“UBP-HP’nin süresi doldu”

“UBP-HP’nin süresi doldu”

Yeni Bakış’a konuşan muhalefet parti temsilcileri, UBP-HP hükümetinin Ünal Üstel’i kurban seçtiğini belirterek, “çıkıp bu halka tam olarak ne yaşandığını, kimin, neyi, neden yaptığını açıklasınlar. Bu Ünal Üstel sorunu değildir, bu HP ve UBP’nin yönetememe sorunudur” dedi

Editor: Süperadmin
24 Haziran 2020 - 11:58

DP Genel Başkanı Ataoğlu: Özel jet uçağıyla ilgili herkesin çok önceden haberi vardı. HP’li Bakanlıkların kusurunu örtmek adına kurban olarak Ünal Üstel’i gösterdiler. Bu noktada Kudret Özersay, Ünal Üstel’in görevden alınması ile zafer kazandığına inanıyorsa çok yanılıyor

BKP Genel Başkanı İzcan: Uluslararası hukukun dışında suç cennetine dönüştürülen Kuzey Kıbrıs  kirli işlerin döndüğü bir yere dönüştürüldü. Yapacakları en hayırlı iş bir an önce istifa etmeleridir. Sadece Ünal Üstel’in görevden alınmasıyla bu sorun çözülmez

TKP Genel Başkanı Çakıcı:İktidara gelecek olan kişilerin yürekli ve vizyonlu olması gerekiyor.Elini taşın altına koyacak geçmişi temiz yönetimlere ihtiyaç vardır. Ülkede iç siyaset çökmüştür

 

Şükrü IRKIM

Yeni Bakış’a konuşan muhalefet parti temsilcileri, temiz toplum, temiz yönetim diye yola çıkanların, boğazlarına kadar bataklığa battığını ifade ederek, hükümetin ömrünü doldurduğunu, en fazla gidecekleri yerin cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu söyledi.

 

BKP Genel Başkanı İzcan:

Tefecilik yapan bir takım patronlar da bu işin içinde

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, son günlerde gündemde olan ülkedeki özel jet ziyaretinin turistik arazi seçimi ile ilgili yapıldığını, aracıların komisyon peşinde olduklarına dair ciddi iddialar bulunduğunu belirterek,  temiz toplum, temiz yönetim diye yola çıkanların, boğazlarına kadar bataklığa battığını söyledi.İzcan, Uluslararası hukukun dışında suç cennetine dönüştürülen Kuzey Kıbrısın  kirli işlerin döndüğü bir yere dönüştürüldüğünü belirterek,  “Tefecilik yapan bir takım patronların da bu işin içinde olduğu bilgisi kamuoyunda konuşulmaktadır”diye konuştu.

 

“Yapacakları en hayırlı iş biran önce istifa etmeleridir”

İzcan, hükümetin  yapacaği en hayırlı işin  bir an önce istifa etmesi olduğunu söyledi.İzcan, “Halkı kandırıp olayları soğutmaya çalışanlar ciddi suç işlemektedirler”dedi.İzcan, hükümetin kendi yarattığı zaafiyeti idare edemeyerek yüzüne gözüne bulaştırdığını belirterek, özel izinle ülkeye gelmesine izin verilenler ve verilmeyenlerle ilgili çeşitli örnekler vererek “Siz adamına göre mi karar veriyorsunuz?” dedi.İzcan, “Hükümetin ömrü dolmuştur”dedi.İzcan, hükümetin gidebileceği en uzak noktanın Cumhurbaşkanlığı Seçimi olduğunu söyledi.

 

“Bütün Bakanlar Kurulu’nun Özel Jet ile ilgili bilgisi vardı”

İzcan, “Sadece Ünal Üstel’in görevden alınmasıyla bu sorunun çözülemeyeceğini vurguladı.İzcan, “Demek ki tekrar tekrar söylemek gerekiyor ki ortada Bakanlar Kurulu kararı yok. Yani izin yok. Uçak izin olmamasına karşın ülkeye iniyor. Bütün Bakanlar Kurulu üyelerinin de bundan haberi var. Gümrük kontrolü de yapılmıyor. Karantinadan çıkış da var. Ve bütün bunların sorumlusu yalnızca bir bakan öyle mi? Bir bakanın istifası ya da görevden alınması yetmez. Çıkıp bu halka tam olarak ne yaşandığını, kimin, neyi, neden yaptığını açıklasınlar”dedi.İzcan, “Bu Ünal Üstel sorunu değildir, bu HP ve UBP’nin yönetememe sorunudur”şeklinde konuştu.İzcan, bu işten pis kokular geldiğini söyleyerek, bu olaydan sorumluların ortaya çıkartılıp  hukuk önünde hesap vermeleri gerektiğini söyledi.

 

“Dünyada virüs salgını bitmeden halk huzura kavuşamayacaktır”

İzcan, açıklanan ikinci paketle ilgili ise üreticinin,halkın ve esnafın sorunlarına merhem olacak bir paketin olmadığını söyledi.İzcan, “Pandemi hastahanesinin bir an önce kurulması gerekir. Aşı bulunup dünyadaki virüs salgını bitmeden, halkımız gerçek anlamda huzura kavuşmayacaktır”dedi.İzcan, esas kontrolün ülkeye giriş limanlarında olması gerektiğini belirterek, “İki Toplumlu Sağlık Komitesi'ni göreve çağırarak, gerekli bilimsel önlemlerin birlikte alınması gerekiyor”şeklinde konuştu. İzcan, “UBP-HP hükümeti ülkeye özel izin ve karantinasız giren yolcular hakkında, kamuoyuna gerçek bir açıklama yapmak zorundadır. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın Bakanlar Kurulu açık bir şekilde yanıltıldı demesi yeterli değildir. Kimin yalan beyanda bulunarak halkın sağlığı ile oynadığının belirlenerek cezalandırılması gerekir”diye konuştu.

 

 

DP Genel Başkanı Ataoğlu:

Özel jet uçağıyla ilgili herkesin çok önceden haberi vardı

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, bakanlar kurulunun bu konudan haberdar olduğunu belirterek, bütün bakanların suçlu olduğunu söyledi.Ataoğlu, “Ülkeye bir uçak gelecek ve kimsenin haberi olmayacak, böyle birşey kesinlikle söz konusu olamaz”dedi.Ataoğlu, “Ülkeye giriş konusunda İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, uçak seferinin gerçekleşmesi konusunda Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, VIP kapısı konusunda Dışişleri Bakanı olarak Kudret Özersay ve karantina skandalı konusunda Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin de en az Ünal Üstel kadar sorumlu ve görev ihmali içerisindedir”şeklinde konuştu.

Ataoğlu şunları söyledi: “Özel jet olayında Gümrük görevlisi uçağın geleceğine dair sözlü bilgi aldı, dahası Sivil Havacılık Dairesi hava alanındaki tüm birimlere sistem aracılığı ile ilgil bilgi verdi.  Ama buna rağmen girişte gümrük kontrolü yapılmadı.Girişte Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'nden iki personel yolcuların ve mürettebatın ateşini ölçtü. Ancak nasıl olduysa Sağlık Bakanlığı'nın Girne Kaza Sorumlusu Sıhhiye Müfettişi'nin yolcularla ilgili hiçbir bilgisi yoktu. Yolcular karantina oteli olmayan bir otele götürüldü.İlgili kişiler Lapta'da hiçbir faaliyette bulunmadı. Daha sonra İlgili kişiler Girne'de alışveriş yaptı, yemek yedi, Gazimağusa'da PCR yapmak istedi, Hastane'ye ilk gidişte PCR testi olmadığı için yapılamadı. Ertesi gün Hastane'de PCR testi yapıldı. İlgili kişiler İskele'de lojmanda kaldı ve Gazimağusa'da kahvaltı etti  Bütün bunlar Sağlık Bakanı'nın karantinada olduklarını sandığı ortamda oldu. İlgili kişilerin temas ettikleri kişiler karantinaya alınmadı ve teste tabi tutulmadı”şeklinde konuştu.

 

“Özersay zafer kazandığına inanıyorsa yanılıyor”

Ataoğlu, “Kendi Bakanlığı ve HP’li Bakanlıkların kusurunu örtmek adına kurban olarak Ünal Üstel’i gösterdiler”diye konuştu.Ataoğlu, “Pandemi Hastanesi'ni yapmaktan aciz hükümet, Özel Jet Skandalı ile halkımıza rezalet üstüne rezalet yaşatıyor.Hükümet etmekten çok birbirleri ile bilek güreşi yapan bir koalisyon var”dedi.Ataoğlu, “Bu noktada Kudret Özersay, Ünal Üstel’in görevden alınması ile zafer kazandığına inanıyorsa çok yanılıyor”diye konuştu.Ataoğlu, “Sağlık, ekonomi, pandemi hastanesi, 1 Temmuz'da PCR testinin nasıl yapılacağı bile açıklanmadan dışa açılma kararı, özel sektörde işsizlik, esnafın, işletmelerin durumu, güneyde çalışanlar, Pile'de yaşayan yurttaşlarımız gibi her konuda aynı ciddiyetsizlik, aynı basiretsizlik. Jet krizinde yaşananlar buz dağının görünen yüzü. Üstelik buna bir de "sen suçlusun ben masumum kavgası eklendi"diye konuştu.

 

“Ünal Üstel’i kurban seçtiler”

Ataoğlu, olaya bakıldığında en suçsuz olanın Ünal Üstel olduğunu söyleyerek, “maalesef onu kurban seçtiler”dedi.Ataoğlu, hükümet üyelerinin konuyla ilgili farklı farklı açıklamalar yaptığını ancak konunun Bakanlar Kurulunda ele alındığının da söylendiğini dile getirerek, “Bakanlar Kurulundan alınan kararı Bakanlar nasıl bilmez?” diye sordu. Ataoğlu, özel izinle gelen vatandaşların VIP’den girdiğini duyduklarını, bu haberlerin hemen ardından Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, VIP’den değil yan taraftaki başka bir kapıdan çıkış yaptıklarını belirtti. Ataoğlu, HP’lilerin her olaya “Biz suçsuzuz, bizim haberimiz yoktur, UBP yaptı” şeklinde yaklaştığını söyleyerek, olanların açıklanması gerektiğini söyledi. Ataoğlu, hükümetin kendi kendini sorgulaması gerektiğini vurguladı.

 

“Tamamıyla bu işi bıraksınlar”

Ataoğlu, “Hükümetin bu durumda yapması gereken bir şey varsa o da tamamıyla istifa etmeleridir”diye konuştu.Ataoğlu, insanların akıllarıyla dalga geçtiklerini belirterek, “Bu işin çok mu acelesi vardı? İki hafta sonra gelselerdi. Yatırımcıya karşı değiliz, uygulamaya karşıyız” ifadelerini kullandı.Ataoğlu, dün açıklanan ekonomik paketle ilgili hükümetin hiçbir şekilde muhalefetiin görüşlerini almadığını belirterek, “yine herhalde geçen paketteki gibi paketin içeriğini sosyal medyada göreceğiz”dedi. Ataoğlu, hükümetin ekonomik paket ile ilgili üreteceği ne varsa geri kalan bütün siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine de bilgi vermesi gerektiğini kaydetti.

 

TKP Başkanı Çakıcı:

İktidara gelecek olan kişilerin yürekli ve vizyonlu olması gerekiyor

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG ) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, iç siyasetin çöktüğünü söyleyerek, UBP ve HP Hükümetinin ülkeye gelen uçak ile ilgili sorumlu olduklarını söyledi.Çakıcı, bizim ülkemizde birçok yasa ile ilgili sıkıntı olmadığını, daha çok uygulamada sorunlar olduğunu , öncelikle hükümetin başındaki kişilerin yasaları uygulaması gerektiğini aksi takdirde var olan sistemin böyle gideceğini söyledi.

Çakıcı, halkın seçimlerine dikkat etmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bize liderlik edecek, vizyon sahibi, ülkenin kaderini olumlu yönde değiştirecek hükümetlere ihtiyaç olduğu ortadadır. Vergi reformu, Tarım reformu, Kamu reformu, Faiz Yasası, Genel Sağlık Sigortası, Polisin Sivile Bağlanması gibi yapılması gereken önemli işler vardır. İktidara gelecek siyasi partinin ve başkanının yürekli ve vizyonu olan insanlar olması gerekir. Elini taşın altına koyacak geçmişi temiz yönetimlere ihtiyaç vardır" dedi. Çakıcı, sanki olaylardan hiçbirinin haberi yokmuş gibi davrandıklarını söyledi.

 

“Cumhurbaşkanlığı seçimi olmasaydı şu an hükümet dağılmıştı”

Çakıcı, “Güney’de ve Türkiye’de salgınlar devam ederken kapıların açılması ve tedbirsizlik sonucu bizi ikinci dalganın beklediği de çok açık bir şekilde gözüküyor”ifadelerini kullandı. Çakıcı, “Cumhurbaşkanlığı seçimi olmasaydı bu hükümet şuan dağılmış ve erken seçime gitmiş olacaklardı”diye konuştu.Çakıcı, açıklanan ikinci ekonomik paketin yetersiz olduğunu söyleyerek, bankalarla  ilgili hiçbir önerinin olmadığını söyledi.Çakıcı, hükümetin günü birlik uygulamalarla bugünleri geçiştirdiğini vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Esnafa ve vatandaşa süre tanınmalı"
“Koronalı” hükümet
“Koronalı” hükümet