"Üreticiye sahip çıkılmıyor!"

"Üreticiye sahip çıkılmıyor!"

Ellerindeki fazla sütü pazarlayamayan süt üreticileri isyan noktasına geldi. İthal ürünlerin yasaklanmasını isteyen üreticiler, “satabileceğimiz bir pazar yok. Bugün sadece 29 tanker soğuk süt, açık sütle birlikte 500 tonun üzerinde pazarlanması gereken süt var. Çözüm bulunmaza bu sütler dökülecek”diye konuştu

Editor: Süperadmin
30 Haziran 2020 - 12:00 - Güncelleme: 30 Haziran 2020 - 22:37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, iç piyasadaki tüketimin azalması, dış piyasadaki talebin de çok düşmesiyle sütün üreticinin elinde kalmaya başladığını, hükümetin ise sadece imalatçıya destek sağladığını söyledi.

Naimoğulları, ülkeye üretilen süt miktarı kadar içme sütü ve süt ürünleri ithal edildiğini belirterek, “bu yanlışlarla kriz daha da büyüyor. Üretici isyan noktasına geldi. Sütler dökülme aşamasına geldi. Bakanlık teşvik vermemize rağmen çözemedik diyor, imalatçının fırsatçı duruşu buna fırsat vermiyor” diye konuştu.

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Mustafa Başlar, Türkiye’de halkın  1.80 kuruşa süt bulabildiğini belirterek, “bizim onlarla rekabet edecek durumumuz maalesef yok”dedi.

Başlar, “Elimizde süt fazlası var, imalatçılar da tıkandı. Azar azar tüketmeye çalışıyoruz ama nereye kadar?Sütlerin dökülmemesi için, elimizden geleni yapıyoruz.  Üreticiler sütlerini satamadığı için eyleme başladı. Havaların ısınmasıyla beraber süt üretiminin düşmesini bekliyoruz.  Tarım Bakanlığı’nın bir an evvel elini taşın altına koyması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Şükrü IRKIM

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkedeki iç piyasada üretilen sütün pazarlanamaz hale geldiğini söyleyerek, otellerin ve okulların da boş olduğunu bunun da ciddi bir sıkıntı yarattığını söyledi.Naimoğulları, ithal ürünlerin yasaklanması gerektiğini kaydetti.Naimoğulları, kendilerinin ürettikleri sütleri pazarlayamadıklarını ve ithal ürünlerin ülkeye sürekli geldiğini söyledi.

 

“Sütler bu gidişle dökülecek”

Naimoğulları, sütlerin dökülmeyle karşı karşıya olduklarını ifade ederek, “çözüm istiyoruz ama satabileceğimiz bir pazar yok”diye konuştu.Naimoğulları, Tarım Bakanlığı’nın 3 ay boyunca hayvancının sütünden fiyat kesintisi yaptığını belirterek, üreticinin artık isyan noktasına geldiğini ve sütleri dökmeye başladıklarını belirtti.Naimoğulları, “Devlet üretmiş olduğumuz sütün fiyatından kesinti yaparak aylık yaklaşık 2 milyon TL hayvancının cebinden aldı ve biz bu dönemde her türlü riske rağmen çalıştığımız halde üreticinin sütünden kesinti yaparak üreticiyi bu konuda mağdur ettiler”şeklinde konuştu.

 

“İlerleyen günlerde daha büyük eylemler olacak”

Naimoğulları, ilerleyen günlerde daha büyük eylemlerin olacağını vurguladı.Naimoğulları, bu sektörden 50 bin kişinin ekmek yediğini söyleyerek, hayvancıların yanında bütün esnafın da batacağını söyledi.Naimoğulları, sütün dışarıya pazarlanması gerektiğini ifade etti.Naimoğulları, “Bu zor günlerde her türlü riske rağmen üretim yapmaya çalışan, ürettiğini pazarlamakta zorluk çeken, ürettiğinin karşılığını alıp alamayacağı belirsizlik içinde olan hayvancıların çektiği sıkıntı ortadadır” diye konuştu.Naimoğulları, “Küçük bir ülke olduğumuzdan dolayı oteller,restoranlar ve okullar olmadığı için bu ülke içerisindeki nüfus üretim ve tüketimde sıkıntı çekiyor”dedi.Naimoğulları, küresel salgının ülkedeki süt tüketimi ve süt ürünlerinin ihracatını olumsuz etkilediğini,  üreticinin tıkandığını, hem üretici hem de süt kurumunun çıkmazda olduğunu belirterek, “Seçeneğimiz kalmazsa bu sütler dökülecek”dedi.

 

“İmalatçıların fırsatlığından dolayı üretilen süt üreticinin elinde kalıyor”

Naimoğulları, sütün üreticinin elinde kalmasına en büyük etkenin bazı imalatçıların fırsatçılığı olduğunu söyledi.Naimoğulları, üreticinin elindeki sütün dökülmemesi için bakanlık ile istişare içinde olduklarını belirterek, “Bu sütler dökülmesin, üretelim, maliyetine bizden alıp soğuk hava depolarında stoklasınlar, günü gelince de ihracatta kullanırlar diye öneri sunduk fakat Bakanlık buna sıcak bakmadı” dedi.Naimoğulları, “2019 yılı Mayıs ayında 950 bin 288 kilo hellim ve kaşar ihracatı yapılırken, bu rakam geride bıraktığımız Mayıs ayında 908 bin 151 kilo oldu.Ülkedeki süt üretimi ise ihracattaki düşüşe karşın az bir miktar da olsa arttı. 2019 yılı Mayıs ayında 13 Milyon 25 bin litre olan süt üretimi 2020 yılının aynı döneminde 13 Milyon 374 bin litreye yükseldi” diye konuştu. Naimoğulları, ülkemizde Mart ayında patlak veren Covid-19 salgını ve kapanma sürecinin Türkiye ve 3.Dünya ülkelerinde daha sonra yaşanmaya başladığını ve esas sıkıntının bugünden sonra yaşanacağını vurguladı. Naimoğulları, iç piyasadaki tüketimin azalması, dış piyasadaki talebin de çok düşmesiyle sütün üreticinin elinde kalmaya başladığını kaydetti.

 

“Hükümet sadece imalatçıya destek sağlıyor”

Naimoğulları, “Sürekli açılım yapılıyor. Salgından önce hellime ve kaşara 1,50 TL teşvik veriliyordu, salgın sonrası tüketim düştüğü için 4,50 TL’ye çıkarıldı. Ama buna rağmen yine kriz başladı. Yaklaşık 2 buçuk ay bu sürdü. Haziran’dan sonra imalatçıların başka talepleri başladı. Hükümet imalatçıya 20 milyon TL destek oldu, tüm açılımlara rağmen imalatçı sürekli krizi fırsata çevirerek bir talep ile geldi. Süt hayvancının elinde kaldı, tankerler doldu taştı. Gelinen aşamada hayvancının süt fiyatını düşürmesi istendi ama bakanlık buna sıcak bakmadı. İmalatçıların başka talepleri ortaya çıktı. En önemli yanlış; bazı fabrikalar 8 kilo çiğ sütten 1 kilo hellim yaparken bazıları 6 kilodan yapıyor.Üretici gerçek kalitede süt üretimi yapmıyor, bu nedenle süt fazlalığı çıkıyor. Devlet gerekli denetimi yapmıyor, üreticiye yükleniyor.Bazı fabrikalar bilinçli olarak süt miktarını azaltıp kriz yaratmaya çalışıyorlar. İmalatçının Türkiye’ye pazarladığı bir miktar üründe de sorun oldu ve iade gündeme geldi. Kaliteli ürün üretiminin önemini bir kez daha anladık”şeklinde konuştu.

 

Çok ciddi bir krizle karşı karşıyayız”

Naimoğulları, ülkeye her çeşit ürün ithalatı yapıldığını,  ciddi kriz içinde  üretilen süt miktarı kadar içme sütü ve süt ürünleri ithal edildiğini belirterek, “bu yanlışlarla kriz daha da büyüyor. Üretici isyan noktasına geldi. Buzluklarımızdaki sütlerin yarısı alınıyor, sütler dökülme aşamasına geldi. Bakanlık teşvik vermemize rağmen çözemedik diyor, imalatçının fırsatçı duruşu buna fırsat vermiyor. Bu ülkeyi ve toplumu düşünselerdi bunu yapmazlardı”dedi.

 

“Pazarlanamayan süt dökülecek”

Naimoğulları, diğer bir yandan canlı hayvan satışının da durma noktasına geldiğini belirterek, “canıyla uğraşan üreticiyi stres altına sokarak mağdur ediyorlar”dedi.Naimoğulları, sütlerin dökülmeye başlandığı zaman ülkede de büyük bir krizin ve açlığın başlayacağını belirterek, hayvancılık sektöründen ekmek yiyen 50 bin hayvancının aç kalacağını, buna rağmen hükümetin başka kavgalar peşinde olduğunu ve üreticinin sıkıntısıyla ilgilenilmediğini kaydetti. Naimoğulları, “Bugün sadece 29 tanker soğuk süt, açık sütle birlikte 500 tonun üzerinde pazarlanması gereken süt vardır.  Çözüm bulunmaza pazarlanamayan miktarı dökülecek”diye konuştu.

 

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Başlar:

Türkiye ile rekabet edecek durumumuz yok

Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SUİB) Başkanı Mustafa Başlar, Kovid-19’dan dolayı sıkıntıların büyük olduğunu belirterek, bu yaşanılan  sorunların ne dünkü ne de bugünkü mesele olduğunu söyledi.Başlar, şu an için Türkiye’de halkın  1.80 kuruşa süt bulabildiğini belirterek, “bizim onlarla rekabet edecek durumumuz maalesef yok”dedi.

 

“Türkiye’ye gönderdiğimiz malların parasını alamadık”

Başlar, süt pazarlanmasında büyük sıkıntıların yaşandığını belirterek, “zaman zaman Tarım Bakanlığı Türkiye ile bazı görüşmeler yapıp da mal pazarlama konusunda bizlere yardımcı oldu fakat bu aşamada gönderdiğimiz malların da parasını alamadık”diye konuştu.Başlar, “Ortadoğu ve Türkiye pazarı büyük iki pazarımızdı. Türkiye pazarında rekabet edebilirliğimiz yok olma aşamasına geldi. Türkiye’de de salgın krizi var. Orada da süt fiyatı 1,50 TL’ye dek düşmüş. Bizim 2,59 TL’ye aldığımız süt fiyatı ile Türkiye piyasasında rekabet etmemiz mümkün değil. Teşvik verilmesine rağmen biz o fiyatlara denk gelemiyoruz. Zaten Türkiye’nin bizden hellim dışında ürün alması çok ama çok zor. Ortadoğu’da da yığılma oldu, fiyatları indirip göndermeye devam ettik ama orda da tüketim yavaşladı bu yüzden talep düştü. Bir haftadan beridir SÜTEK, üreticiler, bakanlık çok büyük yoğun gayret içinde ama yetersiz”şeklinde konuştu.

 

“Malzemeler elimizde kalıyor”

Başlar, “İmalatçıların tümünün buzluğu dolu ve sütler dökülmesin diye bizde çok çaba sarfediyoruz fakat aldığımız sütün günün sonunda ödemesi gelecek. Sütü işlerken maaliyetlerimiz vardır maaliyetler en kötü ihtimal ay sonu ödenirken malzemelerimiz elimizde kalıyor”şeklinde konuştu.Başlar, günlük 450 ton süt üretildiğini ifade ederek, “normalde sıcaklardan dolayı bu zaman süt kalmazdı.Ama havaların serin gitmesiyle birlikte süt üretimi düşmedi”ifadelerini kullandı.Başlar, denetimlerin de artırılması gerektiğini belirtti.Başlar, üretimin normal akışında ilerlediğini ama tüketimin ve ihracatın çok gerilediğini söyledi.Başlar, “Bu salgın krizi olmasaydı üreticiler ve imalatçılar arasında sıkıntı olmayacaktı”dedi.

 

“Tüm çabamız sütlerin dökülmemesi için”

Başlar, “Böyle bir salgını kimse öngörmemişti. Elimizde süt fazlası var, imalatçılar da tıkandı. Azar azar tüketmeye çalışıyoruz ama nereye kadar, görüşmeler de devam ediyor, tüm çabamız sütlerin dökülmemesi için, elimizden geleni yapıyoruz”ifadelerini kullandı.Başlar, üreticilerin sütlerini satamadığı için eyleme başladıklarını vurguladı.Başlar, havaların ısınmasıyla beraber süt üretiminin düşmesini beklediklerini söyledi.Başlar, Tarım Bakanlığı’nın elini taşın altına koyması gerektiğini kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tutuklamalar başlayabilir!
Tutuklamalar başlayabilir!
Tutuklamalar başlayabilir!
Tutuklamalar başlayabilir!