“TÜRKİYE HER ZAMAN KAZANAN TARAFTA DURUYOR”

“TÜRKİYE HER ZAMAN KAZANAN TARAFTA DURUYOR”

Editor: YeniBakış Editör
30 Nisan 2021 - 09:24
Reklam

Esengül AYKAÇ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Üçlü Bakış programında gündemi değerlendirdi.

“Herkes tek bir ağız olurken bizler ayrı ses çıkartıyoruz”

Erkut Şahali, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye hariç diğer unsurların Kıbrıs Sorunu hakkında bugüne kadar söylemlerini devam ettirdiklerini kaydetti. Birleşmiş Milletlerin federasyona ilişkin müzakerelerin kurulup kurulmayacağına ilişkin rol aldığından söz eden Erkut Şahali, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının herkesin söylediğinin dışında bir şeyler söyleme gayreti ile hareket ettiğini anlattı. Bugüne kadar tekbir ağızdan bir şeyin söylendiği ve Türk tarafının bugün başka bir söylem üzerinde müzakere sürecinde olduğunu söyleyen Erkut Şahali, nasıl bir sonuç çıkaracağı konusunun ise merak konusu olduğuna dikkat çekti.

“Türk tarafının masada sınacağı tezi kimseye anlatamadılar”

Türk tarafının meramını Türkçe dahi zor anlatırken müzakerelerde resmi dilin İngilizce olduğunu ifade eden Şahali, Türk tarafının söylediğinin anlaşılır olmadığı ve anlaşılır olmayan durumların uygulanabilir olma ihtimalinin de söz konusu olmayacağına işaret etti. Egemen eşitliğin uluslararası eşitlik kuramında doğrudan tanımlanmış bir mevzu olmadığını anlatan Şahali, belli başlı örnekler veya formüller ile durumu izah edilmeye çalışılması gerektiğini kaydetti. İlk etapta egemen 2 devletin ortaklığının konuşulmasının talep edildiğini ifade eden Şahali, bu yapının ise konfederasyon yapıyı çağrıştırırken adının koyulması durumunda ise Türk tarafının egemen 2 devletliliğin konfederasyon olmadığını söylediklerini kaydetti.

“Farklı senaryolara hazırlıklı olmak gerekiyor”

Erkut Şahali, Türk tarafının pozisyonunu ortaya koyduğu esnada Türk tarafının pozisyonunun her hangi bir alıcısının olmadığı için Türk tarafının adımlarını konuşmak üzere uzun soluklu bir toplantı yapılacağını söyledi. Müzakere sürecinde otaya konulan farklı senaryolara hazırlıklı olmaları gerektiğinden söz eden Şahali, “Türk tarafının söylediklerine karşı bir ilgi olmadıkları için masayı terk mi edecekler. Masayı terk etmeyip söylediklerini sulandırma gayreti ile mi hareket edecekler? Raydan çıkaramaya çalıştıkları treni itmekten vaz mı geçecekler? İki bölgeli iki toplumlu, toplumların siyasi eşitliğe dayalı federasyon görüşmelerine Crans Montana’da kaldığı yerden devam kararı ile mi hareket edecekler?” şeklinde konuştu.

“Garantör ülkeler ile harekete geçti”

Kıbrıs Türk tarafının en avantajlı olduğu noktanın federasyon görüşmelerinin devamı buna bağlı olarak bir takvime bağlanması toplum için makul olduğunu anlatan Şahali, Crans Monta’nın oldukça önemli olduğunu kaydetti. Şahali, Crans Montana’da haritanın masada olduğu, güvenlik ve garantilerin konuşulduğu, siyasi eşitlik gibi soru işaretinin ortada kalmadığı bir durum olduğunu anımsattı.  Geçmişe dönük müzakereleri anımsatan Şahali, geçmişe dönük müzakerelerin amacının Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini yeniden tesis etmek olduğunu söyledi. Müzakerelerin başlangıcının müzakereler olmadığından söz eden Şahali, 1974 yılına kadar devam eden süreçte ve 15 Temmuz’da Kıbrıs’ta meydana gelen darbeyi anımsattı. 15 Temmuz darbesinin anayasal düzeninin bütünü ile ortadan kaldırılmasına yönelik olduğunu anlatan Şahali, bu girişim ile ortaya çıkan şiddet olayları çerçevesinde Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin can kayıplarına uğramış olması dahi Türkiye’nin diğer garantörler ile birlikte harekete geçtiğini söyledi.

“Türkiye her zaman kazanan tarafta duruyor”

Türkiye’nin her hal ve koşullarda kazanan tarafta durduğuna inandığını ifade eden Şahali, Türkiye’nin çözümsüzlükten ve çözümden de avantajının olduğunu söyledi. Şahali, Türkiye’nin Crans Montana’da elini açmış olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Gelinen noktada Türkiye’nin alabildiğine hoyrat çözümü desteklediği bir pozisyondan söz eden Şahali, “Siyaset oyuna gelenlerin işi değildir. Siyasette oyun oynamak yoktur. 2017 yılında çözüme ulaşılmadığı için bir bedel oluştu. Peki, bu bedeli kim ödedi?” şeklinde konuşarak 2017 yılında çözüme gidilmediği için bedelini de Kıbrıslı Türklerin ödediğine dikkat çekti.

“Kıbrıs’ız hiçbir şey olmaz”

Kuzey Kıbrıs’ın jeopolitik önemi ve kazanımlarından söz eden Şahali, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Sözleşmesi, Münhasır Bölge Mevzuatı bağlamında Kıbrıs’ız hiçbir şey olamayacağına işaret etti. Kıbrıs’ın stratejik önemde ve strateji nedeni ile politik itibar sağlayabilecek bir ülke olduğunu belirten Şahali, 1960 yıllarındaki haklarımız çerçevesinde ülkenin sesinin olması çok büyük bir avantaj olarak gördüğünü kaydetti.

“Siyasilerin ufukları ne kadar geniş olursa olaylara dair görüşleri de bir o kadar zengin olur”

Kıbrıslı Türklerin dünya ile izole edilmesiyle yaratılan olumsuzlukları her bir hücresine kadar hissettiğini ifade eden Şahali, Kıbrıslı Türkleri dünya ile buluşturacak olan formülün karşılıklı kabul edilebilir çözüm yolu ile olabileceğine dikkat çekti. Yıllarca devam edecek olan macera anlayışı ile Kıbrıslı Türklerin teamül göstereceği bir durum olmayacağına vurgu yapan Şahali, siyasilerin ufku ne kadar geniş olursa olaylara dair görüşlerinin de bir o kadar zengin olacağının altını çizdi.

“Sayın Tatar ve hükümete dayalı olan kişilerin ufukları Türkiye’nin Güney sahillerine kadardır”

Sayın Ersin Tatar ve hükümete dayalı olan kişilerin ufuklarının Türkiye’nin Güney sahillerine kadar olduğunu anlatan Şahali, devlet insanlarının vazifesinin ise dünyayı görmesi ile ufuklarının daha da geniş olması ile bağlantılı olduğunun altını çizdi. Demokrasi tam teşekkülü olması ile birlikte demokrasi ile birlikte ekonominin gelişmiş ve istikrarlı olması gerektiğinden söz eden Şahali, dar ufuklu olan insanların geniş bir bakış açısına sahip olamadıklarını söyledi.

“Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) her kesime hitap ediyor”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, “CTP ile taban tabana zıt görüşleri savunacaksam CTP ile bağlarımı sorgulamam gerekir. CTP’nin söyleminden feyz alarak veya CTP’nin söylemine uygun olarak bireysel yaklaşımımı da ortaya koyma hakkına sahibim. CTP’nin kimsenin söylemeye cesaret edemediğini söyleyerek siyaset yapan bir parti olmadığının altını çizerim. CTP’nin önemli olan toplumun kendisini CTP’den daha solda görsün isterse de kendisini CTP’ye daha yan görüsün her kesime hitap eder. Her kesimin refahını, güvenliğini ve esenliğini geleceğe dair huzurunu sağlayan bir partidir. CTP ülkeyi yönetme sorumluluğundan bir an dahi uzaklaşmadı. Yaşanan her olayı ‘biz olsak nasıl ele alırdık’ düşüncesi ile programını şekillendirir” şeklinde konuşarak CTP’den aktivist oluşum gibi reaksiyon vermesini beklemenin doğru olmadığını kaydetti.

“Sayın Ersan Saner Meclis kürsüsünden muhalefete seslenerek erken seçimin belirlenmesini istemişti”

Azınlık hükümetinin Ekim ayında seçim taahhüt ederek kurulduğundan söz eden Şahali, azınlık hükümetinin ise miadının belli olduğunu kaydetti. Azınlık hükümetin meclisin çalışmasını dahi başaramadığına dikkat çeken Şahali, komite toplantılarının tamamında desteklenemeyen yasaların söz konusu olsa dahi sırf meclisini çalışmasını sağlamak için CTP’nin yardımı ile nisap sağladıklarını söyledi. Yasanın erken seçimler ile ilgili açılım sağladığından bahseden Şahali, “Gelecek 1 yıl içerisinde seçim söz konusu olacaksa ara seçim zorunluluğu yoktur” şeklinde konuştu. Hükümetin Nisan 2022 yılında erken seçimin yapılması yönünde açıklama yaptığını anımsatan Şahali, Başbakan Ersan Saner’in meclis kürsüsünden muhalefetin belirleyeceği bir tarihte erken seçimin yapılması yönünde çağrıda bulunduğunu anımsattı. Şahali, erken seçimin bir an önce yapılması gerektiğinden söz etti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali Yılmaz
    1 hafta önce
    Evet sizin ufkunuzun Yunan sahillerine ulaşacak kadar geniş olduğu hemen farkediliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı