Tüp bebek skandalı

Tüp bebek skandalı

Lefkoşa'da meydana gelen Tüp Bebek meselesi ile ilgili olarak tutuklanan zanlılar Dr. Firdevs Uğuz Tip, Dr. Mehmet Emin Kaptan, Berivan Şirin ve Berna Öztürk dün mahkeme huzuruna çıkarıldı

Editor: Süperadmin
17 Temmuz 2021 - 10:40
Reklam

2020 Kasım- Aralık ayları içinde para karşılığı 20 yaşından küçük iki şahıstan yumurta alındığına ilişkin gelen ihbar üzerine polis yaptığı operasyon sonucu Miracle Tüp Bebek Merkezi Uzman Doktoru Dr. Firdevs Uğuz Tip ve Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi Direktörü Dr. Mehmet Emin Kaptan’ı tutukladı

Dr. Tip ve Dr. Kaptan, yumurtalarını para karşılığı satan şahıslar Berivan Şirin ve Berna Öztürk ile birlikte dün mahkeme huzuruna çıkarıldı

Zanlılar Berivan Şirin ve Berna Öztürk'ün gönüllü ifade verdikleri belirtilirken, Berivan Şirin'in Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi’nde 3 farklı isimde kaydının olduğunun tespit edildiği açıklandı

3 gün poliste tutuklu kalacak olan zanlılar, 10 yıla varan hapislik cezası ile yargılanacaklar

 

Evrim KAMALI

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Okan Özkoçak, olayla ilgili bilgileri aktardı. Polis, zanlı Dr. Firdevs Uğuz Tip’in Miracle Tüp Bebek Merkezi’nin Uzman doktoru olduğunu, zanlı Dr. Mehmet Emin Kaptan’ın Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi’nin direktörü olduğunu, zanlılar Berivan Şirin ve Berna Öztürk’ün ise yumurtalarını para karşılığı satan şahıslar olduğunu belirtti. Polis, Berivan Şirin'in 8 Temmuz'da verdiği ifade üzerine başlayan soruşturma neticesinde, zanlılar Berivan Şirin ve Berna Öztürk'ün her iki hastanede de yumurtalarını para karşılığı 2020 yılı Kasım ve Aralık ayı içerisinde sattıklarının tespit edildiğini açıkladı. Polis, 9 Temmuz’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Koordinasyon Merkezi’yle görüştüklerini ve her iki tüp bebek merkezinin de koordinasyon merkezine konuyla ilgili bilgi vermediğinin tespit edildiğini belirtti. Polis, 13 Temmuz’da Berivan Şirin'in Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi’nde 3 farklı isimde kaydının olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Polis her iki hastaneye de operasyon düzenledi

Yürütülen soruşturmanın ardından, her iki hastaneye de operasyon gerçekleştirilerek bilgisayar ve dosyalara el konulduğunu, her iki hastanenin de direktörlerinin tutuklandığını açıklayan polis memuru, yasada belirtildiği üzere, maddi menfaat elde etmek için üreme hücresi satılamayacağını, ayrıca yasal şekilde üreme hücresi bağışı yapacak donörlerin 20 yaşından küçük, 35 yaşından büyük olamayacaklarını da vurguladı.

Gönüllü ifade verdiler

Polis, zanlılar Berivan Şirin ve Berna Öztürk'ün dün tutuklanmasının ardından itiraf niteliğinde gönüllü ifade verdiklerini belirtti. Polis, zanlıların Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde doktor kontrolünden geçirildiklerini söyledi. Polis memuru donörlerin yumurtalık değil, yumurta bağışında bulunduklarını belirtti.

10 yıla varan hapislik cezası var

Polis, soruşturmanın henüz yeni başladığını, soruşturmanın çok yönlü yürütüldüğünü,  işlenen suçun 10 yıla kadar hapislik öngören ağır suç kapsamında olduğunu söyledi. Polis, ayrıca zanlı sayısının artabileceğinin altını çizdi.

Zanlıların serbest kalması halinde soruşturmaya etki etme olasılıklarının yüksek olduğuna dikkat çeken polis memuru, soruşturmanın selameti açısından zanlıların 3 gün tutuklu kalmasını talep etti. Zanlıların avukatları tutukluluk talebine itiraz etmedi. Bu arada zanlı Dr. Firdevs Uğuz Tip, mahkemede kısa süreli fenalık geçirdi.

3 gün tutuklu kalacaklar

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, huzurunda verilen şahadetleri değerlendirerek soruşturmanın selameti açısından zanlıların 3 gün süreyle tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!