“Ülkeye yeraltı barajı yapacağız”

“Ülkeye yeraltı barajı yapacağız”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, 2020 yılı içerisinde Türkiye Devlet Su İşleri ile birlikte, kendilerinin belirleyeceği bir yere ülkedeki su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması ve yağmur sularının tutulması anlamında bir yeraltı barajının yapılarak, bitirilmesini istediklerini söyledi

Editor: Yeni Bakış Editör 2
13 Kasım 2019 - 08:08

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, 2020 yılı içerisinde Türkiye Devlet Su İşleri ile birlikte, kendilerinin belirleyeceği bir yere ülkedeki su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması ve yağmur sularının tutulması anlamında bir yeraltı barajının yapılarak, bitirilmesini istediklerini söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Oğuz, Ankara'da yapmış olduğu temaslarını bu sabah BRT'ye değerlendirdi. Oğuz, Türkiye'de gerçekleştirilen 11 milyon fidan dikilmesi törenine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak için Ankara'ya geldiklerini belirterek, Kuzey Kıbrıs'ta da aynı saatlerde bu etkinliğe destek anlamında bir etkinlik düzenlediklerini, özellikle de fidan dikme konusunda çalışmaların artarak devam edeceğini aktardı.

“Planlar, projeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk”
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'la gerçekleştirdiği görüşmeye de değinen Bakan Oğuz, ülkedeki tarımın ekonomik anlamdaki sorunlarını 2020'de bakanlığının planları projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.
Mevkidaşı Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile iki ülke bakanlıkları arasında tarım hayvancılık orman veterinerlik anlamında iş birliğini nasıl geliştirebilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Bakan Oğuz, teknik donanım, altyapının geliştirilmesi anlamında kendilerine destek belirtildiğini söyledi.

“Lavanta ormanı kurmak istiyoruz”
Ülkede lavanta ormanı kurmak istediklerini aktaran Bakan Oğuz şunları kaydetti. 
"Bu konuyla ilgili olarak Orman Dairesi müdürümüz iki gün daha temaslarına devam edecek. Orman Müdürlüğü ile beraber Sayın Bakanın vermiş olduğu direktifler doğrultusunda bu sene fidanlarımızı inşallah toprağımızla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde buluşturacağız. 
Lavanta ormanı bu sene hedeflerimiz arasında. Lavanta ülkemizde ilk olması anlamında, artı, arıcılığa destek anlamında, bal anlamında büyük bir getiri olacak, farkındalık yaratacak. Bu konuyla ilgili olarak orman dairemize araç gereç donanım konusunda yine desteklerini belirttiler." 
Lavanta ormanının sadece çiçeğinin toplanması ve görselliğinin yanında aynı zamanda yağının çıkarılarak değişik sektörlerde kullanılabileceğine dikkati çeken Oğuz, bu anlamda turizm potansiyeli yaratabileceğini, hem görsel hem de ekonomik anlamda bir değer olacağını söyledi.

“Geçitköy barajı etrafında lavanta ormanı dikimi konusunda alan belirledik”
Geçitköy Barajının etrafında lavanta ormanı dikimi konusunda alan belirlediklerini de aktaran Bakan Oğuz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 6 ilçesinde eşit olarak kurmayı düşündükleri güzelliği ve ekonomik değeri de bütün ilçelere yaymak istediklerini ifade etti.
Orman Dairesi’nin elinde şu anda 110.000'e yakın fidan bulunduğuna dikkati çeken Oğuz, ekonomik değeri olan fidanlar yetiştirmek ve bunları doğayla buluşturmak istediklerini, 100.000 tohum ektiklerini, bunun 70.000'inin dönüşümünün olacağını, bu yıl içinde de 150.000 ortalama fidan ekmeyi planladıklarını, lavanta fidanlarıyla beraber 200.000 üzerine çıkılabileceğini, bunun hem orman varlığı hem de Orman Dairesi’nin görevini yapma açısından bir değer katacağını aktararak önümüzdeki yıl, 
1 milyon fidan üretmeyi planladıklarını bunun ekonomik protokole de konulduğunu söyledi.

“Analizleri daha rahat yapabileceğiz”
Tarım Dairesinin, bazı tahlilleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapamadığına dikkati çeken Bakan Oğuz, “ülkemizde gıdadan sorumlu bakanlık olarak, mutlaka güvenilir olması, tüketiciye halkımıza gıda konusunda hijyen ürünler sunulması konusunda görevli bakanlığız. Gıda güvenliği konusunda laboratuvar analizlerinin yapılması gerekiyor. Şu anda kamusal anlamda meyvede sebze de yapabiliyoruz. 
Ama balda, zeytinyağında ileri derecede laboratuvar hizmeti almamız gerekiyor. Ülkemize bu imkanları Türkiye ile belli özel laboratuvar kullanıyorduk. Ama akşamki yaptığımız görüşmelerde bize belli laboratuvarlar gösterildi. Buralarda bize destek verilecek, bunu daha rahat yapabileceğiz" dedi.

“Kayıt sistemiyle ilgili görüş alışverişinde bulunduk”
Bakan Dursun Oğuz, tarımcılığın gelişmesiyle ilgili olarak kayıt sistemiyle ilgili görüş alışverişinde de bulunduklarını, veteriner hizmetlerinin geliştirilmesi, laboratuvar hizmetlerinden yararlanma konularında da yakın işbirliği içerisinde olacaklarını sözlerine ekledi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Unutkanlığımızın  kurbanıyız!”
“Unutkanlığımızın kurbanıyız!”
Siyaset gücümüzü  kırmak istiyor
Siyaset gücümüzü kırmak istiyor