“Tüzüklerin devreye girmesi gerekiyor”

“Tüzüklerin devreye girmesi gerekiyor”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, 2017’den bu yana trafikle alakalı tüzüklerin trafiğe sokulmadığını belirterek, tüzüklerin devreye girmesi ile birlikte daha kaliteli sürücülerin yollarda olabileceğini söyledi

Editor: Süperadmin
26 Eylül 2020 - 11:57

Hızlı araç kullanan, kırmızı ışıkta geçen, alkollü ve uyuşturucu araç kullananların çok rahat bir şekilde gidip gelebildiğine işaret eden Avcı, “Ehliyet verme düzeni, sürücüde sağlık düzenlemeleri, sağlıklı sürücüler oluşması için yapılan tüzükler, şoför okullarındaki eğitimleri düzenleyen tüzükler var. Bu tüzükler Avrupa Birliği standardında olan 4 tane tüzük Ulaştırma Bakanlığı’nda hala daha bekletilmektedir” şeklinde konuştu.

Hayatın normale dönmesi ile birlikte trafik kazalarının arttığını söyleyen Mehmet Avcı, pandemi nedeniyle trafik sorunlarının arka plana atıldığını belirtti. Trafik kazalarından dolayı ülkede ölenlerin sayısı Covid-19’dan ölen kişilerden kat kat daha fazla olduğunu kaydetti.

“Tüzüklerde sürekli değişiklik yapılıyor. Gün geçtikçe tüzük çıkmadığı müddet geçen süre içerisinde bir başka değişiklik tekrardan isteniyor. Bu değişiklikler 2017 yılından beri yapılmaya çalışılıyor ve bunların uzatılması çok doğru değildir”

 

Esengül AYKAÇ

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, trafik kazalarının Covid-19’dan dolayı sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde azaldığını, iş yeri arabalarının sokaklarda fazla dolaşamaması sonucu trafik kazaları oranında azalmaların olduğunu ve içki satan yerlerin de pandemiden dolayı kapalı olması ile trafik kazalarının azaldığını kaydetti.

“Covid-19’dan ölenlerin sayısına göre trafikte ölenlerin sayısı daha fazla”

Hayatın normale dönmesi ile birlikte trafik kazalarının arttığını söyleyen Mehmet Avcı, pandemi nedeniyle trafik sorunlarının arka plana atıldığını anlattı. Trafik kazalarından dolayı ülkede ölenlerin sayısı Covid-19’dan ölen kişilerden kat kat daha fazla olduğunu kaydeden Avcı, toplum olarak Covid-19’dan kurtulmak istenmesiyle trafikte ölen kişilerin daha fazla olmasıyla karşı karşıya kalındığını vurguladı.

“Yollara yapılan yatırımlar geri plana itildi”

Covid-19 nedeniyle ekonomik sebeplerden ötürü yollara yapılan yatırımların geri plana itildiğini ifade eden Avcı, “Bütün yaz ayı boyunca yollar boyanmadı. Yol çizgileri hemen hemen yok ve yakın zamanda yağmurların da gelmesiyle birlikte boyanmadı cümlesini kullanacaklardır” dedi. Ekonomik kısıtlanmalara gidilecekse trafiğin kısıtlanmış olduğunu söyleyen Avcı, yol çizgisinin olmaması ile birlikte kaza nedeni olarak yorumladı. Yolların yapılması son günlerde Ulaştırma Bakanlığı’nın Lefkoşa-Girne, Gönyeli gibi yollarda tamir ve tadilatların olduğunu kaydeden Avcı, yolların yamalama şeklinde bozuk olan yolların tamir edildiğini ve bu çalışmaların da ömrünün çok uzun olmadığını, kısa vadeli bir yatırım olduğunu belirtti.

“Lefkoşa çevre yolunda bir hareketlenme var”

Yeni yol yapımları hakkında konuşan Avcı, “Girne-Lefkoşa çevre yolu vardır. Lefkoşa çevre yolunun yıllar önce bitmesi gerekirdi. Lefkoşa çevre yolunda bir hareketlenme var ve umut vadediyor. Yapılan yollar bitmediği zaman yollardaki tehlikelerde devam ediyor olacaktır” şeklinde konuştu. Girne-Güzelyurt yolu yapımına başlandığını anlatan Avcı, bu yolun da bitmesiyle yolda olan tehlikeli kazaların azaltılacağına inandığını kaydetti.

“Yolların yapımı bitmedikçe güvenliğin artacağını söylemek pek mümkün değil”

Yolların bitmemesiyle birlikte yol güvenliğinin arttığını söylemenin pek mümkün olmadığını belirten Avcı, trafik cezalarının arttırılması yönünde konuşmaların olduğunu fakat yollardaki kaza oranlarının azaltılması yönüne olumlu bir adım olmadığını ifade etti. Avcı, “Alkollü sürüşler için yaptırımlar artırılmadı. Alkollü sürüşlerden kaynaklı kazaları hala unutmadık. Uyuşturucu kullanarak araba kullananlar için yasa şu anda mecliste ama meclisin ivediliğinde değil” dedi.

“Tüzüklerin devreye girmesi gerekiyor”

24 saat ana yolda dolaşan polis devriyesinin olmadığını söyleyen Avcı, belli kontrol noktalarında polisin olduğunu fakat polis devriyesinin yerini tutamayacağını kaydetti. Hızlı araç kullanan, kırmızı ışıkta geçen, alkollü ve uyuşturucu araç kullananların çok rahat bir şekilde gidip gelebildiğine işaret eden Avcı, “Ehliyet verme düzeni, sürücüde sağlık düzenlemeleri, sağlıklı sürücüler oluşması için yapılan tüzükler, şoför okullarındaki eğitimleri düzenleyen tüzükler var. Bu tüzükler Avrupa Birliği standardında olan 4 tane tüzük Ulaştırma Bakanlığı’nda hala daha bekletilmektedir” şeklinde konuştu. 2017’den bu yana trafikle alakalı tüzüklerin trafiğe sokulmadığını anlatan Avcı, tüzüklerin devreye girmesi ile birlikte daha kaliteli sürücülerin yollarda olabileceğini söyledi.

“Çalışmalar bitmezse umut ışığı yok”

Avcı, kazaların azalması için atılan adımların yapılmaması ile birlikte kazaların azalacağı yönünde bir umut ışığının olmayacağına işaret etti. Kışın gelmesiyle ve yollara yağmurun düşmesi ile birlikte yolların kayganlaşmasını trafikte olumsuz bir davranış olarak yorumlayan Avcı, trafik kazalarının azalacağı konusunda yolda bir şey göremediklerini ifade ederek, hazırlıkların olduğu, çalışmaların olduğu ve Ulaştırma Bakanlığı’nın konuyla alakalı çok yoğun çalıştığını fakat hızlı çalışmadığını söyledi. Mecliste uyuşturucu yasasının bekletilmesi ve ivedilik kararının alınması ile birlikte uyuşturucu ile alakalı ülkede mücadele edildiği konusunda şüphelendiğini anlatan Avcı, uyuşturucunun yaygın olması ve sürücülerin uyuşturucu alarak araç kullanılmasını acı bir gerçek olarak yorumladı.

“Gün geçtikçe tüzükte değişiklik yapılıyor”

Ulaştırma Bakanlığı’nda olan 4 tane tüzüğün bekletilmesini yorumlayan Avcı, “Tüzüklerde sürekli değişiklik yapılıyor. Gün geçtikçe tüzük çıkmadığı müddet geçen süre içerisinde bir başka değişiklik tekrardan isteniyor. Bu değişiklikler 2017 yılından beri yapılmaya çalışılıyor ve bunların uzatılması çok doğru değildir” dedi.

“Yollar bakımsız”

Yolların bakımsız olduğu konusunda doğruluk payının olduğunu kaydeden Avcı, aydınlatmaların birçok sebeplerden ötürü yanmaması, kavşakların her zaman tehlike arz etmesi doğru olup tüm bunların yanında davranış bozukluğu sergileyen sürücülerin de olduğunu vurguladı. Araç muayenelerinde aletlerle yapılmadığını söyleyen Avcı, özellikle kamyon ve otobüslerin muayenelerini el yordamıyla yapıldığını kaydetti. Araçların kalitesinin tartışılır olduğunu, sürücü kalitesinin tartışılır, yolların standartlarının tartışılır olduğunu belirten Avcı, “Bu üçüne bakıldığı zaman tam değilse maalesef kazalarda önlenemez” şeklinde konuştu.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Gürültü Kirliliği, İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından Önemli Bir Tehlike”
“Gürültü Kirliliği, İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından...
Bir Grup Kadının Kurduğu KÖDER, Kadın Öykülerini Belgesele Taşıyacak
Bir Grup Kadının Kurduğu KÖDER, Kadın Öykülerini Belgesele...