“Ülkeyi hangi ekonomik yöntemlerle yöneteceksiniz?”

“Ülkeyi hangi ekonomik yöntemlerle yöneteceksiniz?”

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Türkiye ile yapılan iktisadi ve mali işbirliği protokolünü değerlendirdi. Kanber, “Ekonomik paketler halkımıza bugüne kadar iyi bir imaj bırakmamıştır” dedi ve sordu:

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
27 Mayıs 2020 - 04:55

Bora BORAN Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Türkiye ile yapılan iktisadi ve mali işbirliği protokolünü değerlendirdi. Kanber, geçmişte de Türkiye ile yapılan bu tarz protokollerle ülkeye gelen kaynakların doğru kullanılmadığını bu nedenle de ülke ekonomisine herhangi bir katkısının olmadığını belirtti. Kanber’in açıklamaları şu şekilde oldu:

“İktisadi ve mali işbirliği protokolü bugün gerçekleşti.  Ülkemiz adına ve toplumumuzun adına ne getireceğini bilmemekteyiz gerekçesi ise uzun zamandır ülkeye kaynak gelmeyişi, kendi ayakları üzerinde duramayan bir ekonomi, Ülkemizde on yıllardır hiç bitmeyen krizler, pandemi ile ise ekonomik krizin daha da derinleşti görmekteyiz hal böyle iken ülkemize Türkiye cumhuriyeti devletinden 2 milyarın TL üzerinde hibe gerçekleştiği ortaya konmuştur. Ancak bundan önceki protokoller veya mali işbirliği protokolleri adına her ne dersek diyelim geçmişte çok tartıştığımız mali yardımların hükümetler tarafından doğru kullanılmadığı yeterince  halka ve reel sektörle ulaşmadığı apaçık ortadadır. Geçmişteki referansları olan hükümetlere kaynakları adil eşit verimli ve planlı kullanması ile ilgili kaygı duymaktayız, gerekçemiz herhangi bir kaynağın bir yerden talep edilirken talep etme gerekçelerini ortaya konmasıyla oluşması gerekmektedir. Bu taleplerini ortaya koyan hükümetler kimlerle nasıl karar vererek ekonomiyi hangi yöntemle bundan sonra yöneteceklerini, yönetecekleri ekonominin bu toplumun refahını artıracak mı? yoksa kemerini  sıkmaktan nefes alamayan sektörlere ve halkımıza nasıl nefes aldıracak bunu bilmek istiyoruz.  Bu talepler ortaya konurken   bilmek katkı koymak gerekirse eleştirmek doğruyu bulmak için mücadele etmek ve oluşan kaynakları da toplumumuz yararına kullanmak için geçmişte ve şimdi de mücadele etmeye devam edeceğiz. Üretim ekonomisini geliştirmezsek, turizmin yöntemini ve çeşitliliğini artıramaz isek teşviklendirmeyi de buna bağlayamazsak, yükseköğretimde dünya ile  nitelik ile yarışmazsak’  hizmetleri sektörlerini geliştirip planlayamazsak, inşaat sektörünü beton ekonomisinden kurtarıp planlı yapılaşma ve yapı güvenliğine ulaşamazsak, ithal zihniyetten kurutulamaz isek  bu tür paketlerin pansumandan öteye gitmeyeceği ortadadır. 

Alt yapı sorunlarımızı sağlıkta, ulaşımda, eğitimde, ekonomide,  enerjide kendi modellerimizi oluşturup ortaya koymadıkça işimizin çok zor olduğu ortadadır. Bu dönemde ülkeye  kaynağın girmesi piyasaya düşmesi, piyasada dönmesi geçmişteki yöntemlerle olmayacağını tecrübe etmiş bulunmaktayız.

Yeniden başlamalıyız cümlesinin altında yatan yeni ve başlangıç doldurmadığımız müddetçe toplumun tüm kesimleri üretenler, ekonomik örgütler, emek örgütleri, meslek örgütleri,  pandemiyi bu anlamda bir fırsata çevirip kendi ayaklarının üzerinde durabilen bir ekonomi için  henüz hiçbir şeyi tartışamamışken, ortaya çıkan kaynağın Kıbrıs Türk toplumu adına şu anki hükümetin kullanması için emanet edilmiştir. Halkımızın rızasını alabileceği adil ve eşit yöntemin kollektifve şeffaf olması gerektiğine inanarak izleyeceğiz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz