"Farklı algılar yaratılmaya çalışılıyor"

"Farklı algılar yaratılmaya çalışılıyor"

Editor: Süperadmin
08 Şubat 2021 - 08:03 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 - 10:53
Reklam

İmar Emri ile ilgili değişikliğin daha önceden  Resmi Gazete’de yayımlandığını, ancak geçtiğimiz gün yeniden yayımlandığını belirten Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Başkanı Seran Aysal, mevzuatın yanlış zamanda yayınlanması ile birlikte birçok soru işaretiyle birlikte şüpheyi de beraberinde getirdiğini, tam olarak neyin kapsandığı, neyin değişip, neyin değişmediğinin maddeler halinde yazılmasını talep ettiklerini, gelen cevabın ise kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi

Yayınlanmış olan Emirname ile nemalanmak isteyenlerin, farklı algılar yaratmaya çalışanların olduğunu ifade eden Aysal, tüm bu kargaşaların ortadan kaldırılması için içeriğinin ne olduğunu anlatan bir paylaşım rica ettiklerini kaydetti.

Aysal, bu tür çalışmaların yapıldığı zaman diliminde mutlaka Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı ilgili odaların süreçten haberdar edildiğini anlatarak emirname yayınlandığında odaların bilgilendirilerek yaşanabilecek olan aksaklıklardan haberdar edilmesi gerektiğini savundu.

Sıkıntılı bir süreçten geçilmesinden kaynaklı emirname hakkında alınan kararların gündemin konusu olmadığını söyleyen Aysal, bu tip olayların resmi gazeteye yayını yapılmadan önce ve farklı algı yaratılmaması nedeni ile tarafların bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Esengül AYKAÇ

İmar Emrinin daha önceden yayınlandığını, ancak geçtiğimiz gün yeniden yayınlandığını belirten Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Başkanı Seran Aysal, iki üç sıkıntının söz konusu olduğunu belirtti. Zamanlama konusunda yaşanan sıkıntı konusunda herkesin şu an can derdinde olduğunu ifade eden Seran Aysal, Bakanlar Kurulu’nun ‘Toplandık ama toplantı için toplanmadık’ dediği gün mevzuatın da yayınlandığına dikkat çekti.

“Kamuoyu ile paylaşacağız”

Mevzuatın yanlış zamanda yayınlanması ile birlikte birçok soru işaretinin de şüpheyi beraberinde getirdiğinden söz eden Aysal, bu şekilde yönetilen süreçlerde doğru bir şey yapılmış olsa dahi insanlara verilen algının da farklı olduğunu savundu. Emirnamenin işleyişi hakkında Şehir Planlama dairesinde taleplerinin olduğunu söyleyen Aysal, tam olarak neyin kapsandığı, neyin değişip, neyin değişmediğinin maddeler halinde yazılmasını talep ederek gelen cevabın ise kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.

“Farklı algılar yaratılmaya çalışılıyor”

Yayınlanmış olan Emirname ile nemalanmak isteyenlerin, farklı algılar yaratmaya çalışanların olduğunu ifade eden Aysal, tüm bu kargaşaların ortadan kaldırılması için içeriğinin ne olduğunu anlatan bir paylaşım rica ettiklerini kaydetti. Detaylı açıklamanın yapılamaması nedeni ile ciddi sıkıntılar yaratıldığından söz eden Aysal, bir diğer yanlış anlaşılmayı anlattı. Aysal, bu tür çalışmaların yapıldığı zaman diliminde mutlaka Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne bağlı ilgili odaların süreçten haberdar edildiğini anlatarak emirname yayınlandığında odaların bilgilendirilerek yaşanabilecek olan aksaklıklardan haberdar edilmesi gerektiğini savundu.

“Haberimiz yoktu”

Pandemi dolayısı ile birçok yerlerin kapalı olduğunu belirten Aysal, resmi gazetede yayınlanan emirnameden kendilerinin haberi olmadan resmi gazetede yayınlandığını kaydetti. Tüm bu aksaklıkların kaynağının pendemi veya farklı algı meselesinden kaynaklı olabileceğinden söz eden Aysal, sürecin sakat ilerlediğinin altını çizdi. Yaşanan sürecin farklı algılanmasından ötürü yaratılan algının kırılması gerektiğine değinen Aysal, tüm bu yaşanılanların halka yansıtıldığına işaret etti.

“Gündem dışı hareket edildi”

Aysal, ülke genelinin sağlıkla uğraşırken bununla birlikte ülkede dairelerin de kapalı olmasından kaynaklı birçok aksiliğinde gündemde olmasından kaynaklı böyle bir durumda dosyalarını kimsenin süreç içerisinde onaylamayacağına dikkat çekti. Sıkıntılı bir süreçten geçilmesinden kaynaklı emirname hakkında alınan kararların gündemin konusu olmadığını söyleyen Aysal, bu tip olayların resmi gazeteye yayını yapılmadan önce ve farklı algı yaratılmaması nedeni ile tarafların bilgilendirilmesi gerektiğini kaydetti.  Daha önce yayınlanmış olan İmar Emri ile yeniden bir algı yaratıldığından bahseden Aysal, yaratılan algının ise Emirname olan bölgelerde Emirname kurallarının devreden çıktığı ve herkesin eskiye dönerek herkesin birçok şeyden hak sahibi olduğu, eski kuralların geçerli olduğu gibi farklı algıların yaratıldığından söz etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünyayı karşımıza aldık
Dünyayı karşımıza aldık
Baba oğul uyuşturucudan tutuklandı
Baba oğul uyuşturucudan tutuklandı