Traktör deyip geçmeyin!

Traktör deyip geçmeyin!

Hafta sonu art arda yaşanan 2 traktör kazası gözleri bir kez daha kullanması son derece ustalık isteyen bu iş araçlarına çevirdi. Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, traktörün bir arazi aracı olduğuna dikkat çekerek, buna karşın, özellikle köylerde 18 yaşın altında çocukların bile kullandığı bu tehlikeli araç konusunda polis ve köy muhtarlıklarını sessiz kalmakla suçladı

Editor: Yeni Bakış Editör 2
26 Kasım 2019 - 08:00

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, traktörün bir tarla aracı olduğunu ve devrilmesinin çok kolay olduğunu söyledi. Avcı, traktör devrildiği zaman ise kişinin aracın altında kaldığını ifade etti. Avcı, ülkede traktör ehliyeti almak için özenli bir sınav sisteminin olmadığını belirterek, traktörün köylerde çocukların dahi çok rahat kullandıkları bir araç olarak karşımıza çıktığını vurguladı

Avcı, traktörlere mutlaka kabin zorunluluğu getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, bunun sürücünün can güvenliği açısından önemli olduğunu kaydetti. Avcı, son model traktörlerin kabinli olduğunu, ancak ülkemizde kullanılmakta olan traktörlerin kabinsiz olduğunu ifade ederek, traktörün devrilmesi ya da yan yatması durumunda araç sürücüsünün yere düşerek altında kaldığını kaydetti

Avcı, traktör sürmenin son derece tehlikeli olduğuna vurgu yaparak, aracı kullanırken gerekli önlemler alınmadığı taktirde ise bunun felaketle sonuçlanabildiğini ifade etti. Avcı, traktör kazalarının son yıllarda ölümle sonuçlandığına dikkat çekerek, köylerde bu aracı çocukların sürmesinin engellenmesi için ise herhangi bir önlem alınmadığını belirtti

 

Deniz ABİDİN 


Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, traktörün bir tarla aracı olduğunu ve devrilmesinin çok kolay olduğunu söyledi. 
Avcı, traktör devrildiğinde ise kişinin mutlaka altında kaldığını ifade etti. Avcı, ülkede traktör ehliyeti almak için özenli bir sınav sisteminin olmadığını belirterek, traktörün köylerde çocukların dahi çok rahat kullandıkları bir araç olarak karşımıza çıktığını vurguladı. Avcı, bu yıl içinde traktör kullanırken hayatını kaybeden bir çocuğun da olduğunu anımsatarak, en büyük yanlışın köylerde çocukların traktör kullanmasına normal bakılması olduğunu kaydetti.
 Avcı, ailelerin çocuklarına köy içinde traktör kullanmayı öğrettiklerini belirterek, köy muhtarı olsun, köyde yaşayan polis memurları da tüm bunları bildiği halde normal karşılayarak hiçbir uyarı yapmadığını söyledi. Avcı, traktörlerde kesinlikle yolcu taşınmaması gerektiğinin altını çizerek, şoför dışında üzerinde oturan herhangi birisinin tekerleğin arasına düşmesinin çok kolay olduğunu belirtti. 

“Traktörlere mutlaka kabin zorunluluğu getirilmeli”
Avcı, traktörlere mutlaka kabin zorunluluğu getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, bunun sürücünün can güvenliği açısından önemli olduğunu kaydetti. Avcı, son model traktörlerin kabinli olduğunu, ancak ülkemizde kullanılmakta olan traktörlerin kabinsiz olduğunu ifade ederek, traktörün devrilmesi ya da yan yatması durumunda araç sürücüsünün yere düşerek altında kaldığını kaydetti. Mehmet Avcı, eski traktörlerin hepsine kabin yaptırma zorunluluğu getirilmesi durumunda ölümlü kazaların önüne geçilebileceğini belirterek, bu konuyu 15 yıl önce gündeme getirdiklerini, ancak karşı çıkıldığını söyledi. 
Avcı, paydaş örgütlerin, “kabin yaparsak bir de turuncu lamba koyalım ve anayola da çıkalım” gibi hak talep ettiklerini ifade ederek, “maalesef bu gerçekleşmedi” dedi.
 Avcı, bunun yanında ülkeye ithal edilecek traktörlerin kabinli olması şartının getirilmesi gerektiğini belirtti. 

“Traktörde yolcu taşımayı engellemeliyiz”
Avcı, traktör sürmenin daha fazla bir kabiliyet gerektirdiğini belirterek, tarla aracı olmasından dolayı çamurda da gidebileceğini, o nedenle sürücünün daha çok tecrübeli olması gerektiğini söyledi.
 Avcı, bir başka önemli konunun ise kültürümüzü tamamlamak olduğunu belirterek, traktörde yolcu taşımayı engellememiz gerektiğinin altını çizdi. Avcı, geçtiğimiz gün meydana gelen iki kazanın birinde yolcunun olduğuna vurgu yaparak, “bunun olmaması gerektiğini herkesin bilmesi gerekir” diye konuştu.
 Avcı, bir diğer kazanın ise traktör çalışırken meydana gelen bir düşmenin söz konusu olduğunu belirterek, burada sürücünün deneyiminin yetersiz olduğunun veya gerekli önlemi almayı bilmediğinin görülmekte olduğunu kaydetti. 
Avcı, bir süre önce ölümle sonuçlanan kazada ise traktörü kullananın çocuk olduğunu ifade ederek, çocuğun traktörü evden alarak tarlaya gittiğini, bütün köy halkının bunu bilmesine rağmen engelleyenin olmadığını vurguladı. 
Avcı, yaşanan üzücü olaydan herkesin sorumlu olduğunu belirterek, ehliyet sisteminde ehliyet müfettişlerinin veya eğitecek olanların vereceği dersin de önemli olduğunu kaydetti.
“Köylerde çocukların traktör kullanmasının önüne geçilmeli”
Avcı, traktör sürmenin tehlikeli olduğunu belirterek, gerekli önlemler alınmadığında felaketle sonuçlanabildiğini söyledi. Avcı, traktör kazalarının son yıllarda ölümle sonuçlandığını ifade ederek, köylerde çocukların sürmesinin engellenmesi için bir önlem alınmadığına dikkat çekti. Avcı, muhtarların, polis memurlarının daha hassas olması gerektiğini söyledi. Avcı, bir çocuğun traktör kullandığını gören vatandaşların da duyarlı davranarak polise şikayette bulunması gerektiğine vurgu yaptı. Avcı, traktör ehliyetini 18 yaşından önce verilmediğini ve 18 yaşının altında olan bir kişinin traktör kullanmasının yasak olduğunu kaydetti. Avcı, ATV’lerin de traktör ehliyeti ile sürüldüğünü belirterek, “ATV traktör değildir. O sınıfa koymak doğru değildir” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Unutkanlığımızın  kurbanıyız!”
“Unutkanlığımızın kurbanıyız!”
Yollar su altında kaldı
Yollar su altında kaldı