Teminata bağlandı

Teminata bağlandı

Çayönü köyünden 6 kişinin Güney Kıbrıs’a yasa dışı yollardan geçmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle tutuklanan zanlı Hüseyin Deveci dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesine çıkarıldı...

Editor: YeniBakış Editör
13 Ocak 2022 - 10:24
Reklam

Gamze PİR BAYKUR

Girne’den kullanımındaki araçla para karşılığında 6 Suriyeli kişi alarak Çayönü köyüne götüren ve Suriyeli kişilerin askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Güney Kıbrıs’a geçmelerine yardımcı olan zanlı Hüseyin Deveci hakkındaki soruşturma tamamlandı. “İnsan kaçakçılığı” suçlamasıyla dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesine çıkarılan zanlı Deveci tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.

 

Soruşturma tamamlandı

Meselenin takikat memuru Mahir Türe, zanlı Hüseyin Deveci’nin 27 Aralık 2021 tarihinde Girne’de bir yerden aldığı 6 Suriyeli kişiyi kullanımındaki araçla Çayönü-Ahna bölgesine götürüp konu Suriyeli kişilerin Güney Kıbrıs’a geçmelerine yardımcı olarak maddi menfaat sağladığını açıkladı. Ayni gün alınan bir ihbar üzerine zanlının Güvercinlik’te aracı içerisinde tespit edildiğini belirten Türe, zanlının tutuklandığını kaydetti. Türe, zanlının tutuklanmasına müteakip üzerinde yapılan aramada 8 bin 400 TL nakit para ve cüzdanı içerisinde ayrı olarak 42 TL nakit paranın tespit edildiğini belirterek, konu paralar ile zanlının aracının emare alındığını aktardı. Zanlının 28 Aralık 2021 tarihinden beri tahkikat maksatları bakımından tutuklu bulunduğunu anımsatan Türe, yürütülen tahkikat kapsamında Bilgi Değişim Ofisine yazı yazıldığını ve alınan bilgide olay saatinde ayni bölgeden Güney Kıbrıs’a geçen 6 Suriyeli erkek şahsın Rum yetkilileri tarafından tespit edilerek tutuklandığı, mülteci kampına yerleştirildiği ve bu şahısların kimlik bilgilerinin de öğrenildiğini açıkladı. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın tamamlandığını ifade eden Türe, zanlının uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

 

Tutuksuz yargılanacak

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Mine Gündüz, zanlı Hüseyin Deveci’nin kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışının men edilmesine, haftada 1 gün en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücutta bulunmasına, 15 bin TL nakdi teminat ödemesine ve 2 KKTC vatandaşının 75’er bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine emir verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meteoroloji Dairesi'nden Günlük Tahmin
Meteoroloji Dairesi'nden Günlük Tahmin
Altun'dan Elektrik Kesintileriyle İlgili Açıklama
Altun'dan Elektrik Kesintileriyle İlgili Açıklama