Tehlikeli ama muhteşem

Tehlikeli ama muhteşem

Milyonlarca tren güzergahı tüm dünyada ülkeler arasında gezinirken, bazıları bulundukları yerin tehlikeli doğası açısından heyecanı yükselebilir

Editor: Süperadmin
18 Aralık 2020 - 15:10
Reklam

Dağ yamaçlarına veya dik yürüyüşlere yayılan tepeden tırmanmaya devam eden bu tren yolculuklarının bazıları kesinlikle stres yaratıyor. Pencere tarafında, panoramik ve görkemli manzaralar macera hissi olanlar için heyecan verici. Dünyanın en tehlikeli 10 tren yolundan birine binmek ister misin?

 

Georgetown Loop Railroad, Kolorado, ABD

ABD dar gauge demiryollarıyla doludur, ancak Rocky Dağları'ndaki bu demiryolu, dünyanın en tehlikeli tren güzergahı olabilir. Günümüzde halen kullanılan bu güzergah, macera ve heyecan arayanların büyük ilgisini çekiyor.

 

White Pass ve Yukon Rotası, Alaska, ABD

White Pass ve Yukon rota, Alaska'daki Skagway ile Whitehorse Yukon'u birbirine bağlayan dar bir demiryolu rotasıdır. Yüksek ve keskin dağların yamaçlarından geçen demiryolu, kalp hastalarına pek fazla tavsiye edilmiyor.

 

Tren a las Nubes, Arjantin

Bu demir yolunun tamamlanması 27 yıl aldı. Arjantin'deki Tren a las Nubes , Şili sınırına yakın Kuzey Orta Arjantin dağlarında bulutlardan geçtiği için daha çok bir uçak yolculuğunu anımsatıyor. Adeta bulutların üzerinde seyahat ediliyormuş hissini aldığınız bu güzergah maceraseverlerin favorisi durumunda.

 

Chennai-Rameswaram Rota, Hindistan

Bu, 2.065 metre uzunluğunda çok büyük bir ray uzunluğunda harika bir tren yoludur. 1914 yılında inşa edilen Pamdan Demiryolu Köprüsünde Tren pencerelerine bakarsanız, göreceğiniz tek şey yol değil, sadece deniz.

 

Kuranda Scenic Railroad, Avustralya

Barron Gorge Milli Parkı'nın bir parçası olan muhteşem ormanlık çevreden geçiyor. Bazı noktalarda tren, tüm trenin su ile püskürtüldüğü şelalelere son derece yakın geçer. Büyük heyecan yaşanan bu yolculuk, bu özelliğiyle güzergahın dünyanın en tehlikeli ve muhteşem tren güzergahları listesine girmesini sağlıyor.

 

Devil’s Nose Train, Ecuador

Ekvador'daki Nariz Del Diablo tren rotası adına uygun bir şekilde isimlendirilmiş ve Devil's Burnu olarak yorumlanmıştır. And Dağlarında yükselen ve sizi dünyada en korkunç tren yolculuğuna çıkartıyor. Keskin virajlar ve bol uçurumlu bu güzergahta seyahat etmek herhalde büyük cesaret ister.

 

Aso Minami Route, Japan

Aktif bir yanardağdan geçen bir trene biner misin? İster inanın ister inanmayın, Aso Minami tren yolu Japonya'nın en aktif volkanik bölgesinden geçer. Hem zorlu güzergahı hem de her an patlayacak bir volkanın korkusu ile seyahat nasıl oluru öğrenebilmek için bu trene binmeniz gerekiyor.

 

The Death Railway, Thailand

Ölüm demiryoluna, denildiği gibi, Tayland'ın Kanchanburi Eyaletinde Myanmar sınırında yer almaktadır. Son derece tehlikeli bir güzergaha sahip demiryolunun bir diğer tehlikeli tarafı ise uzun yıllardır bölgede faaliyet gösteren asiler.

 

Bamboo Trains, Cambodia

Kamboçya'nın tren yolları Fransızlar tarafından inşa edildi, ancak birçoğu daha sonra korkunç Khmer Rouge rejimi tarafından yok edildi. Hem sağlam olmayan alt yapısı hem de çok sık ormanlar arasından geçen bu tren sizleri bir korku filmine götürüyor.

 

Argo Gede Train Railroad – Indonesia

Argo-Gede demiryolu Jakarta'dan Endonezya'daki Bandung'a kadar uzanıyor. Omurganızın aşağıya doğru titreme gönderebilen Cikurutug pylon köprüsü boyunca uzanan son derece yüksek bir rota.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor