Trafikte reform şart

Trafikte reform şart

Trafikte Güvenli yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, tek istediklerinin “Trafik Güvenlik Sistemi”nin hayata geçmesi olduğunu belirtti

Editor: Yeni Bakış Editör 2
12 Ocak 2020 - 08:00

Trafikte Güvenli Yaşam Derneği (TGYD) Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, “Bizim dernek olarak bunca senedir söylediklerimizin ve yaptığımız önerilerin yarısı yapılsaydı, kazalarda ölenlerin yarısı ölmeyecekti” dedi

Sevay, 21 Mayıs 2018’de “Trafik Güvenliği ve Ulaştırma Sistemi” basın toplantısında hayata geçirileceği söylenen uygulamaların hiçbirisi hayata geçirilmedi

Hüseyin Sevay, ülkemizde adeta savaş alanına dönen trafikte hayat kurtaracak ve kalıcı sakatlıkları önleyecek bir sistemin oluşması gerektiğini, aksi halde yapılanların hiçbir insani amaca hizmet etmeyip, toplumun ölüm ve kalıcı sakatlıkları saymaya devam edeceğini vurguladı

Uzun bir çalışma sürecinin ardından TGYD ve KTÖS iş birliği ile hazırlanmış ve Telsim sponsorluğu ile bastırılıp Eğitim Bakanlığına teslim edilmiş anasınıf ve ilkokul 1-2-3. sınıf trafik güvenliği eğitimi kitapları hala müfredata konmamıştır

2019 yılında Norveç'te her 100,000 kişiye oranla 2 trafik kaybı gerçekleşti. Ayrıca 16 yaşa kadar olan hiçbir çocuk trafikte hayatını kaybetmedi. KKTC'de 2019 yılında 30 insanımızı kaybettik. Aynı oran 300,000 kişilik nüfus üzerinden 10 kişi, 600,000 kişilik nüfus üzerinden 5 kişi, 800,000 kişilik üzerinden ise yaklaşık 4 kişi olur

 

Yeni Bakış Özel

 

Yeni Bakış Web TV’de yayınlanan ve Kazım Denizci tarafından hazırlanan Yaşamın İçinden programına konuk olarak katılan Trafikte Güvenli Yaşam Derneği (TGYD) Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, “Bizim dernek olarak bunca senedir söylediklerimizin ve yaptığımız önerilerin yarısı yapılsaydı, kazalarda ölenlerin yarısı ölmeyecekti” dedi. Sevay,gelmiş geçmiş siyasilerin ve makamlarda görev yapanların sorumsuzluğuna ve vurdumduymazlığına da dikkat çekti.

Rant çevrelerini tercih etti
Trafikte Güvenli Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın talebi üzerine TGYD ile birlikte hazırlanan ve 21 Mayıs 2018’de “Trafik Güvenliği ve Ulaştırma Sistemi” basın toplantısında hayata geçirileceği söylenen uygulamaların hiçbirinin yapılmadığına işaret etti. 
Bakanın, bilimsel projeler dikkate alınmayarak işin gerçek uzmanları yerine bazı rant çevrelerini tercih edip, bu çevrelerin menfaatlerine yönelik hareket ettiğini vurguladı.
Trafiğin 3E olarak nitelendirilen “Eğitim, Denetim ve Trafik Mühendisliği” ayakları bulunduğuna işaret eden Sevay, TGYD ve KTÖS iş birliğiyle hazırlanmış anaokul ve ilkokul 1-2-3. sınıfların eğitim müfredatına girecek kitapların hâlâ müfredata konmadığının altını çizdi.

Tek istediğimiz “Trafik Güvenlik Sistemi”
Trafik Güvenlik Sistemi’nin hayata geçmesinin tek istekleri olduğunu belirten Sevay, “Son 20 yılda bu sistem oluşturulmuş olsaydı, yüzlerce ölümün önüne geçilmiş olurdu” diyerek, hükümet ve Meclis’e sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlayarak duyarsızlık eleştirisinde bulundu.Sevay, trafikteki sıkıntıların bu ülkede yaşayan her bireyin sıkıntısı olduğunu ve buna çözüm bulunabilmesi için ülkedeki siyasetçilerin samimi olmaları gerektiğini vurguladı. Trafik problemi ile ilgili olarak birçok kez yetkililerle görüştüklerini ve çözüm önerilerini de ilettiklerini belirten Sevay, yetkililerin her seferinde önerilerine tamam dediklerini ancak bu cevabın kapıdan dışarıya çıktıkları anda unutulduğunu söyledi.

Katkıya her zaman hazırız
Hüseyin Sevay, gelmiş geçmiş tüm hükümet yetkililerin, bakanların ve meclisin toplumun en önemli sorunu olan trafik ve yol güvenliği konularını ciddiye almasa da kendilerinin mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. 
Hüseyin Sevay,her şeye rağmen biz toplumun çıkarlarını ve güvenliğini düşünerek yetkili makamların istemesi halinde bir sistem oluşturmak istenmesi konusunda samimi iseler dernek ve diğer sivil toplum örgütlerinin her zaman hazır olduğunu kaydetti.
Sevay, Trafikte Güvenliği Yaşam Derneği (TGYD) mensuplarından oluşan profesyonel bir uzman grup KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile yaklaşık 9 aylık bir süre çalışmış, ama bakanlığın Trafik Güvenliği Sistemioluşturulması için hiçbir ciddi adım atmamış olmasından dolayı uzman grup bakanlıktaki tüm çalışmalardan 2018 yılının Kasım ayı ortasında çekilmişti. Bu uzman grup tarafından bu süreç içinde hazırlanmış raporları hiçbir karşılık beklemeden hazırlanmış bu raporlar halkın malıdır.

Sevay: “Hükümetler ve Bakanlar verdikleri sözleri tutmadı”
TGYD Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, ülkemizde adeta savaş alanına dönen trafikte hayat kurtaracak ve kalıcı sakatlıkları önleyecek bir sistemin oluşması gerektiğini, aksi halde yapılanların hiçbir insani amaca hizmet etmeyip, toplumun ölüm ve kalıcı sakatlıkları saymaya devam edeceğini vurguladı. Sevay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanının, 21 Mayıs 2018’de üzerinde mutabakata varılan konularla ilgili konuşurken verdiği sözlerin hiçbirini tutmadığını ve bunun yerine bazı rant çevrelerini tercih ederek, onların menfaatlerine yönelik adımlar atıldığını vurguladı.

Hazır olan kitap eğitim müfredatına konmadı
TGYD Başkan Yardımcısı Sevay, yeterli hiçbir altyapı yokken ve polis yeterince en temel denetimleri dahi yapamazken polise uyuşturucu denetimiyle ilgili sorumluluk yüklenmeye çalışılmasının tamamen yanlış olduğunu kaydetti.
Sevay şöyle devam etti:“2017 yılının ortasında toplum tarihimizde ilk kez meclis bünyesinde trafik güvenliği üzerine çalışmalar yapmak üzere özel statüde bir komite kurulmuştu. Bu komitenin altında daimî görev yapmak üzere TGYD’den bir profesyonel trafik mühendisi ve bir akademisyen, Doğu Akdeniz Üniversitesinden ise bir akademisyenden oluşan bir uzman danışman grubu seçilmişti. Bu çalışmalar yolunda devam ederken hükümetin değişmesi üzerine tüm çalışmalar durdurulmuş ve bir sonraki hükümet döneminde meclis İçtüzüğüne rağmen bu komite yeniden canlandırılmamıştı.
Uzun bir çalışma sürecinin ardından TGYD ve KTÖS iş birliği ile hazırlanmış ve Telsim sponsorluğu ile bastırılıp Eğitim Bakanlığına teslim edilmiş anasınıf ve ilkokul 1-2-3. sınıf trafik güvenliği eğitimi kitapları hala müfredata konmamıştır. Unutulmamalı ki trafik güvenliği eğitimi 3E sisteminin vazgeçilmez parçalarından biridir.

Acil reform şart
Ehliyet sistemi, trafik kuralları, yol standartları gibi birçok konuda sayısız eksiği ve hatası bulunan trafik sistemimizin bir an önce toplumun sağlığı, güvenliği ve refahına hizmet edecek şekilde yeniden tasarlanması gerekmektedir. Reform şarttır. Bunu yapmak bir seçenek değil, bir mecburiyettir. Ciddi ve istikrarlı adım atılmadığı her gün toplumumuz için bir kayıp olmaya devam edecektir.
Biz bir dernek olarak eğitim, denetim ve trafik mühendisliğinin bir bütün olarak çalışacağı bir trafik güvenliği sistemi için vermekte olduğumuz mücadeleyi toplumumuz adına sürdürmeye devam edeceğiz. 
Toplumumuz da hak ettiği trafikte can güvenliği sistemine kavuşması için sesini yükseltmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.” dedi ve yaşadığımız bütün bu sorunları bizim tek başımıza çözme yetkimiz yoktur, halkımız sorunlarına sahip çıkarak ancak çözülebilir dedi.

Ölümlü kaza sayısı Dünya ortalamalarının üzerinde
Şu bilgiyi vermek isterim, 2019 yılında Norveç'te her 100,000 kişiye oranla 2 trafik kaybı gerçekleşti. Ayrıca 16 yaşa kadar olan hiçbir çocuk trafikte hayatını kaybetmedi. KKTC'de 2019 yılında 30 insanımızı kaybettik. Aynı oran 300,000 kişilik nüfus üzerinden 10 kişi, 600,000 kişilik nüfus üzerinden 5 kişi, 800,000 kişilik üzerinden ise yaklaşık 4 kişi olur.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya çapında trafikte hayatını kaybedenlerin %75'i erkektir. 2019 yılında KKTC’de kaybettiğimiz 30 insanımızın 22'si, yani %73'ü erkektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak