"UBP şov ve kurnazlık peşinde"

"UBP şov ve kurnazlık peşinde"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, yeni gelecek olan hükümeti zor günlerin beklediğine dikkat çekti

Editor: Süperadmin
20 Kasım 2020 - 11:59 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 17:39

TDP Milletvekili Zeki Çeler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önümüzdeki hafta toplanma kararını UBP’nin yeni oyunu olarak değerlendirerek, “ortada bir hükümet yok. Karar alınsa bile Bakanlar Kurulu’ndan geçirilemez. Bu yapılan çok ciddi kurnazlıktır. Belli ki bu noktada Sayın Sucuoğlu hem UBP’nin en alt tabanına oynuyor hem de UBP’nin dışta kaldığı bir hükümet kurulması durumunda toplumu düşman ettirme peşinde” dedi.

Çeler, “Bizi bekleyen varoluş mücadelesinin yerini belki de yok oluş dövecek. Tolumdan silinmek yerine bazı gerçekleri daha fazla seslendirmek gerekiyor” diyerek, tüm kurum ve kuruluşların siyasi şapkalarını bir kenara bırakması gerektiğini ve birlikte çalışma yapması gerektiğini savundu.

3.5 Milyarlık bir bütçe açığının olduğunu vurgulayan Çeler, zamanında kendilerinin zam hükümeti ilan edildiklerini, bugün benzine zam yapılmamasının sebebinin Bakanlar Kurulu’ndan geçirecek yetkilerinin olmaması olduğunu söyledi.

“Parmağınızın arkasına saklanmanıza gerek yok” diyen Çeler, UBP’nin hükümeti vermemek için ısrarla hükümeti kurmadığına dikkat çekti. Çeler, UBP’nin bıraktığı enkaz yüzünden memleketin darmadağın olduğunu, yeni kurulacak olan koalisyonu zor günlerin beklediğini ve bu gidişle yeni hükümetin de başarısız olacağını belirtti.

 

Esengül AYKAÇ

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Günün Nabzı programına katılarak gündemi değerlendirdi. Kaosu çıkaranın belli olduğunu ve bu kaosu çıkaranın Ulusal Birlik Partisi olduğundan söz eden Çeler, UBP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde de kaos yarattığını Türkiye Cumhuriyeti ile müdahaleyi sağlayanın yine UBP olduğunu savundu. Çeler, UBP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde hükümette kendilerinin olmak istemesi ile Kuzey Kıbrıs’ta olan diğer partililerin Türk medyasına verdiği demeçlerle çok farklı lanse ettiğini kaydetti.

“Kıbrıslı Türkler ile arasının iyi olması gerekiyor”

Türkiye’nin ülkedeki stratejik konumundan dolayı haklı olduğunu anlatan Çeler, Ortadoğu’da yaşananlardan dolayı etkilenmemek için Kuzey Kıbrıs’ta bulunmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyetinin Kıbrıslı Türkler ile arasının iyi olmasının kedileri için bir şans olacağına dikkat çeken Çeler, ülkede iyi ilişkiler kurmayı başarabilen Türkiye Cumhuriyetinin ülkede var olma endişesi yaşamayacağına işaret etti. Çeler, Ulusal Birlik Partisi’nin goflama yaparak Türkiye’nin ülkeye müdahale etmesini daha da kolaylaştırdığını kaydetti.

 

“Parmağınızın arkasına saklanmayın”

“Parmağınızın arkasına saklanmanıza gerek yok” diyen Çeler, UBP’nin müdahale ile Cumhurbaşkanlığı’nı aldığını ve UBP’nin hükümeti vermemek için ısrarla hükümeti kuramadığına dikkat çekti. Herkesin bildiği bir gerçek olduğunu UBP ile diğer partililerin seçime gidildiği takdirde UBP’nin ülke kaynaklarını yasal veya gayri resmi kullanmayı çok iyi bildiğini kaydeden Çeler, UBP’nin aynı güdümle devem ettiğini ayrıca UBP’nin bıraktığı enkaz yüzünden memleketin darmadağın olduğunu ve hükümeti devir alacak olan diğer siyasi partinin başarısız olacağını belirtti.

“Yeni gelecek hükümeti zor günler bekliyor”

Ersan Saner’in en geç Cumartesi akşamı görevi iade etmesi gerektiğinden bahseden Çeler, Mecliste en fazla oy hakkına sahip olan Cumhuriyeti Türk Partisi (CTP) Başkanı olan Tufan Erhürman’ın partilileri gezerek toplumdaki gerçeklerinde farkında olarak bir hükümet kurmasının isteneceği konusunda fikrinin olduğunu ifade etti. Toplumun hükümetten beklentisinin olduğunu söyleyen Çeler, geçmemiş bir bütçenin olduğunu söyleyerek, ülkenin zor zamanında hükmet kurma işlemlerinin zor olduğunu fakat iyi günde hükümet kurulması ile toplumun zaten hükümetten bir beklentisinin olmayacağına dikkat çekti. Her şeyin bizleri yakaladığını anlatan Çeler, dövizin artması ile ekonomik çöküşün de beraberinde gelmesi ile yeni hükümete gelecek olan partiyi zor günlerin beklediğini ifade ederek, ‘Her şey bizi yakaladı’ dedi.

“3.5 milyarlık bütçe açığı var”

3.5 Milyarlık bir bütçe açığının olduğunu vurgulayan Çeler, zamanında kendilerini zam hükümeti olarak ilan ettiklerini söyleyerek, “Halkın Partisi (HP) hükümeti bozmamış olsaydı şu anda zaten benzine zam gelmiş olacaktı. Benzine zam yapılmamasının sebebi ise Bakanlar Kurlundan geçirecek yetkileri yok” dedi. UBP’nin çok ciddi senaryo oynadığını, UBP’nin kaosu yarattığını vurgulayan Çeler, toplumun zam istemediğini söyledi ve partilileri şeffaf olmaya davet etti.

Halkın Partisi’nin koalisyonda yıprandığını anlatan Çeler, Halkın Partisi’nin yaşadıklarını tecrübesizlik olarak değerlendirerek yine HP’nin yaşanılanlardan ders çıkarması gerektiğini savundu. Çeler, “UBP ile kim koalisyona girerse girsin diğer ortak zarar görür ve UBP galip gelir” dedi.

“Toplumun sabrı ve siyasi hoş görüsü ne noktada?”

4’lü koalisyonun imkansız olmadığını belirten Çeler, toplumun beklentisinin önemli olduğunu ve etik olarak Ersan Saner’in görevini iade etmediği müddetçe herhangi bir 4’lü girişim yapılamayacağına işaret etti. 4’lü koalisyonun kurulması ile geçen defa kurulan hükümetin enkazlarının olduğunu kaydeden Çeler, yeni kurulacak olan hükümete toplumun tekrardan “zam hükümeti” diyeceğini belirtti. Çeler, 2 senedir toplumu kandıran Maliye Bakanı olan Olgun Amcaoğlu’nun zam yapması gereken dönemde zam yapmaması ve indirim yapması gereken dönemde indirim yapmamasının tesadüf olmadığını belirtti. Seçime gidildiği takdirde gelip gelen x partinin bütçe açığı ile karşı karşıya kalacağına dikkat çeken Çeler, toplumun sabrının ve siyasi hoş görüsünün ne nokta olduğunu sorguladı.

“Var oluş mücadelesini yok oluş dövecek”

Hükümetin şeffaf olması ve topluma kendisinin doğru anlatması gerektiğine değinen Çeler, duygusal iletişimin halkla yakalanması gerektiğini anımsattı. Kartopu etkisi ile sorunların artacağına dikkat çeken Çeler, seçime gidilmesi ile sorunların çığ etkisi yaratacağına işaret etti. Çeler, “Bizi bekleyen varoluş mücadelesinin yerini belki de yok oluş dövecek. Tolumdan silinmek yerine bazı gerçekleri daha fazla seslendirmek gerekiyor” diye konuştu.

“UBP genelde ve özelde çok ciddi oyunlar oynuyor”

Ülkedeki sorunlara dikkat çeken Çeler, tüm kurum ve kuruluşların siyasi şapkalarını bir kenara bırakması gerektiğini ayrıca birlikte çalışma yapması gerektiğini savundu. Şu saatten sonra görevi alacak olan siyasi parti veya partililerin siyasi zorluklarla karşı karşıya kalacaklarına dikkat çeken Çeler, UBP’nin genelde ve özelde çok ciddi oyunlar oynadığına vurgu yaptı.

“Bu bir oyundur”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun önümüzdeki hafta toplanacak olması ile ilgili ise Çeler, şöyle konuştu, “Aynı savunmayı yapamayacağım. Bu yapılan çok ciddi kurnazlıktır. Belli ki bu noktada Sayın Sucuoğlu hem UBP’nin en alt tabanına oynuyor hem de UBP’nin dışta kaldığı bir hükümet kurulması durumunda toplumu düşman ettirme peşinde. Özellikle özelde çalışan insanları düşmen edecek ve yıpratacak bir yapı bırakmak için düğmeye bastı” açıklamasında bulundu. Toplumun Bakanlar Kurulunun toplanmayıp herhangi bir karar zaten alamayacaklarını bildiklerine vurgu yapan Çeler, 25 Kasım’da sendikalara çağrı yapıp asgari ücret tespit komisyonunu toplayacaklarını söylediğini kaydetti. Tespit komisyonunda belki de 2000 Türk Lirası arttıracaklarını söyleyen Çeler, “Şimdi sendika 2000 Türk Lirasına zaten hayır demez. Tek karşı çıkacak olacak iş verenler olacaktır. Zaten işverenlerle arasının çok iyi olduğunu biliyoruz. Bu durumun bir oyun olduğunu söyleyerek oy birliği ile de geçirebilirler” diyerek alınan bu kararla Bakanlar Kuruluna gidemeyeceklerine işaret etti.

“Asgari ücretin artması ile pahalılık gelecek”

Hükümetin diğer partiler tarafından kurulduğunda yeni gelen Bakanın veya hükümetin karşısında olacağını belirten Çeler, yeni gelen hükümetin geçirilmesi gereken kararlara bakacaklarını ifade ederek Faiz Sucuoğlu’nun asgari ücreti 2000 Türk Lirası yaparak şov yapacağından söz etti. Kendi döneminde sürekli açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Çeler, asgari ücretin artması ile arkasından pahalılığın da geleceğine işaret etti.

“Faiz Sucuoğlu kurnazlık yapıyor”

Faiz Sucuoğlu’nun yeni kurulacak olan hükümete ya da kurulacak olan hükümetin 4’lü koalisyon olması durumunda ya da kendilerinin olmadığı bir koalisyon ise ihtimaller üzerine konuşan Çeler, “Eğer ki HP ile UBP tekrardan bir hükmet kurarsa Faiz Sucuoğlu ya HP’ye geçecek ya da UBP’de olacak ama kendisi olmayacak. Onun topunu da aslında yeni hükümete bıraktı. Her halükarda kendisine bir pay çıkaracak. O yüzden bu bir oyundur. Bu gerçekten bir oyun ve bir kurnazlıktır” diyerek toplum adına atılacak olan kararların gerek sendikaların gerekse işçi kesimin arkasında her daim durduğunu herkes tarafında bilindiğini kaydetti. Şu anda Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı tek şeyin şov olduğunu söyleyen Çeler, siyaseten kedilerinin veya partililerinin olmadığı bir hükümette toplumun önüne yeni gelecek olan bakanı veya Bakanlar Kurulunu, hükümet ortaklarını kötü göstermek adına atılmış bir adım olarak değerlendirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“İki ayrı devlet zemini yok”
“İki ayrı devlet zemini yok”
“2021’de ekonomi yüzde 25 küçülebilir”
“2021’de ekonomi yüzde 25 küçülebilir”