Tatar şikayet etti, Atlı polise ifade verdi

Tatar şikayet etti, Atlı polise ifade verdi

TDP Genel Başkanı Mine Atlı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın şikayeti üzerine polise ifade verdi. Tatar’ın, Atlı’nın sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım neticesinde önceki gün polise şikayette bulunduğu öğrenildi. Dün polise ifade veren Mine Atlı yaptığı açıklamada, “Tatar, hukuk devletini hiçe sayan, ifade özgürlüğü hakkını hiçe sayan, bu ülkede insan haklarının değil faşizmin süre geldiği bir iklim yaratma derdindedir” dedi

Editor: Süperadmin
13 Mayıs 2022 - 09:25
Reklam

TDP Genel Başkanı Mine Atlı, sosyal medyada yazmış olduğu bir yazı nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın şikayeti üzerine polise ifade verdi. TDP Genel Merkezi’nde basına açıklamada bulunan Mine Atlı, polisin aradığı an Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesi’nin ihlalinin başladığının kabul edildiğini belirterek, AİHM’in ve evrensel hukukun tutumunun, “Bir kişinin rütbesi ne kadar yükselirse o kadar tolerans sahibi olmalıdır” şeklinde olduğunu ifade etti. Atlı, “Nasıl ki ben Parti Başkanı olmadan önce bir takım ağır eleştirilere maruz kalsam hukuk yoluna başvururdum ancak şimdi ise hakarete varan eleştirileri hazmetmek durumundaysam, Tatar da aynısını yapmak zorundaydı. Bu demokrasinin bir parçasıdır. Ancak Tatar, hukuk devletini hiçe sayan, ifade özgürlüğü hakkını hiçe sayan, bu ülkede insan haklarının değil faşizmin süre geldiği bir iklim yaratma derdindedir” dedi.

“Bu dava ikame edilirse ‘vatan hainliği’ içeriği de tartışılacak”

Bugün Anayasa’da “vatan hainliği” maddesi olmasının dahi utanç olduğunu söyleyen Atlı, ancak bu maddenin olması nedeniyle demokratik işlevsellik açısından tartışmaya açma hakkına sahip olduklarını belirtti. Atlı, “Bu dava ikame edilirse ‘vatan hainliği’ içeriği de tartışılacak, TC-KKTC ilişkileri de tartışmaya açılacak. Bu ülkenin menfaatinin kimler için göz ardı edildiği tartışılacak. Savunmam bellidir, ‘makul yorum’ hakkını sonra da ‘ifade özgürlüğü’ müdafaasını kullanacağız” dedi.

“Saygı duymuyorum”

Tatar’la hiç tanışmadığını, kendisine saygı duymadığını söyleyen Atlı, bunun sebebinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yapılan müdahalelere izin vermesi olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akaryakıta zam geliyor
Akaryakıta zam geliyor
Polisin tutuklu kadınla hücrede ilişkiye girdi iddiası
Polisin tutuklu kadınla hücrede ilişkiye girdi iddiası