“TATAR DA BU İŞİN İÇİNDE”

“TATAR DA BU İŞİN İÇİNDE”

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Bilge Azgın, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Ali Pilli’nin görevden alınmasını onayladığına dikkat çekerek, Tatar’ın da bu işin bir parçası olup bu işten soyutlanmaması gerektiğinin altını çizdi. Azgın, “Tatar, Ali Pilli’nin görevden alınmasını kabul etmeyebilirdi” diye konuştu

Editor: YeniBakış Editör
22 Şubat 2021 - 10:40
Reklam

Ali Pilli’nin kendi bildiği doğruları yapma noktasında hareket ettiğini savunan Bilge Azgın, ekonomik nedenlerden ötürü kabinedeki diğer bakanların kapanma sürecine son vererek Ali Pilli üzerinde baskıda bulunduklarını, Ersan Saner’in de Ali Pilli’yi kurban etmek zorunda kaldığına dair bir algının oluştuğunu söyledi.

 “Resmiye Hanım Meclis Başkanı olamadı. Resmiye Hanıma bir yer açtıklarını düşünüyorum. Bununla birlikte Ali Pilli’nin kabine içi tartışmalara yol açarak sadece Ersan Saner ile değil, hükümet ortaklarından Erhan Arıklı’nın da Ali Pilli’nin bilgi paylaşmadığına dair şikayeti oldu. Ersan Saner, Ali Pilli’yi görevden alarak çok büyük bir prim kaybetti”

 “Ünal Üstel ilerleyen dönemlerde bulaşın arttığı takdirde halkı hiçbir çıkar gütmeden ve sadece halk sağlığını düşünerek konuşabilecek mi?” diye soran Bilge Azgın, vatandaşın bu noktada oldukça endişeli olduğuna vurgu yaptı.

 

 Esengül AYKAÇ

Ali Pilli’nin neden görevden alındığı noktasını anlamak için tarafların konuşmamasından ötürü net bir bilgiye sahip olmadığını söyleyen Siyaset Bilimci Doç. Dr. Bilge Azgın, Ali Pilli’nin vakaların arttığı için ülkede kapanma sürecine gidilmesini için Bakanlar Kurulu’nda görüşünün kapanmaya yönelik olduğunu anımsattı. Ali Pili’nin kapanmadan yana tavır aldığını anlatan Bilge Azgın, Ali Pili’nin “kapanalım” çağrısını yaptığı zaman kapanma kararı alınmış olması ile birlikte bugün vakalarda artışın söz konusu olmayacağına işaret etti.

“Kurban edildi”

Kabine arasında yaşanan fikir ayrılıklarının medyaya da yansıdığını belirten Azgın, Ali Pilli’nin görevden alınması ile bağlantılı olarak esas konulardan birisinin ise kabine arasında yaşanan fikir ayrılıkları olduğunu ifade etti. Ali Pilli’nin kendi bildiği doğruları yapma noktasında hareket ettiğini savunan Bilge Azgın, ekonomik nedenlerden ötürü kabinedeki diğer bakanların kapanma sürecine son vererek Ali Pilli üzerinde baskıda bulunduklarını, Ersan Saner’in de Ali Pilli’yi kurban etmek zorunda kaldığına dair bir algının oluştuğunu anlattı. Üç hafta öncesinde Ersan Saner’in Ali Pilli hakkında ‘Dünyanın en iyi Sağlık Bakanı’dır’ açıklamasını anımsatarak tüm övgülerine rağmen Ali Pilli’yi görevden aldığına dikkat çeken Bilge Azgın, daha önceki kabine değişikliğine dikkat çekti. Bilge Azgın, kabine değişikliğinin hiçbir şekilde Ali Pilli’nin görevden alınması ile ilgili bir sansasyonel yaratılmadığını vurguladı. Hiçbir kabine değişikliğinde hiçbir Bakan’a bu kadar gönüllü desteğin de verilmediğini söyleyen Azgın, Ali Pilli’nin 20 ay boyunca görevde kaldığı sürede eksikliklerinin de olduğuna dikkat çekti. Azgın, birtakım hatalar olmasına rağmen Ali Pilli’yi sadece UBP kesimi değil birçok kesimin de desteklediğini kaydetti.  

“Ali Pili neden halk tarafından bu kadar sevildi?”

Ali Pilli’nin bir fenomen olduğunu anlatan Siyaset Bilimci Bilge Azgın, durumu basit bir popülizm ile açıklanmaması gerektiğini söyleyerek, “İnsanlar neden Ali Pilli’yi bu kadar seviyor?” diye sordu. Birçok kesimin Ali Pilli’yi sevdiğini ve güvendiğini ifade eden Bilge Azgın, insanların en azından Ali Pilli’nin çabaladığını düşündüklerini kaydetti. UBP dışındaki insanların Ali Pilli hakkında on üzerinden onluk olamadığını bilmelerine rağmen Ali Pilli’nin görevde kalmasını istediklerini belirten Azgın, süre gelen kabine değişiklikleri yüzünden insanların huzursuz ve panik olduklarına dikkat çekti. Bilge Azgın, “Ali Pilli neden halk tarafından bu kadar sevildi?” diye sorarak, muhalefetin muhalefetlik yaptığını muhalefetin göreve gelerek onların da aynı durumla karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti. Azgın,  siyasi oyunun bu şekilde döndüğünü söyledi.

“Ünal Üstel kötü gidişat olduğu takdirde bizlere söylemeyecek”

Kabine değişikliği ile insanlarda yaratılan etkiyi açıklayan Bilge Azgın, Ünal Üstel’in ileride kötü bir gidişatın olması ile birlikte bu gidişatı söyleyecek bir Sağlık Bakanı olmayacağını belirtti. Ali Pilli’nin ise vatandaşın bilgilenmesi konusunda insanlara bu çabasını gösterdiğine dikkat çeken Azgın, Ali Pilli’nin desteklenmesinde popülizmin etkisinin olmadığını kaydetti.  Ali Pilli’nin egosu olmadan hizmet etmek için çabalayan, açık sözlü olan, kendisi ile barışık ve insan sevgisinin yüzüne yansıdığını ifade eden Azgın, Ali Pilli’nin gailesinin hizmet etmekten yana olduğunu, siyasette az egolu insanların çok az olduğunu ifade etti. Azgın, Ali Pilli’nin kabinede ve siyasi dünyada farklı olduğunu savundu.

“Resmiye Hanım’a yer açtılar”

Ali Pilli’nin yorgun olduğundan ötürü görevden alındığını anımsatan Siyaset Bilimci Bilge Azgın, Ali Pilli’nin görevden alınması için inandırıcı bir cevap olmadığını söyledi. Özellikle Ali Pilli üzerinde bir algı operasyonu yapıldığını belirten Azgın, “Neden UBP’li Bakanların içerisinde herhangi bir Bakan değil de Ali Pilli görevden alındı?” diye sordu.  Bilge Azgın, “Resmiye Hanım Meclis Başkanı olmadı. Resmiye Hanıma bir yer açtıklarını düşünüyorum. Bununla birlikte Ali Pilli’nin kabine içi tartışmalara yol açarak sadece Ersan Saner ile değil hükümet ortaklarından Erhan Arıklı’nın da Ali Pilli’nin bilgi paylaşmadığına dair şikayeti oldu. Ersan Saner Ali Pilli’yi görevden alarak çok büyük bir prim kaybetti” şeklinde konuştu. Siyasilerin siyasi kariyerlerini düşünerek hareket ettiklerinden söz eden Azgın, Ersan Saner’in siyasi kariyerinde Ali Pilli’nin görevden alınması ile ciddi bir leke olarak kalacağına dikkat çekti.

“Ersin Tatar da bu işin bir parçası”

Sosyal medyada Ersan Saner’i haklı çıkartacak tek bir açıklamanın dahi olmadığına dikkat çeken Bilge Azgın, sosyal medyada Ali Pilli’ye çığ gibi desteklerin arttığını söyledi. Ersin Tatar’ın Ali Pilli’nin görevden alınmasını onayladığını belirten Azgın, Ersin Tatar’ın da bu işin bir parçası olup bu işten soyutlanmaması gerektiğinin altını çizdi. “Ersin Tatar, Ali Pilli’nin görevden alınmasını kabul etmeyebilirdi” diyen Azgın, Mustafa Akıncı’nın daha önceden bu gibi durumları kabul etmeyerek tekrardan düşünme payı verdiğini anımsattı. Erhan Arıklı’nın Doğu Perinçek aracılığı ile Çin’i arayarak Çin’den aşı bulma konusunu anlatan Azgın, Ali Pilli acil aşı bulunma noktasında denetimden geçmemiş aşıların alınamayacağını ifade ettiğini anımsattı.

“Ünal Üstel halk sağlığını düşünerek konuşabilecek mi?”

Bilge Azgın, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC’ye gelip gitmesinden sonra Ali Pilli’nin görevden alınması ile bir bağlantı olup olmadığının sorgulanması gerektiğini belirterek, Ersin Tatar’ın kızı ve eşinin de bu duruma şaşırdığını kaydetti.  Azgın, Ersin Tatar’ın da Ali Pilli’nin görevden alınmasında bu işin içinde olduğunu söyledi. Ersin Tatar’ın yakınları da dahil olmakla beraber Ali Pilli’nin görevden alınmasında bir tuhaflık aradığını anlatan Azgın, Ali Pilli’nin yerine gelecek olan Ünal Üstel’in eski ‘jet skandalı’ ile gündemde yer alınmasına rağmen Bakan olduğuna dikkat çekti. “Ünal Üstel ilerleyen dönemlerde bulaşın arttığı takdirde halkı hiçbir çıkar gütmeden ve sadece halk sağlığını düşünerek konuşabilecek mi?” diye soran Bilge Azgın, vatandaşın bu noktada oldukça endişeli olduğuna dikkat çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Çin aşısı olana AB vizesi yok' iddiası
'Çin aşısı olana AB vizesi yok' iddiası
“İMZADA SAHTECİLİK VAR”
“İMZADA SAHTECİLİK VAR”