Vaka sayısı 6’ya yükseldi

Vaka sayısı 6’ya yükseldi

Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC’de son yapılan 4 tetkikten birinin daha pozitif çıktığını ve ülkedeki toplam koronavirüs vakasının 6’ya yükseldiğini açıkladı

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
16 Mart 2020 - 03:55

Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC’de son yapılan 4 tetkikten birinin daha pozitif çıktığını ve ülkedeki toplam koronavirüs vakasının 6’ya yükseldiğini açıkladı. Sağlık Bakanı Ali Pilli, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yaptığı açıklamada, ülkedeki yeni koronavirüs vakasının İngiltere’den gelen bir KKTC vatandaşı olduğunu belirtti. Bakan Pilli, otellerde gözlem altında tutulan turistlerden üçüne yapılan testlerin ise negatif çıktığını kaydetti. Sağlık Bakanı Ali Pilli, koronavirüs hastalarının genel durumunun iyi olduğunu, hastanede karantinada tedavilerinin sürdüğünü ifade etti.


Sağlık Bakanlığı’ndan önemli duyuru 

Sağlık Bakanlığı ülkede son olarak tespit edilen iki KKTC vatandaşının adaya geldiği uçaklarla ilgili bilgi verdi ve bu uçaklarda bulunan kişilerle ilgili Türkçe ve İngilizce duyuru yayınladı.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi: “KKTC’de son olarak tespit edilen 

2 KKTC vatandaşı vakanın seyahat geçmişi incelenmiş olup, bir kişinin 03.03.2020 tarihinde, diğer kişinin de 04.03.2020 tarihinde  saat 15.35’de W94461 uçuş nolu Londra Luton Havaalanı’ndan kalkan uçaklarla Larnaka’ya bir gün arayla geldikleri tespit edilmiştir.

Aynı uçaklarda yolcu olarak bulunmuş, bu süreç içerisinde yüksek ateş, nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetleri olan Kıbrıslı Türk yolcular ve tatil amaçlı KKTC’ye geçen yabancı uyruklu kişilerin 1102 numaralı KKTC Sağlık Bakanlığı ihbar hattına ulaşması bu süre içerisinde evde karantinada kalarak karantina kurallarını uygulamaları önemle rica olunur.” İngilizce duyuru ise şu şekilde yer aldı: Important Notice from the TRNC Ministry of Health “The travel history of the last two Covid-19 cases diagnosed in the TRNC were examined.  Our records show that one positive case was a passenger on W94461 Luton-Larnaca flight with 3.35 pm departure time on 03.03.2020 and the second case was a passenger on W94461 Luton-Larnaca flight with 3.35 pm departure time on 04.03.2020.  Those TRNC citizens or tourists that were passengers on these two flights, please make sure you self-isolate at home and call TRNC Ministry of Health at 1102 hotline to report your location and health status if you have symptoms of fever, cough or difficulty breathing.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Toprağın altındayım ama nefes alıyorum"
Dövizin ateşi sönmüyor!
Dövizin ateşi sönmüyor!