Tatar’ın söylemleri kuru gürültü!

Tatar’ın söylemleri kuru gürültü!

Eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs’ın toprak bütünlüğünün ve anayasal düzeninin garantörü olan Türkiye’nin, Suriye ve Irak konusunda izlediği politikaya bakıldığında KKTC’nin tanınması siyasetini ileriye götürebilmesinin mümkün olmadığını belirterek, Başbakan Ersin Tatar’ın bu yönde yaptığı açıklamaların geçerliliği olmadığını belirtti

Editor: Yeni Bakış Editör 2
10 Aralık 2019 - 09:00

Eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, “KKTC’yi tanıtacaklarmış. Peki o zaman tanıtma kampanyasına Azerbaycan’dan başlasınlar. Çünkü onların da başında Dağlık Karabağ meselesi vardır. Azerbaycan’dan da haklı olarak bizimle ilişkilerini sınırlı tutmaktadırlar. İş bu haldeyken bu söylemlerin hiçbir anlamı yoktur. Hamasete dayalı kuru gürültüdür” dedi

Soyer, bugün koalisyonu oluşturan iki partinin bundan bir süre önce “Daha ne kadar Kıbrıs sorununu konuşacağız, evimizin içini temizleyelim ve artık kendi meselemize yoğunlaşalım” dediğini anımsatarak, “Şimdi bu ev temizleyiciler ve evi ayağa kaldırmacılar, ulusalcı ve temizlikçi koalisyonu ideolojik olarak hamasete dayalı Kıbrıs sorunundan başka bir şey konuşmuyorlar. Samimiyetin ölçüsü budur. Konuşulanın da hiçbir tutar yanı yoktur” dedi

Soyer, Devlet Planlama Örgütünün milli geliri dolar bazında yansıtmadığını belirterek, “Büyüme yüzde 3’te ise nasıl olur da kişi başına düşen milli gelir 15 bin dolara çıkar? Biz Türkiye’den yüzde 2 daha mı ucuzuz? Bu nasıl bir mantıktır? Buna kim inanır? Rakam oyunlarıyla hile yapanın, başka konularda verdiği bilgilere kim inanır, kim güvenir?” diye sordu 

 

Deniz ABİDİN 


Eski Başbakanlardan Ferdi Sabit Soyer, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta Kürdistan yönetiminin ayrı referandum yaparak bağımsızlık inadına şiddetle karşı çıktığını belirterek, Suriye’de bir küçük devletçik kurulmasının emperyalistlerin planı olduğunu söyledi. Soyer, bu nedenle Türkiye’nin buna tepki göstermekte olduğunu belirterek, Türkiye- Irak-Suriye politikalarında Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliği temelinde sorunun çözülmesinin istenmekte olduğunu kaydetti. 

“KKTC’yi tanıtacaklarmış. Kampanyaya Azerbaycan’dan başlasınlar”
Soyer, şöyle devam etti, “Şunu sormak istiyorum. Kıbrıs’ın toprak bütünlüğünün ve anayasal düzeninin garantörü olan Türkiye, Suriye ve Irak konusunda böyle bir politika izlerken KKTC’nin tanınması siyasetini nasıl ileriye götürebilir? Bu tür hareketler sonuçta döner dolaşır Türkiye’yi vurur. Türkiye’nin toprak bütünlüğünü de tartışmak isteyen bazı mihrakların bunlar işine yarar. Dolayısıyla sözde milliyetçilik yapacak ve hamaset duyguları ile hareket edecek diye bu kişilerin ne Türkiye ne de Kıbrıs sevgisine samimi olarak inanmıyorum. KKTC’yi tanıtacaklarmış. Peki o zaman tanıtma kampanyasına Azerbaycan’dan başlasınlar. Çünkü onların da başında dağlık Karabağ meselesi vardır. Azerbaycan’dan da haklı olarak bizimle ilişkilerini sınırlı tutmaktadırlar. İş bu haldeyken bu söylemlerin hiçbir anlamı yoktur. Hamasete dayalı kuru gürültüdür.”

“Konuşulanın hiçbir tutar yanı yoktur”
Soyer, bugün koalisyonu oluşturan iki partinin bundan bir süre önce “daha ne kadar Kıbrıs sorununu konuşacağız, evimizin içini temizleyelim ve artık kendi meselemize yoğunlaşalım” dediğini anımsatarak, “Şimdi bu ev temizleyiciler ve evi ayağa kaldırmacılar, ulusalcı ve temizlikçi koalisyonu ideolojik olarak hamasete dayalı Kıbrıs sorunundan başka bir şey konuşmuyorlar. Samimiyetin ölçüsü budur. Konuşulanın da hiçbir tutar yanı yoktur” dedi. Soyer, Avrupa’nın İspanya’daki katolonya meselesi ile ilgili ciddi bir problem yaşadığını, İngiltere’nin Brexit ile körüklenen İrlandalı ve Galli daha ayrılıkçı eğilimlerin hareket ettiği bir aşamada KKTC’nin tanıtılmasının mümkün olmadığını belirtti. Soyer, İslam Konferansı Örgütünün toplantısına katılma konusunda övünüldüğüne dikkat çekerek, “Bayrağımızın altında toplantı yaptık” dediklerini, İslam Konferansı Örgütünde KKTC bayrağının resmi düzeyde olmasının 24 Nisan 2004 referandumundan sonra Kıbrıs Türk halkının bu iradeye bağlı olarak Kıbrıs Türk Devleti olarak tescil edilmesiyle olduğunu kaydetti. Soyer, Kıbrıs Türk Devletinin referandumda bayrağının KKTC bayrağı olduğunu belirterek, federal bir Kıbrıs’a çözüme dönük irade konulduğu için islam konferansında devlet olarak bayrağımızla bulunma hakkına ulaştığımızı kaydetti. 

“Kıbrıs sorununu istismar ederek bir şeylerin üzeri örtülmek isteniyor”
Ferdi Sabit Soyer, şimdi “Artık KKTC’yi tanıtmaya gideceğim” şeklinde mevzulara girilmesi durumunda elde edilen taşınmaz mal komisyonu, yeşil hat tüzüğü, mali yardım tüzüğü, İslam Konferansındaki konumun da kaybedileceğini söyledi. 
Soyer, Başbakan Tatar’ın Kosova modelini de öne sürdüğünü belirterek, uluslararası mahkemenin Kosova’nın bağımsızlığını kabul ederken bunun KKTC’ye benzemediğini, KKTC’nin varlığının buna uygun olmadığını söylediğini belirtti. 
Soyer, verilen örneğin kötü olduğunu ifade ederek, halkın ekonomik bakımdan sıkıştıkça ve ülke ekonomisi çıkmaza doğru gittikçe ve de memleketteki sosyal bunalımlar derinleştikçe “ben para bulacağım ve bu işleri çözeceğim” diye iş başına gelenlerin hiç birşey yapamamalarının örtüsünü yine milliyetçilik ve Kıbrıs sorununu istismar ederek örtmeye çalışmakta olduklarını kaydetti. 

“DPÖ milli geliri dolar bazında açıklamalı”
Soyer, “Mesele hamaset değil akıl olmalı” diyerek, Devlet Planlama Örgütünün milli geliri dolar bazında yansıtmadığını da belirterek, sabit fiyatlarla, cari üzerinden TL olarak yansıtıldığını söyledi. Soyer, KKTC’de 2008 itibarıyla 16 bin dolara çıkıldığına işaret ederek, 2009 yılından bugüne kadar 13,14, bir dönem 15, sonrasında ise 16 bin dolara düştüğünü kaydetti. Soyer, milli gelirin her haneye düşen para miktarı değil, ülke ekonomisinin toplam olarak üretilen milli gelirin büyümesinin kişi başına düşen miktarı olduğunu kaydetti. “Büyüme yüzde 3’te ise nasıl olur da kişi başına düşen milli gelir 15 bin dolara çıkar?” diye soran Soyer, “Verileri reklam amaçlı değil, doğru amaçlı idrak etmek gerekiyor. Türkiye kasım ayı enflasyonunu yüzde 0,38 ilan ederken, bizde İstatisik Dairesi hayat pahalılığını kasım ayında -0,47 ilan etti. Rakamların hilesi ile uşraşmamak gerekir. Biz Türkiye’den yüzde 2 daha mı ucuzuz? Bu nasıl bir mantıktır. Buna kim inanır? Rakam oyunlarıyla hile yapanın, başka konularda verdiği bilgilere kim inanır, kim güvenir? Bu nedenle DPÖ’nün verileri dolar bazında açıklanmalıdır” diye konuştu. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak