UBP destek arayışında

UBP destek arayışında

Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte erken seçime gitmek istemeyen UBP’nin son günlerde yeni bir koalisyon için dışarıdan destek arayışına girdiği belirtiliyor

Editor: Süperadmin
22 Ekim 2020 - 11:59 - Güncelleme: 22 Ekim 2020 - 20:48

TDP Milletvekili Özyiğit: Evdeki hesap çarşıya uymadı. UBP dıştan birilerinin destekleri ile bir başka partiden dolaylı destek arayışına girdi. Bu çok çirkin bir şey. Bu durumda UBP, HP ile birlikte yeniden nikah tazeleyecek ya da CTP ile bir hükümet meselesini konuşacak

 

CTP Milletvekili Şahali: Büyük olasılıkla UBP hükümeti bir şekilde kuracaktır. Kendisine ortaklık edecek bir parti vardır ya da bulacaktır. CTP olası bir koalisyona katılıp katılmayacağını o günün koşullarına göre değerlendirecektir

 

Şükrü IRKIM

YDP ve DP Başkanlarının seçim öncesi Ankara ziyaretinde Tatar’ın desteklenmesi konusunda uzlaşıldığı, Tatar’ın da onlara hükümet sözü verdiği ileri sürülüyor. Ancak Serdar Denktaş’ın DP’den istifası ve Hüseyin Özgürgün’ün ülkede olmaması bu formülün işlemeyeceğini gösteriyor. Yeni Bakış’a konuşan bazı siyasiler, UBP’nin erken seçime gitmek istemediğini, bu nedenle destek arayışına girdiğini belirtiyor.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)Milletvekili Erkut Şahali, “Ersin Tatar’ın önce cumhurbaşkanı olarak mesaiye başlayacağını ardından da mutlaka hükümeti kurma yetkisini birine devrederek öncelik arayışın koalisyon olacağını söyledi.

“Başbakan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte hükümet düşmüş oldu”

Şahali, büyük olasılıkla UBP’nin hükümeti kuracağını söyleyerek, “kendisine ortaklık edecek bir parti vardır ya da bulacaktır ve sonunda bir hükümet kurulacaktır” dedi. Şahali, normalde koalisyonu oluşturan partilerden biri çekildiği zaman koalisyondan Başbakanın istifasını cumhurbaşkanına sunması gerektiğini vurgulayarak, “ama burada maalesef o yol tercih edilmedi ve zaten Başbakan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi ile birlikte hükümet kendi düşmüş oldu” şeklinde konuştu.

“Ersin Tatar UBP’nin olacak Yeni Genel Başkanına hükümeti kurma görevini verecek”

Şahali, “Bu yaşanılanlardan dolayı HP’nin istifasını ileriye götürecek bir durum ve kendisine düşen bir görev yok” dedi. Şahali, “Ersin Tatar da yüksek ihtimalle UBP’nin olacak yeni Genel Başkanına hükümeti kurma görevini verecek” diye konuştu.

“CTP olası bir koalisyona katılıp katılmayacağını o günün koşullarına göre değerlendirir”

Şahali, olası bir koalisyon durumunda CTP’nin koalisyona katılıp katılmamasını o günün koşullarında değerlendirilmesi gereken bir durum olduğunu söyledi.

“UBP - HP Hükümetinin yaptıklarını devam ettirecek bir hükümetin kurulması daha kötü sonuçlar doğurur”

Şahali, öncelikle mevcut merkezin bir hükümet doğurmasını sağlamak gerektiğini belirterek, “bu hükümetin da iş yapacak bir hükümet olması gerektiğini fakat eğer bu hükümet de iş yapamayacaksa hiç olmasın daha iyi” şeklinde konuştu. Şahali, UBP ve HP hükümetinin yaptıklarını yapmaya devem edecek bir hükümetin kurulmasının çok daha kötü sonuçlar doğuracağını vurguladı.

“Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türk halkına bugünlerden daha iyi bir şey vaat etmediğini görüyoruz”

Şahali, Ersin Tatar’ı henüz bir cumhurbaşkanı olarak izleme fırsatımızın olmadığını söyleyerek, “dolayısıyla seçim propagandası sırasında söylediklerine bakarak Kıbrıs Türk halkına bugünlerden daha iyi bir şey vaat etmediğini net bir şekilde görüyoruz” diye konuştu. Şahali, “Ersin Tatar umarım görevde bulunduğu süreçte Kıbrıs Türk halkını bütünün yararını gözetmek zorunda olduğunu hiçbir zaman unutmaz” diyerek, “Ersin Tatar %52 ile yani burun farkı ile seçildiğini umarım unutmaz ve kendisine destek verenler kadar destek vermeyenlerin de olduğunu hep hatırlar ve ona göre hareket eder” diye konuştu.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit:

Tatar YDP ve DP’ye hükümet sözü verdi

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, kazanan Ersin Tatar’a hayırlı olsun dileyerek, “belli oluyor ki Ankara’ya çağırılanlar hem çatı adayını Ankara’da belirlediler hem de olası koalisyonu orada bitirdiler ve buraya dönüp aslında söyledikleri de yalan çıktı” diye konuştu. Özyiğit, “Ankara’daki ziyaretten buraya dönen YDP ve DP Başkanlarının burada söylediklerinin yalandan ibaret olduğu anlaşıldı ve belli ki Ersin Tatar’ın adaylığı konusunda uzlaştılar ve 2.turda destek verdiler. Onlarda kendilerine herhalde bir hükümet sözü verdi” şeklinde konuştu.

“CTP olası bir koalisyona sıcak bakmıyor”

Özyiğit, yalnız evdeki hesabın çarşıya uymadığını söyleyerek, “şimdi Hüseyin Özgürgün ortada yok, Serdar Denktaş da demokrat partiden istifa etti, bu durumda da bu formül biraz olmayacakmış gibi görünse de dıştan birilerinin destekleri ile bir başka partiden dolaylı destek arayışına gitmişler ki bu çok çirkin bir şey” dedi. Özyiğit, “Bu durumda UBP, HP ile birlikte yeniden nikah tazeleyecek veya CTP ile bir hükümet meselesini konuşacak ama öyle görünüyor ki CTP bu işe sıcak bakmıyor” diye konuştu. Özyiğit, “Görülen o ki her halükarda bu hükümet UBP kurultayına kadar bir şekilde istifa etmiş olarak devam edecek” dedi.

“HP’nin yaptığı etik dışıdır”

Özyiğit, etik dışı bir olayın olduğunu belirterek, “Başbakan şimdi Cumhurbaşkanı seçildi ama yemin etmediği ve ant içmediği için hala Başbakan sıfatını taşıyor” dedi. Özyiğit, Tatar zamanında Halkın Partisi hükümetten çekildiği anda gidip hükümet görevini iade etmesi gerekirdi ama etmedi, bu etik dışıdır” şeklinde konuştu.

“HP erken seçime gidilecekse seçime hükümet olarak girmek istiyor”

Özyiğit, Halkın Partisi’nin Ersin Tatar’a görevini iade etmemesinin sebebinin seçime hükümette girmek istemesi olduğunu vurgulayarak, “hükümet olarak devlet olanaklarını peşkeş çekmeyi ve har vurup harman savurmayı, her türlü baskı, şantaj ve tehditte bulunmayı tercih etti” şeklinde konuştu. Özyiğit, Türkiye hükümetinin de gönderdiği temsilciler ve destekçiler ile birlikte bu konuda başarılı olduklarını söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyük vurgun
Büyük vurgun
Mağusa'nın vampir iş insanı
Mağusa'nın vampir iş insanı