Tatar kazandı

Tatar kazandı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunun galibi UBP adayı Ersin Tatar oldu. Tatar, KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçildi

Editor: Süperadmin
19 Ekim 2020 - 11:58

UBP adayı Ersin Tatar 67 bin 322 oyla seçimdeki geçerli oyların yüzde 51.69’unu alarak seçimi önde tamamladı. Bağımsız aday Mustafa Akıncı ise seçimi 62 bin 910 oy ve yüzde 48.31 oy oranıyla bitirdi. Seçime katılım oranı yüzde 67.29 oldu.

 

KKTC genelinde kurulan 738 sandıkta kayıtlı 199 bin 29 seçmenden 133 bin 931’i oy kullandı. Kullanılan oy pusulalarından 130 bin 232’si geçerli sayılırken, 3 bin 699 oy kurallara uygun oy verilmediği için geçersiz sayıldı.

 

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, partililere ve vatandaşlara hitap etmek için Saray Önüne geldi. Yüzlerce partilinin bayraklar, sloganlar ve davul zurna eşliğinde karşıladığı Tatar, UBP Genel Merkezi balkonundan konuşma yaptı. Tatar, “Kıbrıs Rum Halkı’na barış elini, dostluk elini bu geceden uzatıyorum” dedi.

 

Tatar, “Bizler için önemli olan müzakere masasında ezik değil, başı dik ve onurlu şekilde orada temsil etmesi gerekmektedir. Anayasa gereği tarafsızlığımı koruyarak, toplumsal barış ve bütünlük içinde dünyada sesinizi duyurmak için çalışmalarımı sürdüreceğim” şeklinde konuştu.

 

Şükrü IRKIM- Esengül AYKAÇ-Ahmet İKİDERELİ

KKTC’de dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu sonuçlandı, seçimi UBP’nin adayı, halen Başbakanlık görevini sürdüren Ersin Tatar kazandı. Tatar dünkü sonuçla, KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı. YSK, dün yapılan seçimde oy kullanılan 738 sandığın tümünün gayrı resmi sonuçlarını açıkladı. YSK), KKTC’de bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun sonucunu açıkladı.YSK’nın yeni duyurusuna göre, UBP adayı Ersin Tatar 67 bin 322 oyla seçimdeki geçerli oyların yüzde 51.69’unu alarak seçimi önde tamamladı.Bağımsız aday Mustafa Akıncı ise seçimi 62 bin 910 oy ve yüzde 48.31 oy oranıyla bitirdi.Seçime katılım oranı yüzde 67.29 oldu.KKTC genelinde kurulan 738 sandıkta kayıtlı 199 bin 29 seçmenden 133 bin 931’i oy kullandı. Kullanılan oy pusulalarından 130 bin 232’si geçerli sayılırken, 3 bin 699 oy kurallara uygun oy verilmediği için geçersiz sayıldı. Lefkoşa, Güzelyurt ve Lefke’de Akıncı; Gazimağusa, Girne ve İskele’de ise Tatar seçimi önde tamamladı. 199 bin 29 bin seçmenin 133 bin 953’ü sandığa gitti. Katılım oranı yüzde 67,30 oldu. 11 Ekim’deki ilk turda seçime katılım yüzde 58.29 olmuştu. Rakamlar ikinci turda katılımın ilk tura göre yüzde 9 civarında arttığını gösteriyor.

 

İlçelere Göre Katılım… En yüksek Lefke, en düşük Girne

Katılım oranı Lefkoşa’da yüzde 68.72, Gazimağusa’da 65.88, Girne’de 65.01, Güzelyurt’ta 68.67, İskele’de 68.23 ve Lefke’de 73.18 oldu.

Buna göre Lefke en çok katılımın, Girne ise en düşük katılımın olduğu ilçeler...

Akıncı, başkent Lefkoşa’da, Tatar ise İskele’de en yüksek oylarını aldı.

223 sandığın kurulduğu başkent Lefkoşa’da seçmenlerin tercihi Akıncı oldu. Akıncı, yüzde 56.14, Tatar ise yüzde 43.86 oy aldı.

Gazimağusa’daki 185 sandığın sonucuna göre Tatar yüzde 57.47, Akıncı yüzde 42.53 oy kazandı.

Adayların oylarının birbirine en yakın çıktığı ilçe olan Girne’de Tatar yüzde 50.50, Akıncı yüzde 49.50 oy aldı. Girne’de seçmenler 163 sandıkta oy kullandı.

Seçimi 54 sandıklı Güzelyurt’ta Akıncı yüzde 52.48, Tatar ise 47.52 oyla tamamladı.

83 sandığın kurulduğu İskele’de Akıncı oyların yüzde 29.21’ini alırken, Tatar yüzde 70.79’la en yüksek oy oranına ulaştı.

Lefke ilçesinde ise 30 sandıktan çıkan sonuçlara göre seçimi Tatar yüzde 47.44, Akıncı ise yüzde 52.56 oyla tamamladı.

 

Tatar: Rum Halkı’na barış elini bu geceden uzatıyorum

Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim sonuçlarını açıklamasıyla Cumhurbaşkanı seçimini kazanan UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, partililere ve vatandaşlara hitap etmek için Saray önüne geldi. Yüzlerce partilinin bayraklar ve sloganlar, davul zurna eşliğinde karşıladığı Tatar, UBP Genel Merkezi balkonundan konuşma yaptı. Tatar, “Kıbrıs Rum Halkı’na barış elini, dostluk elini bu geceden uzatıyorum” dedi. "Önemli olanın birlik, beraberlik içerisinde KKTC’yi daha iyi günlere taşıyabilmek olduğuna" işaret eden Tatar, seçime katılan tüm adaylarını da kutladı. Seçimde destek evren Erhan Arıklı ve Fikri Ataoğlu’na da teşekkür ederin Tatar, Rauf Denktaş da ayrıca teşekkür etti. Hükümet’te çok önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Tatar, Hükümet ortağı Özersay’a da teşekkür etti. Anavatan Türkiye’ye laf uzatanları da kınadığını söyleyen Tatar, “Ben Cumhurbaşkanı olarak KKTC’yi ileri taşımak için çalışmalarımı yürüteceğim” dedi.

 

“Ezik değil, başı dik bir şekilde masada olacağız”

Tatar, şöyle devam etti, “Halkımıza çok teşekkür ediyorum. Halkımız bugün, kendi demokrasisi ile Cumhurbaşkanı seçmiştir. Oy veren, vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Kutuplaşmak değil, birlik, beraberlik içerisinde KKTC’yi daha güzel günlere taşıyabilmek bizim için önemli. Bize yakışan budur… Seçimlere katılan diğer adaylara teşekkür ediyorum. Arıklı ve Ataoğlu’na beni destekledikleri için çok teşekkür ediyorum. Rauf Denktaş kardeşime açık desteğinden dolayı ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Pandemiden dolayı olağanüstü koşullarda hükümet ederken çok önemli çalışmalar yaptık. Bu bağlamda Kudret Özersay ve ekibine de teşekkür ediyorum.TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcısı Fuat Oktay’a da çok teşekkür ederim. Biz vefalı insanlar olarak, halkımız yaşam mücadelesi verirken her zaman bizim yanımızda olan Türkiye ile birlikte olmaktan övünç ve kıvanç duymaktayız. Seçim malzemesi yapmak için Anavatan Türkiye’ye laf uzatanları reddediyoruz. Ülkeyi ileriye nasıl taşırız bu çalışmalar yürütmek zorundayız. Yaşam mücadelesi verirken, Kıbrıs Türk halkı 1950’li yıllardan beri toprağına, bayrağına çok önem vermektedir. Gerektiğinde müzakere masasında kırmız çizgilerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Çok şeyler yazıldı, çizildi. Sosyal medyadan neler neler söylendi. Halkın zaferi ile bunu elde etmek, Kıbrıs Türk halkının bağımsız ve onurlu şekilde yaşama mücadelesine artık birileri saygı duyulmalıdır. Bizler için önemli olan müzakere masasında ezik değil, başı dik ve onurlu şekilde orada temsil etmesi gerekmektedir. Anayasa gereği tarafsızlığımı koruyarak, toplumsal barış ve bütünlük içinde dünyada sesinizi duyurmak için çalışmalarımı sürdüreceğim.”


BM ve AB’a mesaj
Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne de seslenen Ersin Tatar, “Adil olunuz…Kıbrıs Türk Halkı hiçbir zaman kendi kendini idare etmekten, egemenliğinden vazgeçmeyecektir. Atık kalıpların dışına çıkınız. Farklı düşününüz. Bugüne kadar izlediğiniz yol Kıbrıs’ta bir anlaşma olmasını sağlamadı, tam tersine engelledi. Ben ve ekibim sizlerle birlikte çalışmaya hazırdır. Yeter ki, Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını göz ardı etmeyiniz” dedi. 

 

Akıncı: Bu sonucu yaratanlara hayırlı olsun

Öte yandan, Mustafa Akıncı, bu sonucun ‘yaratıldığına’ işaret etti, ‘yaratanlara’ da hayırlı olsun diledi. Akıncı’nın şöyle devam etti: “Bu seçimlerde neler yaşandığını hep anlattım, tekrar etmeyeceğim. Sanırım neler yaşandığını görmeyen kalmadı. Bu normal şartlarda yapılmış bir seçimdi dersek gerçeği söylemiş olmayız. Sayın Tatar’a hayırlı olsun. Bu sonuç yaratıldı, elde edildi. Bu sonucu elde etmek için yapılanları biliyorsunuz yapanlar başardı. Sayın Tatar’a da hayırlı olsun. Kendisini aradım, telefonu meşguldü ulaşamadım. Benim için 45 yıllık siyasi hayatımın, bir sürecin sonudur. Halkımızın çok değişik etkenler altında vardığı bir sonuçtur, bu sonucu kabullenmeliyiz ve hayırlı olmasını dilemeliyiz. Sayın Tatar’a hayırlı olsun diyorum, kendisine üstün başarılar diliyorum. Kıbrıs Türk Halkı’na teşekkür ediyorum, bize gönül vermiş çalışmış herkese de ayrıca çok teşekkür ediyorum.Ben genellikle itiraz etmem, sonuçlara her zaman saygı duyarım ama sonuçların nasıl elde edildiğini de söylemekten çekinmem.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyük vurgun
Büyük vurgun
Mağusa'nın vampir iş insanı
Mağusa'nın vampir iş insanı