“UBP’den 19 milletvekili de bakanlık istiyor”

“UBP’den 19 milletvekili de bakanlık istiyor”

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, UBP’den 19 milletvekilinin de bakanlık istediğini belirterek, “Bakanlık isteyen 19 milletvekili için badminton, tenis bakanlıkları kurulsun, o 19 milletvekili oralara bakan olarak atansın” dedi. Diğer partilerle güçlü bir ittifak sağlayarak cephe oluşturmanın önemli olduğunu belirten Sonüstün, “böyle giderse mağdur olan halk daha da mağdur olacak, giden memleketi geri getirme çalışması içerisine gireceğiz” diye konuştu

Editor: Süperadmin
21 Kasım 2020 - 11:50

Rabia ÇAKMAK

Kazım Denizci’nin hazırlayıp sunduğu Yaşamın İçinden programının konuğu Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, gündemi değerlendi. Kazım Denizci’nin, “memlekette peşkeş olayları dönerken, kayyum atanmasına rağmen hükümetin kurulamaması ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Zeki Çeler’in “Ulusal Birlik Partisi içinde kurnazlık var” sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna, Ulusal Birlik Partisinin demokratik bir seçimle değil Ankara tarafından atanmış bir parti olduğunu ve kendi içlerinde dönen kurnazlıklardan dolayı hala bir hükümetin kurulamadığını belirten Sonüstün, UBP’deki herkesin bir bakanlık arayışında olduğunu bu yüzden de diğer partiler ile ittifak sağlayamadığını açıkladı.

“UBP anti-demokratik bir seçimle gelmesine rağmen karşıt olan birçok yetkili daha sonra ayağına gitti, buna nasıl bakıyorsunuz? Sorusuna ise Sonüstün, “halkın aman hükümetsiz kalmayalım” tarzında yaklaşımlarını yanlış buluyorum, 45 gün oldu hükümet yok ne oldu, zamlar aynı, döviz desen aynı hiçbir fark yok” dedi. Sonüstün, edindiği bilgiye göre UBP’den 19 milletvekilinin de bakanlık istediğini belirterek, “Bakanlık isteyen 19 milletvekili için badminton, tenis bakanlıkları kurulsun, o 19 milletvekili oralara bakan olarak atansın” dedi. Sonüstün, BKP’nin kurulmasından bu yana seçimler için çok çalışma yaptığını fakat son seçimde sadece Toplumcu Demokrasi Partisi ile ittifak sağlanabildiğini belirterek, “son seçimde yaşanan yenilgi bizlerin yenilgisi değildi, yenilgimize rağmen bizi her türlü güçle yenenlere karşı mücadelemiz oldu” diye konuştu.

“Artık bıçak kemiğe dayandı”

Diğer partilerle güçlü bir ittifak sağlayarak cephe oluşturmanın önemli olduğunu belirten Sonüstün, “böyle giderse mağdur olan halk daha da mağdur olacak çünkü ortada bir denetim söz konusu olmayacak, artık bıçak kemiğe dayandı böyle giderse memleketin elden gitmesini bir köşeye bırakıp, giden memleketi geri getirme çalışması içerisine gireceğiz” diye ekledi.

“Sınır kapıları kapatılamaz”

Sonüstün, sınır kapılarının kapatılması gibi bir durumun şu an söz konusu olmadığını çünkü kapıları kapatacak bir hükümetin söz konusu olmadığını söyledi. Sonüstün, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin sınır kapılarını kapatacağız kararının tek başına alınmış bir karar olduğunu, her gün güneye iş için gidip gelen insanları düşünmediğini söyleyerek, “Ali Pilli güneyde çalışanları ödeyecek mi?” diye sordu.

Bir vatandaşın yönelttiği “vatandaşlık sayısı artacak, kendi vatandaşımız adada azalmaya başladı, ne olacak? sorusuna ise Sonüstün, vatandaşlık konusunun ayrı bir sorun olduğunu ve bunun önünü açanların muhalefet yapmaya çalışanlar olduğunu belirtti. Sonüstün, devletin başındakilerin adaya çalışmak ya da barınmak için gelenlerin köle gibi çalıştırılarak değil aksine sağlık, iş, devlet işlerinde vatandaşlar gibi işleri sorunsuz halledilerek bunun önüne geçebileceklerini aktardı. Sonüstün, yurt dışındaki ülkelere kıyasla Kuzey Kıbrıs’ta çok rahat vatandaşlık verildiğini ve aynı hakların tanınmasının ardından vatandaşlık için başvuran kişi sayısının da azalacağını ekledi.

“Kıbrıslı esnaf kalmadı”

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, adadaki Kıbrıslı esnaf sayısının çok azaldığını ve bunu söylediklerinde ırkçı tepkileri ile karşı karşıya kaldıklarını belirtirken, “sterlinin 10’un altına düşmesine sevinir hale geldik, her şey sterlin üzerinden ilerliyor, bu bizim ayıbımız değil bu bizi yönetenlerin ayıbıdır” dedi. Olaylara bakış açılarının çok değiştiğini artık olayların arkasında ne işler döndüğüne baktıklarını açıklayan Sonüstün, “olayların arkasında dönenleri görseydik şimdi bu konumda olmayacaktık” dedi.  Sonüstün, “Rumlar savaş sonrası bize fabrika gibi birçok hazine bıraktı, biz makarna, bot gibi ürünler satardık dış piyasaya şimdi hepsini sattık onun yerine farklı farklı şeyler açtık ve bunları yüksek vergiler vererek yapıyoruz” dedi.  Sonüstün, “BKP olarak bu yanlış tek başımıza topluma bir şey veremeyiz, topluma bu reçeteyi verecek olan, işte o kurulmak istenen cephedir, kurulamıyor fakat pes etmek yok, kurulana kadar devam edeceğiz. Yeter ki birkaç parti birleşelim” diye ekledi.

“Özelleşme yolunda hızla ilerliyoruz”

Sonüstün, şunları belirtti, “Kıbrıs olarak büyük sorunumuz devletçi bir anlayışı benimseyememizdir, her şey özelleşme alanında hızla ilerlemeye, vergiler hızla artmaya başladı, halk bu noktada ne yapacak, nasıl geçinecek kimse bunu merak etmiyor, sadece devlet büyüklerinin cebine çalışıyoruz. BKP olarak önce eğitime el atacağız. Çocuklarımız hijyene el verişli sınıflarda eğitim almıyor, özellikle devlet okullarımız bir çok yönden çok eksik, yoksul halk mecburen çocuğunu devlet okuluna gönderiyor ve bu çocuklar 45 kişilik sınıflarda eğitim alıyor, bunun neresi iyi, bunun için hocalarımıza da hizmet içi eğitim de vererek eğitim koşullarını iyileştirmeye çalışırdık, çalışacağız.”

“Hukukun olmadığı yerde ekonomi nasıl olsun?”

Sonüstün, “Hukukun olmadığı yerde ekonomi nasıl olsun” diyerek, Türkiye‘nin almış olduğu faiz kararını bizde hemen açıkladık, çünkü para bizim değil” dedi.  Sonüstün, “Halk eğer BKP ile yürümek istiyorsa, BKP’ye katılarak toplu çalışmalarda yardım etmelidir, ellerini taşın altına koysunlar ki, elimizdeki hamur şekillensin” dedi.

“Devlet dairelerinde memurlar kontrol edilmiyor”

Sonüstün, Vergi Dairesinde memurların kontrol altında olmadığından dolayı mesai saatleri içerisinde dezenfektan amaçlı yapılan ilaçlamanın vatandaşı bir saat bekletilerek yapıldığını ve halkın mağdur olduğunu dile getirirken, “daireler sabah 6’da ilaçlansa vatandaş da mağdur olmayacak” dedi.  

“Bu halk sadece ekmekle doymuyor”

Vatandaşın en çok tükettiği patatese, ekmeğe zam yapılmasını saygısızlık olarak değerlendiren  Sonüstün, ekmeğe %30 zam yapılmasının yoksul halka yapılmış büyük bir darbe olduğunu dile getirdi. “Halkın elinden ununu, şekerini alırsan yarın seçim zamanı seni seçmez” diyen Sonüstün, yapılan zamlar, vergiler ve faiz oranları konusunda acilen bir adım atılması gerektiğine açıklık getirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“İki ayrı devlet zemini yok”
“İki ayrı devlet zemini yok”
“2021’de ekonomi yüzde 25 küçülebilir”
“2021’de ekonomi yüzde 25 küçülebilir”