Cezaevi personeli izin bile yapamıyor

Cezaevi personeli izin bile yapamıyor

Editor: Yeni Bakış Editör 3
20 Ağustos 2019 - 14:25

Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, cezaevi personelinin de yaz döneminde izin kullanarak aileleriyle tatil yapmaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, personel sayısının yetersiz olması nedeniyle cezaevi çalışanlarının izinlerini kullanamadığını, izinde olanların ise geri çağrıldığını kaydetti


Cezaevindeki stresli iş şartlarından dolayı çalışanların sağlık sorunlarının çoğaldığını  belirten Kayalı, son bir yıl içerisinde genç çalışanların kalp sorunları yaşadığını kaydetti


Kayalı, cezaevi çalışanlarının istediklerinin ek mesai olmadığını belirterek,  asıl arzulananın cezaevine gereken istihdamların yapılması olduğunu kaydetti

Cezaevi personel kadrolarında gereken istihdamların yapılmaması sonucunda normalin üstünde ve angarya çalıştırılan personel isyan noktasına geldi. Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, cezaevi çalışanlarının çalışma saatleri, cezaevi kadrolarındaki personel eksikliği, tüzüklerde güncellemelerin gerçekleşmemesi ve söz konusu personel eksikliğinden kaynaklanan sorunlar noktasında bilgi verdi.


“ Çalışanlar yıllık izinlerini kullanamıyorlar”

Kıbrıs Türk Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, çalışanların da yaz döneminde izin kullanarak aileleriyle tatil yapmaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, personel sayısının yetersiz olması nedeniyle cezaevi çalışanlarının izinlerini kullanamadığını, izinde olanların ise geri çağrıldığını kaydetti.  

Kayalı, gardiyanların ek mesai yapmaları yerine yeni personel alımı yapılması gerektiğini dile getirerek, cezaevine altmış personel alınabileceğini dile getirdi. Kayalı, “Ama maalesef, bu konuda protokolle ilgili sorunlar olduğu için 2019 yılı içerisinde personel alımı yapmayacaklarmış. Çok büyük sıkıntılar içerisindeyiz.  Yani cezaevi çalışanları patlama noktasına geldi.” dedi.


“Personel eksikliği gardiyanların daha çok çalışmasına yol açıyor”

Kayalı, cezaevi personel kadrosunun yanı sıra cezaevindeki diğer iş bölümlerinin kadrolarında da büyük bir eksikliğin mevcut olduğunu belirtti. Kayalı, cezaevinde personel eksikliğinin gardiyanların aşırı şekilde çalıştırılmasına yol açtığına işaret ederek, özellikle son iki ayda gardiyanlara çok fazla yüklenildiğini ifade etti. Beş yıl içerisinde cezaevindeki mahkûmlarda büyük bir artışın yaşandığını dile getiren Kayalı, buna paralel olarak cezaevindeki koşulların değiştirildiğini, birçok alanın koğuşa çevrilerek, koğuş sayısında inanılmaz bir artışın yaşandığını ifade etti. Kayalı, cezaevinde bulunan derslikler ile mescidin de koğuşa dönüştürüldüğünü kaydederek, söz konusu artış sonucunda daha fazla personele ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. 

Cezaevindeki hasta sayısının da arttığına değinen Kayalı, hasta mahkûmları hastanede kontrol altında tutmak üzere her bir hasta için bir cezaevi personelinin yirmi dört saat görev yapması gerektiğini belirtti. Kayalı, bu durumun cezaevindeki personel sayısının düşmesine sebep olduğunu kaydetti.


“Angarya çalışıyorlar”

Kayalı, gardiyanların yoğun bir şekilde çalıştırılmasına karşın hükümetin kararı doğrultusunda cezaevi çalışanlarının % 50 ödeneği geçmeyecek şekilde çalışması gerektiğine dikkat çekti. Kayalı, “Hem % 50 ödeneği geçmeyeceksiniz diye tedbir alıyorlar hem de buna rağmen gardiyanları daha çok çalıştırıyorlar. Sonra da ‘ödenmeyeceksiniz’ diyorlar. Gardiyanlar hem fazladan çalışıyorlar hem de haklarını almıyorlar.” şeklinde konuştu. Ek mesai yapmak üzere göreve çağrılan cezaevi perosnellerinin ödeneceğine dair bir belirtinin olmadığına değinen Kayalı, bu durumun gerginliğe yol açtığını kaydetti. 


 “Bir çalışana üç kişilik yük biniyor”

Kayalı, bakanlıkla yapılan uzlaşı sonucu 25 gardiyanın görev alması gerektiğini anımsatarak, ancak yirmi beş cezaevi personeli bulmanın mümkün olmaması nedeniyle 19-20 gardiyanın görev yaptığını ve bir çalışana üç kişilik yük bindiğini vurguladı. 


“Bu durumdan dolayı çalışanlar rahatsızlandı”

Cezaevindeki stresli iş şartlarından dolayı çalışanların sağlık sorunlarının çoğaldığını ifade eden Kayalı, son bir yıl içerisinde genç çalışanların kalp sorunları yaşadığını kaydetti.  


“Cezaevi unutulmuş, dışlanılmış bir nokta”

Kayalı, siyasetçilerin cezaevini unuttuğuna işaret ederek, cezaevinin unutulmuş ve dışlanmış bir alan olduğuna vurgu yaptı.


“Üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz”

Salih Kayalı, üvey evlat muamelesi görmek istemediklerine vurgu yaparak, hükümetin cezaevinin ihtiyacı olan konularda gerekeni yapması gerektiğini ifade etti. Teşkilat yasası’nın güncellenmesini ve personel kadrolarında gereken istihdamın gerçekleşmesini talep eden Kayalı, “Bunların yerine getirilmesini istiyoruz. Ve bir an önce yeni cezaevine taşınabilme koşullarının hazırlanması gerekiyor. Bunları bekliyoruz ama maalesef hiçbir ilgi görmüyoruz bu konuda.” dedi.  


 “Ek mesai değil, istihdam istiyoruz”

Kayalı, cezaevi çalışanlarının istediklerinin ek mesai olmadığını belirterek, asıl arzulananın cezaevine gereken istihdamların yapılması olduğunu kaydetti. 


 “Bakanlık gereken güncellemeleri yapmadı”

 Konuşmasında bakanlığın tüzüklerde gereken güncellemeleri yapmadığına da değinen Salih Kayalı, teşkilat yasası’nın, döner sermaye tüzüğünün, orantılı orantısız güç kullanma tüzüğünün ve mahkum ve tutuklular için önemli bir yer tutan şartlı tahliye tüzüğünün güncellenmediğini vurguladı.


“ Yeni cezaevi için de herhangi bir hazırlık yapılmadı”

İnşası süren yeni cezaevinin de tamamlanmak üzere olduğunu anımsatan Kayalı, bakanlığın yeni cezaeviyle ilgili yaptığı herhangi bir hazırlığın da mevcut olmadığını dile getirdi. Kayalı, “Çünkü kadroların genişletilmesi, hizmetiçi eğitimlerin yapılması gerek. Yeni cezaevine hazırlık açısından maalesef hiçbir hazırlık yok.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“3 kurumun maaş kesintileri gelecek hafta iade edilecek”
“3 kurumun maaş kesintileri gelecek hafta iade edilecek”
“Bu süreçte 2 temel  düşman var”
“Bu süreçte 2 temel düşman var”