Türkiye Özersay’ı gözden mi çıkardı?

Türkiye Özersay’ı gözden mi çıkardı?

Türkiye- KKTC arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması gündemi bir anda değiştirirken, iki devlet arasındaki protokole imzalar atılırken Başbakan Ersin Tatar’ın yanında Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın olmamasıakıllarda bazı soru işaretlerine neden oldu

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
29 Mayıs 2020 - 02:00

Yeni Bakış Türkiye- KKTC arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması gündemi bir anda değiştirdi. Başbakan Ersin Tatar, Türkiye’den ülkeye sağlanacak olan hibe ve krediyi  olumlu ve memnuniyet verici olarak değerlendirirken, bazı çevreler ise bu anlaşmayı muhalefetin, sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların görüşü alınmadan imzalanmasını eleştirdi. Anlaşma koronavirüs salgını nedeniyle gündemden düşerken, bir günde gündeme geldi ve imzalar atıldı. 

Hatta o kadar aceleye geldi ki “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti adına” denilecekken, 

“Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti adına” denilerek imzalandı. 

Eleştirilerin özellikle sosyal medyada konu olması üzerine yapılan hata düzeltildi. 

Anlaşmada  sadece muhalefetin görüşünün alınmaması yanında hükümet ortağının da görüşü alınmamış gibi görünüyor. 

Protokol o kadar aceleyle imzalandı ki dikkatlerden kaçmayan bir şey var o dabu anlaşma imzalanırken Başbakan Tatar anlaşmayı tek başına, yanında hükümet ortağı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay olmadan imzaladı. 


Hükümet ortağının da orda olması gerekmez mi? 

Türkiye ile KKTC arasında, yani iki devlet arasında bu gibi anlaşmalar imzalanırken  Başbakanın yanında hükümet ortağının da olması gerekirken, bununolmaması akıllarda bazı soru işaretlerine neden oldu. 

İki devlet arasında bu imza atılırken tek başına olmayı Ersin Tatarmı seçti, yoksa bunun böyle olmasını Türkiye Cumhuriyeti mi istedi? Türkiye Cumhuriyeti böyle olmasını istemişse, Türkiye  Kudret Özersay’ı  gözden çıkarmış olabilir mi? İlerleyen günlerde izlenecek olan politikalarla bu sorunun yanıtını almış olacağız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz