Tutuklamalar başlayabilir!

Tutuklamalar başlayabilir!

2’nci Ekonomik Paket’in 12. Maddesinde yer alan aile davaları haricindeki yargısal işlemlerde verilen hükümlerin uygulanmasının 31 Aralık’a kadar durdurulması yönünde alınan karar iptal edildi, ancak hükümetten mazbata mağdurlarını rahatlatacak yasal düzenleme yönünde bir çalışma henüz yok

Editor: Süperadmin
08 Temmuz 2020 - 07:59 - Güncelleme: 08 Temmuz 2020 - 08:12

Aile davaları haricindeki yargısal işlemlerde verilen hükümlerin uygulanmasının 31 Aralık’a kadar durdurulması yönünde alınan kararın iptal edilmesiyle mazbata mağduru vatandaşların tutuklanması ve icra kararlarının çıkması an meselesi oldu. Hükümetin bir an önce mazbata mağdurları için yasal düzenleme yapması şart, ancak bu yönde somut bir karar Bakanlar Kurulu tarafından henüz alınmadı.

 

Yeni Bakış’a konuşan Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Başkanı Kazım Ant, dün konu ile ilgili olarak Başbakan Ersin Tatar görüştüğünü ve kanun hükmünde bir kararname yapılarak mazbataların erteleneceği sözü aldığını söyledi. Ant, dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulamanın kalmadığını söyleyerek, “aksi takdirde birçok insan cezaevine girecek” diye konuştu.

 

YDP Genel Başkanı Arıklı: Halk aylardır doğru düzgün iş yapamadı,birçok insan işini kaybetti,çeklerini ödeyemedi. Bu durum halkın elinde olan bir durum değil. Bundan dolayı da devletin bu şekilde halka can simidi niteliğinde bir uygulaması olmalıdır.Barolar Birliği kendi alacakları doğrultusunda konuya bakıyor, sırf o davadan elde ettikleri gelirleri kaybetmek istemiyorlar

 

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit:Hükümet mazbata borcu olanlar konusunda  birtakım düzenlemeler  yapacaklarını söylese de hala herhangi bir düzenleme göremedik. Birçok vatandaş bize de ulaşıyor ve mağdur olduklarını anlatıyor. Hükümet çok acil bu konuda yasal bir düzenleme yapmalıdır

 

Şükrü IRKIM

 

2’nci  Ekonomik Paket’in 12. Maddesinde yer alan aile davaları haricindeki yargısal işlemlerde verilen hükümlerin uygulanmasının 31 Aralık’a kadar durdurulması yönünde alınan karar iptal edildi, ancak hükümetten mazbata mağdurlarını rahatlatacak  yasal düzenleme yönünde bir çalışma henüz yok. Hükümet bu konuda çalışma yapacağını daha önce açıklamış, ancak henüz somut bir adım atılmış değil. Yeni Bakış’a ulaşan birçok vatandaş mazbata mağduru olduğunu ifade ederek, bu konuda acil önlem alınmazsa tutuklanacağını söylüyor.

 

Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Başkanı Ant:

Başbakan söz verdi, kanun gücünde kararname ile mazbatalar ertelenecek

Yeni Bakış’a konuşan Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Başkanı  Kazım Ant,Başbakan Ersin Tatar ile dün bir görüşme gerçekleştirdiğini ve kendisine kanun gücünde bir kararname yapılacağı sözü verildiğini söyledi. Ant, bu şekilde mazbataların erteleneceğini, bunun başka bir yolunun olmadığını belirtti. Ant, böylece bu durumun hem yasal hem de yargısal bir dayanağının olacağını ifade ederek, şöyle devam etti, “Borçların yeniden yapılandırılması yasasını yaptığımızda bankalar birliği ve barolar bunu Anayasa Mahkemesine götürdüler. Anayasa Mahkemesinde 3’e 2 kazandık. Yasada, kişinin kendi iradesi dışında gelişen bir takım olağanüstü koşullarında bir borcu ödemesi beklenemez deniliyor. Böyle bir durumda taraflar karşılıklı oturur ve bir takım yasalarla süreler uzatılır ve yeniden düzenleme yapılır. Faizler düşürülür ve zaman verilir.Bugüne bakıldığında birçok insan pandemi döneminde sıkıntıya düşmüştür.

 

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı:

Aylardır iş yapamayan insanlar var

Görüşlerine başvurduğumuz muhalefet parti temsilcileri de bu durumun aciliyetine dikkat çekerek, yasal düzenlemeyle tutuklamaların önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, olağanüstü bir durumun içinde olduğumuzu ve bu durumda ticari durumları olan vatandaşlara devletin elini şefkatle uzatmasıgerektiğini söyledi.Arıklı, “Halk aylardır doğru düzgün iş yapamadı,birçok insan işini kaybetti,çeklerini ödeyemedi. Bu durum halkın elinde olan bir durum değil. Bundan dolayı da devletin bu şekilde halka can simidi niteliğinde bir uygulaması olmalıdır”dedi.

Arıklı,  bu durumu suistimal edecek bazı insanların olduğunu ifade ederek, imkanı olduğu halde çeklerini ödemeyen ve alışveriş yaptığı insanları mağdur eden insanların olduğunu ifade etti.Arıklı, Barolar Birliği’nin kendi alacakları doğrultusunda konuya baktıklarını belirterek, “sırf o davadan elde ettikleri gelirleri kaybetmek istemiyorlar bu yüzden de bu kararı iptal etmeleri şaşırtıcı bir durum değil”diye konuştu.

 

“Hükümetin bu durumda kararlı durması gerekiyor”

Arıklı, her ne olursa olsun hükümetin bu konuda kararlı durması gerektiğini belirterek, “mağdur olan ve borçlarını ödeyemeyen birçok mazbata mağduru dediğimiz kesim istemeden bu duruma düşmüş durumdalar bu yüzden barolar birliğinin isteğine hükümet boyun eğerse bu son derece yanlış olur”şeklinde konuştu.

 

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit:

Hükümetin yapacağı düzenleme ile ilgili hala ortada birşey yok

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hükümetin üzerine düşeni yapmadığını belirterek, hükümetin 3 aylık sürede öteleme yaptığını, ancak Temmuz ayının ilk haftasını geride bırakmamıza rağmen ötelenen taksitlerin,vergilerin ve borçların hepsinin beklediğini belirtti.

 

“Yasal düzenleme şart”

Özyiğit, “Hükümet açıklamalarında bunlarla ilgili birtakım düzenleme yapacaklarını söylesede hala herhangi bir düzenleme göremedik”dedi.Özyiğit, bazı vatandaşlarınkendilerine ulaşarak  bu konuda mağdur olduklarını söyleyerek, hükümetin çok acil bu konuda yasal düzenleme yapması  gerektiğini kaydetti.

“Biz tüketici kredileri yasa tasarasını bitirdik” diyen Özyiğit, bu yasanın 90 gün sonra yürürlülüğe girdiğini söyledi. Özyiğit,  “Varolan krediler yeniden gündeme getirilerek de düzenlemeler yapılabilir”ifadelerini kullandı.Özyiğit, “Bu yasanın Meclis’ten geçtiği gün aslında bu yasa ile  önemli bir eksiklik giderilmiş olsa da Birleşik Faiz Yasası’ndan hala  toplumu kurtaramadık”diye konuştu. Bakanlar Kurulu’nun,Merkez Bankası ve kuzey kıbrıs bankalar birliği tarafından covid-19 ekonomik etkisine yönelik düzenleme yapmakta olduğunu bildiğini söyledi.

 

“Borcu olana gidin borçlanın diyorlar”

Özyiğit, “Bu yaptıkları düzenleme ile birlikte halkın üzerindeki yük belki biraz daha hafifleyebilir”diyerek, halkın zaten covid-19 sürecinden dolayı gelirleri olmadığını ve bundan dolayı borçlarını ödeyemediğini belirtti.Özyiğit, “Halkın hibe anlamında desteğe ihtiyaçları varken hükümet halka gidin borçlanın diyor”dedi.Özyiğit, hükümetin özellikle sabit gelirlilere,kobilere ve küçük esnafa hibe anlamında destek olması gerektiğini ifade ederek,  “aksi takdirde insanlar ne verirse versin mazbatalarla ve hacizlerle karşı karşıya kalacaktır”ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 14 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Altyapı hazır değil"
"Denetimsiz özgürlük"