Türkiye’den ucuzmuşuz

Türkiye’den ucuzmuşuz

Marketçiler Birliği tarafından hazırlanan ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı tarafından da onay gören fiyat kıyaslamasına göre…

Editor: Süperadmin
19 Eylül 2021 - 10:25
Reklam

Üretimi neredeyse olmayan, ithal ürünler ile hayatın sürdürüldüğü bir ülkede fiyatların ucuzluğundan bahsedenlerin hayal gördüklerini vurgulayan birçok vatandaş, “bizimle dalga geçiyorlar” şeklinde yorum yaptılar.

 

 

Vatandaşlar güney ile yapılan kıyaslamada her iki tarafta da yürürlükte olan asgari ücretin bu kıyaslamada yer alması gerektiğine vurgu yaparak, “güneyde asgari ücret 9 bin 384 lira, kuzeyde ise yeni yapılan artışla eylül sonu 4 bin 324 lira. Sadece buna bakarak bile KKTC’nin ne kadar pahalı olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz” dediler.

 

Eleştiri yapanların tamamına yakını bizdeki fiyatların Türkiye’den daha ucuz olarak gösterilmesini “hayal” olarak nitelendirirken, “hazırlanan bu liste ile resmen bizimle dalga geçiyorlar” yorumlarında bulundular

 

Vatandaş ne dedi:

“Sayın Bakan, Ya birileri sizi çok fena kandırıyor ya da siz insanları s.l.k veya ah..k zannediyorsunuz. Bu fiyatların %80 i yanlış, ortalama hesapla en az %30 sapma var.”

 

“Erhan Arıklı Bakanım valla şoktayım, yani o koltuğa gerçekten laik değilsin. Prof. bir okumuş insan, halk adamı, makam sahibi olarak gülünç bir paylaşım olmuş bence. Siz de TV ya da gazetelerde çıkan her şeyi biraz araştırıp da paylaşın.”

 

“Erhan hocam doğrudur söylediğin yalnız benimle ayni işi ayni kıdemde yapan 1700 Avro alıyor.”

 

Ülkemiz vatandaşlarının şikayetlerinin başında gelen fiyatların sürekli artması ve hayatın gelire göre çok pahalı olması Marketçiler Birliği tarafından hazırlanan bir liste ile yeni bir boyut kazandı. Marketçiler Birliği tarafından hazırlanan ve çeşitli tüketim malzemelerinin satış fiyatları ile birlikte yer aldığı listeye göre KKTC hem Güneyden hem de Türkiye’den daha ucuz olduğu iddia edildi. Hazırlanan bu liste ayrıca Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı tarafından da onay görerek sosyal medya üzerinden paylaşılması büyük tepkileri de beraberinde getirdi.

En ucuz KKTC

Vatandaşlar üç ülkenin raf fiyatlarının karşılaştırıldığı listeyi gerçekçi bulmayarak, bu listeye ağır eleştiriler getirdi. Kıyaslama yapılan listenin algı yaratma çabalarının bir sonucu olduğu konusunda hemfikir olan vatandaşlar, “herhalde biz farklı bir ülkede yaşıyoruz” dediler. Üretimi neredeyse olmayan, ithal ürünler ile hayatın sürdürüldüğü bir ülkede fiyatların ucuzluğundan bahsedenlerin hayal gördüklerini vurgulayan birçok vatandaş, “bizimle dalga geçiyorlar” şeklinde yorum yaptılar. Yine yapılan yorumlarda KKTC’nin kıyaslandığı Kıbrıs Cumhuriyeti ve Türkiye’den daha pahalı olduğunun ortada olduğu belirtildi.

“Maaşları da kıyaslayınız”

Birçok vatandaş Kıbrıs Cumhuriyeti ile yapılan fiyat kıyaslamasında çeşitli örnekler vererek listenin hatalı olduğunu belirtti. Vatandaşlar yine güney ile yapılan kıyaslamada her iki tarafta da yürürlükte olan asgari ücretin bu kıyaslamada yer alması gerektiğine vurgu yaparak, “güneyde asgari ücret 9 bin 384 lira, kuzeyde ise yeni yapılan artışla eylül sonu 4 bin 324 lira. Sadece buna bakarak bile KKTC’nin ne kadar pahalı olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz” dediler. Özellikle et fiyatlarından örnek veren birçok vatandaş, “güneyde kuzu etinin kilosu 5.25 Euro kuzeyde ise 130 liradır” diyerek azınlık hükümetini beceriksizlikle suçladılar.

“Türkiye’den ucuz olmamız imkansız”

Marketçiler Birliği tarafından hazırlanan fiyat karşılaştırılmalı listede en çok tepki çeken kısım KKTC’deki fiyatların Türkiye Cumhuriyeti’ne göre daha ucuz olması oldu. Eleştiri yapanların tamamına yakını bizdeki fiyatların Türkiye’den daha ucuz olarak gösterilmesini “hayal” olarak nitelendirirken, “hazırlanan bu liste ile resmen bizimle dalga geçiyorlar” yorumlarında bulundular. Listede bulunan birçok ürünün Türkiye’de üretilebildiğini belirten vatandaşlar, “Türkiye’de üretilen bir ürünün KKTC’de daha ucuz olmasının imkansız olduğunu hepimiz biliyoruz. Düşünün ki bu ürünü Türkiye’den ithal ederken üzerine birçok maliyet daha eklenerek bizim raflarda yerini alıyor. Buna rağmen bir bakanın da bu listeyi doğruymuş gibi lanse etmesini hayretler içerisinde karşılıyoruz” dediler.

“Domatesi örnek vermişti”

 Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın daha birkaç gün önce, “Antalya’da kilosu 1.5 lira olan domatesi bizde 13 liraya satıyorlar” açıklamasına da değinin bazı vatandaşlar, “bu örneği veren bir bakanın Marketçiler Birliği tarafından hazırlanan ve KKTC’nin Türkiye’den ucuz olduğu iddia edilen listeye onay vermesi çok büyük bir çelişkidir” yorumunda bulundular. Bazı vatandaşlar Bakan Arıklı’nın gerekli araştırmayı yapmadan böylesine çelişkilerle dolu bir kıyaslamayı doğruymuş gibi kabul etmesini acemilik olarak değerlendirerek, “bakan koltuğunda oturan herkes çok daha dikkatli olmalıdır” dediler.

“Marka önemli”

Hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılan fiyat kıyaslamalı listeye gelen bir diğer eleştiri ise ürünün kalitesi ile ilgili oldu. Yapılan ürün fiyatı kıyaslamasında hangi markanın fiyatının baz alındığının belli olmadığını belirten vatandaşlar, “piyasada ayni üründen onlarca marka var ve hepsinin de fiyatları farklıdır, keşke bu kıyaslama yapılırken ürünlerin markaları da yazılsaydı” dediler. Baldo pirincin fiyatı ile diğer marka pirinç fiyatlarının çok farklı olduğundan bahseden bazı vatandaşlar, yapılan fiyat kıyaslamasını acemice ve guduru olarak yorumladılar.

Vatandaşlardan tepki büyük

Konu ile ilgili birçok vatandaş hem Marketçiler Birliği’ne hem de Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’ya ağır eleştiriler getirerek, “sürekli olarak fiyatların artmasına sebep olanların, herhangi bir önlem alamayanların konuşmamaları toplumun ruh sağlığı için en iyi yoldur” dediler.

İşte vatandaşların sosyal medyada yaptıkları eleştiriler;

“Gerçekten alemsiniz vatandaş geçim derdinde siz neyin peşindesiniz.”

“Erhan Arıklı Bakanım valla şoktayım, yani o koltuğa gerçekten laik değilsin. Prof. bir okumuş insan, halk adamı, makam sahibi olarak gülünç bir paylaşım olmuş bence. Siz de TV ya da gazetelerde çıkan her şeyi biraz araştırıp da paylaşın.”

“Sayın Bakan, Ya birileri sizi çok fena kandırıyor ya da siz insanları s.l.k veya ah..k zannediyorsunuz. Bu fiyatların %80 i yanlış, ortalama hesapla en az %30 sapma var.”

“Ucuz olan tek şey 1974’den günümüze kadar yapılan tüm politikalar ve siyasetçiler”

“Ah da rüyalar gerçek olsa bazı gudurulara nur yağardı.”

“Yalandan kim öldü sayın Arıklı, pinokyo oldunuz resmen, güney çok daha ucuzdur kuzeyden hele de temel gıda yönünden. Mesela kuzu kilosu 5.25 euro güneyde peki kuzeyde ne kadar 130 TL. Biraz dürüst olun aldığınız akaryakıt gibi olmasın.”

“Şaka mı bu? Birim fiyatına bakmanız gerekiyor bu karşılaştırma doğru değil. Kaldı ki özellikle Nescafe kısmında yaptığınız karşılaştırmada Güneyde biri farklı çeşit bir diğeri kuzeyde farklı çeşit bu şekilde fiyatları aynı değildir kesinlikle.

20 liraya nereden 3 litre yumuşatıcı alınabiliyor merak ettim doğrusu. Hükümet ortaklarınızın önerisi gibi sizde bize bu normal fiyatların olduğu marketleri belirtinde oradan alışveriş yapalım. Piyasayı ucuzlatmayalım. Marketlerin fahiş fiyatlarına denetleme yapmayalım. Kendimizi Güney ve Türkiye ile kıyaslayalım. Birim olarak değil kur olarak kıyaslamayı da unutmayalım.”

“Erhan hocam doğrudur söylediğin yalnız benimle ayni işi ayni kıdemde yapan 1700 Avro alıyor.”

“Hangi marketmiş bu 6 TL ye bulaşık ilacı gidip oradan alalım. Ayrıca aklımda kalanları yazayım. Ayçiçek yağı 60 lira değil 80 lira. Bu liste galiba depoda kalmış yâda tarihi geçmek üzere olan ürünlerde kampanya yapıyorlar, onun listesi galiba.”

“Şaka yapma sayın başkan”

“Akılla alay etme sayın başkan güneyi bilmem ama Türkiye'de böyle değil.”

“Söyle bir takvime bakayım dedim, 1 Nisan'a daha çok varmış. Bir kere sizin asgari ücrete hükümet olarak yaptığınız zam açlık sınırının altında, daha neyin peşindesiniz. Dalga geçtiğinizi anladık, tamamdır. Daha fazlasına gerek yok.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tutuklu sayısı 5'e çıktı
Tutuklu sayısı 5'e çıktı
Bahar Saner boşanma haberini yalanladı
Bahar Saner boşanma haberini yalanladı