki otobüsle Limasol’a götürdüler.

Dohni’den hayatta kalmış olan tek tanık olan ve o zaman 19 yaşındaki Suat Hüseyin’e göre, bir otobüsteki Kıbrıslıtürkler Palodia yakınındaki bir yere götürüldüler ve orada otomatik silahlarla kurşuna tutuldular.

Ardından hala hayatta kalan varsa, Kıbrıslırum faşistler onların kafalarına ateş ederek onları öldürdüler. O gece sevdiği bütün insanların yanı başında toprağa ölü düştüklerini kendi gözleriyle gören Suat “önce sesler, çığlıklar duyuldu.

Vurulanlardan biri üzerime düştü. Göğsümden, ellerimden yaralanmıştım, bir kurşun da başımı sıyırmıştı… İlk fırsatını bulduğumda kalktım ve kaçtım. Ağlayacak zamanım yoktu.” diyordu.

Birkaç ay sonra, UNFICYP araştırmalara başlayınca, katiller kurbanları çıkarıp, Yerasa’ya gömdüler. İkinci otobüstekiler Pareklisia’da öldürülüp gömüldüler. Kayıpları Araştırma Komitesi bugüne kadar Dohni kurbanlarından 46’sının kemiklerini buldu ve kimliklerini saptadı. Diğerlerine ilişkin kimilerinin kimlik belirleme süreci devam ediyor, kimileri ise hala aranıyorlar…

Bu cinayetlerin ortaya çıkması Kıbrıs içinde ve dışında büyük sarsıntı yaratmış, işgalci gücün Kıbrıslırumlara karşı saldırganlığını daha da arttırmıştı. Esir düşen Kıbrıslırumlar bu katliamlara karşı misilleme olarak Türk askerlerinden ağır işkenceler gördüklerini anlatıyorlardı.

Yaptıkları Darbe ile Türkiye’ye adayı istila etmesi için aradığı bahaneyi sunan Cuntacılar ve EOKA-B’ciler işgalci güçlere karşı savaşmaktansa, cephe gerisinde esirleri, kadınları ve çocukları öldürmeyi tercih etmişlerdi. Aynı esnada ihanetin bedelini sıradan Kıbrıslırum askerler ve siviller canlarıyla ödüyorlardı dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık Bakanlığı Bugün Girne'de Ücretsiz PCR Testi Yapacak
Sağlık Bakanlığı Bugün Girne'de Ücretsiz PCR Testi Yapacak
Çevre yolunda korkutan kaza… 9 kişi yaralandı!
Çevre yolunda korkutan kaza… 9 kişi yaralandı!