Uyanık olmamız gerekir

Uyanık olmamız gerekir

Deneyimli siyasetçilerden Alpay Durduran, “Adli İşbirliği Mutabakatının” ilk şekli bile henüz kamuoyunun bilgisine getirilmemişken, yenilenmesini eleştirdi. Durduran, mutabakatın içeriğinin söylentilere göre, temel insan hak ve özgürlüklerin ihlali, ceza hukuku ile ilgili hakların ihlali ve Anayasanın değiştirilmesi gibi iddiaların söz konusu olduğunu belirtti. Durduran, en genç bakan olan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın bir takım planlara alet edildiğini kaydetti ve uyardı:

Editor: Yeni Bakış Editör 2
07 Aralık 2019 - 08:00

Deneyimli siyasetçilerden Alpay Durduran, en genç bakan olan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın bir takım planlara alet edildiğini belirterek, “Kendisi bizim yaşadığımız deneyimleri yaşamadı. Partisi ise ansızın piyangodan çıkmış bir parti. Söylediklerinin hiçbirini yerine getirememiş bir parti. Kamuoyu önünde ise oy oranı sürekli düşmekte olan bir parti. “Adli İşbirliği Mutabakatının” içeriğini kim hazırladı? Ve içerik neden açıklanmıyor?” diye sordu

Durduran, İçişleri Bakanı Baybars’ın Ankara’da Bakan Soylu ile yaptığı görüşmede, “terörle mücadelede Türkiye ile iş birliğine hazırız” demesini de eleştirerek, “bu yönde bir şikayet mi oldu? Polis zaten sivile bağlanmış değil, askerin emrinde. Polis bu konuda istenilen şekilde kullanılıyor. Ben bir eksiklik görmüyorum. Kıbrıslı Türkler, adada barış için, federasyon için cesaretle bir politika yolu takip etmeli. Bütün çabaları bizi bunu yapamayacak hale getirmektir. Korkumuz budur. Almamız gereken bir önlem varsa mutlaka almalıyız. Halkın katkısı bunda önemlidir” diye konuştu 

“Türkiye’deki bazı yetkililerin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yönelik tepkileri oldu. Ağır cümleler sarf edildi. Daha önce yapılan müdahaleler de göz önünde bulundurulduğundan endişemiz vardır. Bunun arkasından ise cumhurbaşkanının yetkileri konuşulmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığının yetkisinin konuşulmasının zamanı mıydı? Bunu konuşan üstelik hükümet kanadı. Cumhurbaşkanına yetki bırakmayan bir hükümet var bizde”

 

Deniz ABİDİN 

 

Deneyimli siyasetçilerden Alpay Durduran, Türkiye ile KKTC arasında bir süre önce imzalanan Adli İşbirliği Mutabakatının yenilenmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, bunun endişe verici olduğunu söyledi. Durduran, “Adli İşbirliği Mutabakatının” ilk şeklinin bile henüz kamuoyuyla paylaşılmadığına dikkat çekti ve durum buyken mutabakatın yenilenmesini eleştirdi. Durduran, genel anlamda toplum olarak böyle bir istek sahibi de olunmadığına vurgu yaparak, herhangi bir Kıbrıslı Türk’ün veya makamın böyle bir ihtiyaç olduğuna dair görüşünü de duymadığını belirtti. Durduran, Adli İşbirliği Mutabakatının ne içerdiğine dair bazı dedikodularla vatandaşın bir şeyler bildiğine dikkat çekerek, temel insan hak ve özgürlüklerinin ihlali, ceza hukuku ile ilgili hakların ihlali ve Anayasanın değiştirilmesi gibi iddiaların söz konusu olduğunu belirtti. Durduran, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaşmakta olduğunu belirterek, seçimlerle ilgili mevduatla ilgili değişiklik konularının konuşulmaya başlandığını söyledi. Tüm bunların kabul edilebilir olmadığını ifade eden Durduran, “bizi adam yerine koymadıkları anlaşılıyor” diye konuştu. Alpay Durduran, bu durumun sadece bizim yerli makamlar için geçerli olmadığını, Türkiye için de geçerli olduğunu söyledi. Durduran, Türkiye’nin buraya bilgi verme olanağının olduğunu, ancak onlardan da yapılan bir açıklamanın olmadığını kaydetti. 

“Anayasa değişikliğinden bahsedilmesi endişe vericidir”
Durduran, “Uyanık olmakta fayda var” diyerek, engel olmamız, engel olmak için her olanağı değerlendirmemiz gerektiğinin altını çizdi. Durduran, şöyle devam etti, “Türkiye’deki bazı yetkililerin Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yönelik tepkileri oldu. Ağır cümleler sarf edildi. Daha önce yapılan müdahaleler de göz önünde bulundurulduğundan endişemiz vardır. Bunun arkasından ise cumhurbaşkanının yetkileri konuşulmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığının yetkisinin konuşulmasının zamanı mıydı? Bunu konuşan üstelik hükümet kanadı. Cumhurbaşkanına yetki bırakmayan bir hükümet var bizde. Cumhurbaşkanlığı yetkisi çok az. Sadece Kıbrıs konusu ile ilgili konularda yetkili oluyor. Böyle bir durumda Anayasa değişikliğinden bahsedilmesi bizi fazlasıyla endişelendirir. Anayasa değişecek ve hükümete daha çok katılan ve cumhurbaşkanlığının fonksiyonunda olabilecek birinden bahsediliyor. Kim ihtiyaç hissetti ve bunu talep etti? Biz bunu anlayamıyoruz.”

“Bakanı alet ediyorlar”
Durduran, en genç bakan olan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın bir takım planlara alet edildiğini belirterek, “bu ise başka bir endişe etmemizi gerektiren olaydır. Kendisi bizim yaşadığımız deneyimleri yaşamadı. Partisi ise ansızın piyangodan çıkmış bir parti. Söylediklerinin hiçbirini yerine getirememiş bir parti. Kamuoyu önünde ise oy oranı sürekli düşmekte olan bir parti” diye konuştu. 
Alpay Durduran, “Adli İşbirliği Mutabakatının içeriğini kim hazırladı? Ve neden açıklamıyor?” diye sorarak, İçişleri Bakanı Baybars’ın Ankara’da Bakan Soylu ile yaptığı görüşmede, “terörle mücadelede Türkiye ile iş birliğine hazırız” demesini de eleştirdi. 

“Tüm amaç federasyonun önünü tıkamak”
Durduran, bu yönde bir şikayetin olup olmadığını sorarak, “Polis zaten sivile bağlanmış değil, askerin emrinde. Polis bu konuda istenilen şekilde kullanılıyor. Ben bir eksiklik görmüyorum” dedi. Durduran, Kıbrıslı Türklerin, Ada’da barış için, federasyon için cesaretle bir politika yolu takip etmeleri gerektiğinin altını çizerek, “bütün çabaları bizi bunu yapamayacak hale getirmektir. Korkumuz budur. Kendi aramızda tüm bunların değerlendirerek önlem alma yoluna gitmeliyiz. Almamız gereken bir önlem varsa mutlaka almalıyız. Halkın katkısı bunda önemlidir.” diye konuştu. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ülkede kaçak turizmcilik
Ülkede kaçak turizmcilik
Gezici’ye göre birinci Tatar
Gezici’ye göre birinci Tatar