Ülkede baronlar yaratıldı

Ülkede baronlar yaratıldı

Hür İş Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin ülkenin içerisinde bulunduğu sorunlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Editor: Süperadmin
02 Ağustos 2020 - 12:00

Yeltekin, “Hükümet bu ülkenin iş insanlarına ve devletten daha zengin olan patronlarına bu ekonomik kriz döneminde herhangi ek mükellefiyet getirmemiştir” dedi

Yeltekin, umut ve ümidin kalmadığı bir ülkede adım atmanın mümkün olmadığını belirterek, “Ülkede yaşayan her insanın sorunlarla, endişelerle karşı karşıya olduğu bir dönem. Ve günlerdir ülke, hükumet bozma ve kurma gündemiyle meşgul ediliyor.” dedi

Yeltekin, “Euro 8'i geçti. Sterlin 9’a geliyor. İşsiz kalan yüzlerce insanımız var. Her gün birkaç esnaf daha kepenk indiriyor. Herkes sağlıkla ilgili endişeler taşıyor. Ve haftalardır gündem hükumet. Sorumluluk, ciddiyet bu kadar.” dedi

Şükrü Irkım

Hür İş Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin Yeni Bakış WEB TV’de katıldığı bir programda ülkenin sorunları ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Ali Yeltekin, ülkede Cuma gününden salı günü sabah sekize kadar ülkede bayram dolayısıyla hiçbir devlet mekanizmasının çalışmadığını ancak özel sektörde çalışan emekçilerin ise hiçbir ek mesai almadan cumartesi, pazar ve pazartesi günleri tekrardan çalışacağını belirtti.

“Özel sektör çalışanları bayrama parasız girdi”

Yeltekin, bu ülkede özel sektörde çalışan insanların kaderlerinin belli olduğunu ve birçok özel sektör çalışanlarının bayrama parasız girdiğini vurguladı. Yeltekin, “Hür-İş Federasyonunun başbakanlık önünde çadır kurmasından sonra 2020’nin şubat ayında asgari ücretin brütü 3820 TL olmuştur”dedi. Yeltekin, “şubat ayında halk ödendikten sonra 11 mart itibariyle kovid-19 salgını ülkemize geldi,15 mart itibariyle işyerleri kapatılmaya başlandı, insanlar parasız kaldı ve 1 mayısta devletin parası olmadığı için kapılar ve dükkanlar açıldı ama hem işler istendiği gibi gitmiyor hem de başta hükümetin yapmış olduğu zamlar ard arda gelince asgari ücret yeniden eridi”diye konuştu.

“Asgari ücret ile ilgili alınan kararın mekanizması çalışmıyor çünkü ülkeye 31 Ekime kadar kısmi çalışma getirildi”

Yeltekin, bugün itibariyle asgari ücret ile ilgili şubat ayında alınan kararla ilgilihiçbir uygulanma mekanizmasının çalışmadığını söyleyerek, “çalışmamasının sebebi ülkede 31 ekime kadar kısmi çalışmanın getirilmesidir”şeklinde konuştu. Yeltekin, “Esnafımız bizim baş tacımız, esnafımız olmazsa ekonominin ayakta durması kesinlikle düşünülemez. Esnafı gözardı etmemek gerekir. Esnafımıza sahip çıkmamız lazım ki esnafta devletine sahip çıkabilsin”dedi.Yeltekin, devletin özel sektöre 4 ayda sadece 1500 lirayı layık gördüğünü vurguladı. Yeltekin, “Özel sektörde çalışan insanların %70’i 1500 TL aldı fakat sokağa çıkıp da ne meclisi bastılar ne de birine taş attılar”dedi.Yeltekin, ülkenin bütün faturasının özel sektör çalışanlarına kesilmeyeçalışıldığını da sözlerine ekledi.

“Hükümetin herşeyden önce yapması gereken hayatı ucuzlatmaktı”

Yeltekin, hükümetin herşeyden önce alması gereken karar hayatı ucuzlatmaktır” diye konuştu. Yeltekin, “hayatı ucuzlattıktan sonra o çarkın yavaş yavaş dönmesi, belki giderleri bir miktar olsun karşılayabilirdi”dedi. Yeltekin, “Hükümet bu ülkenin iş insanlarına ve devletten daha zengin olan patronlarına bu ekonomik kriz döneminde herhangi ek mükellefiyet getirmemiştir”diye konuştu.

“11 Mart’tan günümüze 5 ay geçti ve hala istenilen hiçbir hazırlık yapılmadı”

Yeltekin, virüsün ilk ülkemizde görüldüğü tarih olan 11 marttan günümüze 5 ayın geçtiğini belirterek, ülke olarak hala hazırlıksız bir şekilde aynı noktada olmamızın kabul edilebilir bir şey olmadığını belirtti. Yeltekin, Ülkenin güvenli bir şekilde yurt dışına açılabilmesinin temel şartı, Covid-19 ve Covid-19 dışındaki hastalar için kamu sağlık hizmetlerinin yeterli hale getirilmesi olduğunu söyledi.

“Önceki 4’lü koalisyonda da şimdiki 2’li koalisyonda da değişen hiçbirşey yok”

Yeltekin, “bundan bir önceki 4’lü koalisyon hükümetinde de şuanda görevde olan 2’li koalisyon hükümetinde değişen hiçbirşey olmadı”diye konuştu. Yeltekin, umut ve ümidin kalmadığı bir ülkede adım atmanın mümkün olmadığını belirterek,“Ülkede yaşayan her insanın sorunlarla, endişelerle karşı karşıya olduğu bir dönem. Ve günlerdir ülke, hükumet bozma ve kurma gündemiyle meşgul ediliyor. Bunca şey söylendi, yaşandı. Bu saatten sonra bozulmasa da artık iki ortağın herhangi bir konuda birbirine güvenerek bir şey yapabilmesini beklemek hayal olur. Yeni hükumet kurulursa tamamen seçim hesapları içinde kaybolacağı da açıktır”dedi.

“Hükümet halkın gailesini çekmiyor”

Yeltekin, “Euro 8'i geçti. Sterlin 9’a geliyor. İşsiz kalan yüzlerce insanımız var. Her gün birkaç esnaf daha kepenk indiriyor. Herkes sağlıkla ilgili endişeler taşıyor. Ve haftalardır gündem hükumet. Sorumluluk, ciddiyet bu kadar. Bu memleketin bu halkın gailesini çekiyor musunuz yoksa size göre siyaset bu küçük oyunlardan mı ibaret? Aslında bütün mesele budur” diye konuştu. Yeltekin,"Yeni normal denilen dönem, sıfır vakanın değil, gerekli tüm sağlık hizmetlerini sunabileceğiniz alt yapı, teçhizat ve personelle ve temaslı takibi dahil her yönüyle düşünülmüş bir organizasyonla, bulaşın baskılandığı, mümkün olan en az vakanın ve mümkün olduğunca sıfır kaybın hedeflendiği bir dönemdir”diye konuştu.

“Bari bundan sonrası için gereken tedbirleri almaya başlasınlar”

Yeltekin, bundan sonrası için alınması gereken tedbirler olduğunu belirterek, “Yoğun bakımlar hazır hale getirilmeli, hizmet verecek sağlık personeli eğitilmeli ve izlenecek yol haritası planlanmalıdır”dedi. Yeltekin, hastanelerimizde yönetici olmadığını ifade ederek, “ hastanedeki bir doktor baş doktordur yani hastane yöneticisidir fakat Türkiye dahil Avrupa’ya bakıldığında hiçbir hastanenin yöneticisi doktor değildir uzmandır” ifadelerini kullandı. Yeltekin, parlamenter sistemin bu ülkede çöktüğünü söyledi. Yeltekin, devlet yönetmenin ciddi bir iş olduğunu belirterek, “devlet fakiri, fukarayı ve işçiyi korur fakat bu insanlar bayram seyran demeden çalışmaya devam ediyorlar ve ek mesai ücreti bile almayacaklar”diyekonuştu.

“Dünyada fiyatlar düşerken biz hala elektriğe ve petrole zam yapıyoruz”

Yeltekin, hükümetin pandemi sürecini tüccar tarafından fırsata çevirdiğini belirterek, “dünyada petrol varil fiyatları 70 dolardan 40 dolara düştü fakat biz hala petrole ve elektriğe zam yapıyoruz”dedi. Yeltekin, bu yapılanların kamu bütçesini denkleştirme,artıya geçirme ve vatandaşın cebinden parasını almak olduğunu söyledi.

“Yerli üretimin artırılması gerekiyor”

Yeltekin, Ekonomiyi ayakta tutmak için yerli üretimin de artırılması gerektiğini söyleyerek,  bunu yapabilmek için de tohum, ilaç gibi ithal edilen ürünlerde Katma Değeri Vergisi’ni düşürmek gerektiğini söyledi. Yeltekin, yerli üretimi hemen artırmanın mümkün olmadığını ancak planlı bir şekilde bu yönde adım atılabileceğini kaydetti. Yeltekin, işyerleri açılmadan önce devlet yetkililerinin ilgili oda başkanları ile bir araya gelip hizmet içi eğitim verilmesi konusunda bir çalışma yapmış olması gerektiğini söyledi. Yeltekin, Hatta bununla da kalınmayıp, işyerleri açıldığında da sık sık denetimler yapılması gerektiğini söyleyerek, “Ticaret, Sanayi ve Esnaf odaları toplantı yapmalı ve işyerlerinin hangi kurallar altında açılacağı belirtilmeliydi. Bunun için de gerekli süre tanınmalıydı” dedi.

“Pandemi sürecinde bazı fırsatçılar ürünün normal fiyatı üzerinden ürünlerini satıyor, devletin bu konuda bunları yapan kişilere ceza vermesi gerekiyor”

 Yeltekin, bu süre zarfından bazı fırsatçıların da türediğini ifade ederek, temizlik ürünleri başta olmak üzere birçok ürünün normal fiyatının üzerinde satıldığını belirtti. Yeltekin, Devletin bu konuda bir fiyat belirlemesi yapması gerektiğini söyleyerek, buna uymayanlara da gerekli cezaların yazılması gerektiğini söyledi.Yeltekin, bu geminin artık bu şekilde gitmeyeceğini belirterek, “İlk günden beri söylüyoruz. Kimse kendi gemisini kurtarıp kaptan olmaya çalışmasın. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu ülkenin sağlığı da, ekonomisi de hepimizin ortak sorunudur”dedi. Yeltekin, “ancak kişisel düşünülmesi nedeniyle her alanda battıkça batmaya devam ediyoruz” dedi.

“Bayramdan sonra 80 tonluk süt yollara dökülecek”

Yeltekin, bayramdan sonra ülkenin her yanına 80 ton sütün döküleceğini vurguladı. Yeltekin, devlet Koop Süt’e bir prim ödesin ve teşvik versin bu dökülme ile karşı karşıya olan sütleri alsınlar paketlesinler ve ihtiyacı olanlara versinler önerisini yaptı. Yeltekin, ülkenin istatistik bilgiye de ihtiyacı olduğunu söyledi. Yeltekin, Avrupa hükümetinin Rum hükümetine 20 milyon Euro destek verdiğini belirterek, “hellimde %20 küçükbaş hayvan sütünü katarak hellim yapıyorlar, fakat dün itibariyle KKTC hükümeti Çin hükümetine 173 milyon Euro hellim ihracatı yapacağı ile ilgili anlaşma imzaladı”diye konuştu. Yeltekin, “istihdam yapmadan Koop Süt bu 80 tonluk sütü işleyerek maliyeti de olsa sosyal yardım dairesi yetkililerinin imzasıyla bu sütü ihtiyaç sahiplerine verebilirler”diye konuştu. Yeltekin, Ülkede devlet eliyle birçok sektörde baronlar yaratıldığını söyledi. Yeltekin,  “Bir süre daha dikkatli olmalıyız,izolasyona dikkat edelim,sıkıntı henüz geçmedi.Bundan sonraki süreçte de dünyayı takip ederek bilimin dışına çıkmadan hareket etmek zorundayız”şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor