“Temaslılar hızlı bir şekilde tespit edilmeli”

“Temaslılar hızlı bir şekilde tespit edilmeli”

Emekli Başhekim Dr. Bülent Dizdarlı ve Sağlık Eski Bakanı Dr. Filiz Besim, artan vaka sayılarının önüne geçilmesi için mutlaka temaslıların hızlı bir şekilde belirlenmesi gerektiğini söyledi. Dizdarlı ve Besim, “Sağlıkta yeni bir başarısızlığa artık hiç kimsenin tahammülü kalmadı” diye konuştu

Editor: Süperadmin
15 Eylül 2020 - 11:58

Emekli Başhekim Dr. Dizdarlı: Virüsün olmadığı 72 günlük süreçte sağlık sistemini geliştirmekle uğraşılması lazımdı. 7 günlük karantina yeterli değildir fakat bu süreyi ekonomi, eğitim ve sosyal yaşamı ele alarak ona göre belirlenmelidir. İşin her iki tarafı da kötü. Kapıları kapatırlarsa vaka sayısı azalacak ama bu taraftan da insanlar ekonomi açısından açlığa mahkum olacaklar

Sağlık Eski Bakanı Besim: Pandemi hastanesi bitene kadar sağlık bakımından dayanacak gücümüz kalmayacak. Yoğun bakımlar hazır hale getirilmeli, hizmet verecek sağlık personeli eğitilmeli ve izlenecek yol haritası planlanmalıdır. Tanı ve tarama amaçlı test kapasitesi artırılmalı, gerekli olacak bilgisayarlı tomografi, bronkoskopi gibi cihazlar, ilaç, malzeme ve kişisel koruyucu ekipman ihtiyaca uygun şekilde stoklanmalıdır

 

Şükrü IRKIM

Emekli Başhekim Dr. Bülent Dizdarlı ve Sağlık Eski Bakanı Dr. Filiz Besim, artan vaka sayılarının önüne geçilmesi için mutlaka temaslıların hızlı bir şekilde tespit edilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Sağlık Eski Bakanı Besim:

Pandemi için kullanılan servisler artık yetmiyor

Sağlık Eski Bakanı Filiz Besim, hükümetin uyguladığı politikanın bizleri bugüne getirdiğini belirterek, “1 Temmuz açılımında yapılan hatalardan dolayı bugün vaka sayısı olarak günlük 30-40’lara kadar çıktık” diye konuştu. Besim, sağlık sisteminin alt yapısını  yeterli olmadığını sürekli söylediklerini ifade ederek, bu eksikliklere rağmen pandemi hastanesinin çalışmalarına daha yeni başlandığını ve ne zaman biteceğinin bilinmediğini ifade etti. Besim, şuan pandemi için kullanılan servislerin artık yetmediğini söyleyerek, zaten o servisler pandemiden dolayı işgal edildiği için o bölüm hastalarının  çaresiz bir durumda olduklarını söyledi. Besim, barış ruhun içine kapısı olmayan bir pandemi merkezinin yapıldığını vurgulayarak, “fakat orada psikiyatri ve onkoloji hastaları var. Daha ne kadar doğru olmayan yerleri işgal ederek devam edecekler?” diye sordu.

 

“Pandemi Hastanesi bitene kadar sağlık bakımından dayanacak gücümüz kalmayacak”

Besim, acil bir şekilde pandemi hastalarını ayıracak şekilde ayrı bir ekibiyle,sağlık çalışanıyla ve temizlikçisi ile apayrı bir merkeze ihtiyaç olduğunu belirtti. Besim, “Pandemi hastanesi bitene kadar sağlık bakımından dayanacak gücümüz kalmayacak” ifadelerini kullandı. Besim, sağlık çalışanı bakımından da hiçbir artış yapılmadığından ve aynı grup sağlık çalışanına sürekli yüklenildiği için sağlık çalışanı bakımından da çok ciddi sıkıntının olduğunu söyledi. Besim, Burhan Nalbantoğlunda ve diğer tüm hastanelerde ateş polikliniklerinin oluşturulması gerektiğini belirterek, “ateşi olan insanların hepsi aynı yerde olmasın ve ateşi olan insanlar direkt oraya gitsinler” diye konuştu. Besim, bunlardan dolayı izole ve ayrı bir yere ihtiyaç olduğunu kaydetti. Besim, test sayısının da çok az olduğunu söyleyerek, “yaygın testler yapmamız lazım ki toplumdaki genel yayılımı görebilelim” dedi.

 

“İzlenecek bir yol haritası planlanması gerekiyor”

Besim, biran önce alınması gereken tedbirler olduğunu belirterek, “yoğun bakımlar hazır hale getirilmeli, hizmet verecek sağlık personeli eğitilmeli ve izlenecek yol haritası planlanmalıdır. Tanı ve tarama amaçlı test kapasitesi artırılmalı, gerekli olacak bilgisayarlı tomografi, bronkoskopi gibi cihazlar, ilaç, malzeme ve kişisel koruyucu ekipman ihtiyaca uygun şekilde stoklanmalıdır”şeklinde konuştu.

 

“Güven duyulması için güven duyacağımız bir Sağlık Sistemi ve krizi doğru yöneten bir yönetim olması gerekiyor”

Besm, “Sağlık çalışanının en büyük motivasyonu moraldir ve içten bir teşekkürdür. Dünyanın en büyük sağlık krizinin yaşandığı bu günlerde en büyük ihtiyacımız el ele vermek, birbirimize sevgiyle sarılmak. Bu da ancak güven duyacağımız bir Sağlık Sistemi ve krizi doğru yöneten bir yönetimle mümkündür” diye konuştu.

 

“Sağlıkta yeni bir başarısızlığa artık hiç kimsenin tahammülü kalmadı”

Besim, endişeli olduğunu kaydederek, halkın bireysel tedbirleri bırakmaması gerektiğini , ülkenin tekrardan risk içerisinde olduğunu sosyal mesafeye uyulması gerektiğini ve maske takılması gerektiğini söyledi. Besim, “Halkın da panik yapmaması için hükümetin gerekli önlemleri aldığını ve birşeyleri doğru şekilde uyguladığının bilinmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Besim, “Toplumsal birlikteliğe, kollektif şeffaf, bilimsel ama bir o kadar da ivedi kararlar almaya çok ihtiyacımız var, çünkü sağlıkta yeni bir başarısızlığa hiç kimsenin tahammülü yoktur” ifadelerini kullandı.

 

Emekli Başhekim Dr. Dizdarlı:

7 günlük karantinanın daha fazla olması gerekiyor

Emekli Başhekim Dr. Bülent Dizdarlı, iç bulaşın başlamasından sonra vakaların bu şekilde artmasının normal olduğunu belirterek, önemli olanının şu an bunları hızla tespit edip kaynağı kurutmak olduğunu belirtti. Dizdarlı, bir süre ülkeye giriş ve çıkışların durdurulmasının iyi olduğunu söyleyerek, “bir süre daha ülkeye giriş ve çıkışları durdurarak sağlık servislerini rahatlatmak gerekiyor” diye konuştu. Dizdarlı, hükümetin uyguladığı 7 günlük karantinanın daha fazla olması gerektiğini fakat bu süreyi ekonomi, eğitim ve sosyal yaşamı ele alarak ona göre bir süre belirlenmesi gerektiğini söyledi. Dizdarlı, işin her iki tarafının da kötü bir durum olduğunu belirterek, “kapıları kapatırlarsa vaka sayısı azalacak ama bu taraftan da insanlar ekonomi açısından açlığa mahkum olacaklar” dedi.

 

“Virüsün tekrardan geleceğini biliyorduk”

Dizdarlı, “herkes virüsten kurtulduk diye sevinirken biz virüsün tekrardan geleceğini biliyorduk”diyerek, hastalığın tamamen bitmesinin üç şekilde mümkün olabileceğini belirtti. Dizdarlı, “Tüm insanların bağışıklık kazanması, aşı bulunması ve ilaç bulunması”dedi. Dizdarlı, bu üç unsurun ayrı ayrı veya tamamının gerçekleşmesinin yıllarca sürebileceğini söyledi.

 

“Temaslıların hızlı bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor”

Dizdarlı, hükümetin bugüne kadar alması gereken hiçbir tedbiri almadığını belirtti. Dizdarlı, “virüsün olmadığı bu 72 günlük süreçte sağlık sistemini geliştirmekle uğraşılması lazımdı”diyerek, “hastalığın yayılmasını durdurmak için temaslıların hızlı bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

“Ülkede tam bir kapanma şu an için söz konusu olamaz”

Dizdarlı, tam bir kapanmanın söz konusu olamayacağını vurgulayarak, ilk önce yurt dışına kapanmamız ve daha sonra ülkenin gelecek olan öğrencilere açılmasının daha doğru olacağını vurguladı. Dizdarlı, yurt dışından gelen kişiler için daha sıkı tedbirlerin uygulanması gerektiğini belirtti.

 

“Halkın bireysel tedbirleri asla bırakmaması gerekiyor”

Dizdarlı, “Sosyal izolasyona ve temas izolasyonuna dikkat edilmesi ve bunun yanında devletin de kalabalık ortam oluşmasını önleyecek düzenlemeleri yapıp bunun denetimini yapması gerekiyor”diye konuştu. Dizdarlı, halkın bireysel tedbirleri asla bırakmaması gerektiğini , ülkenin tekrardan risk içerisinde olduğunu ,sosyal mesafeye uyulması gerektiğini ve maske takılması gerektiğini söyledi. Dizdarlı, “Temennim daha fazla can kaybı olmadan ve daha fazla ileriye gitmeden önünü alıp kontrolü sağlarız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor