“UYANIN VE BİRLEŞİN”

“UYANIN VE BİRLEŞİN”

Doç. Dr. Zeki Beşiktepeli, CTP ve TDP’nin ortak mücadelede birleşmesi ve topluma öncülük etmesinin artık zamanının geldiğini söyledi

Editor: YeniBakış Editör
22 Haziran 2021 - 09:25
Reklam

Doç. Dr. Zeki Beşiktepeli, siyasi hareketin her zaman bir öncüsü olması gerektiğini ifade ederek, yeni bir partiye ihtiyaç olmadığını, var olanlarla yola devam edilmesi gerektiğini, CTP’nin artık kendini sorgular pozisyona gelmesi gerektiğini belirtti

 Beşiktepeli, geçtiğimiz hafta içinde CTP ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, Kıbrıs’ta federal bir çözümü öne çıkartarak birlikte bir ortak mücadelede öncülük yapmaları konusunda talepte bulunduklarını söyledi

 Beşiktepeli, sol adı altında olan partilerin, 1990 sonrası neo liberal sistemin içine düşmelerinden kaynaklı özelleştirmeye, toprak dağıtılmasına, vatandaşlık verilmesine evet noktasına geldiklerini ifade ederek, “bir yandan solcuyum diyorlar diğer taraftan sosyal adaletli bir devleti savunmuyorlar” dedi

 Beşiktepeli, önemli olanın sol partiler olarak kendilerini lanse edenlerin bizlere öncülük yapıp yapmayacakları olduğunu ifade ederek, ülkenin halktan yana olan partilere ihtiyacı olduğunu, aksi takdirde bu ülkede kazanmanın mümkün olmayacağını belirtti

 Beşiktepeli, “Bizim artık toplum olarak uyanmamız, uyarılmamız gerekir. Bir taraftan nüfus artıyor ama diğer taraftan ekonomi küçülüyor. Büyüyen sanal bettir, kumarhanelerdir, esrar, eroin işleridir. Örneğin Lefkoşa’nın nüfusu nedir, maliyeti nedir, bunu hiç düşünen var mı? Ama beyler milletvekili olacak, çünkü değeri 20 bin Türk Lirası’dır” diye konuştu

 Yeni Bakış

 Doç. Dr. Zeki Beşiktepeli, Yeni Bakış web TV’de gündemi değerlendirdi. Beşiktepeli, ülkenin tüm alanlarında yüzde 40 kaybı olduğunu belirterek, ülkede zenginleşme olmadığını, buna iş insanlarının da dahil olduğunu, sürekli var olanın alınmakta olunduğunu söyledi. Beşiktepeli, bu durumun ekonomide büyük sorun oluşturduğunu belirterek, ülkenin kara para aklanan bir yer haline geldiğine dikkat çekti.

 

“Türkiye burayı ilhak edemez”

Beşiktepeli, sürekli Türkiye’nin Kıbrıs’ın Kuzeyini ilhak edip edemeyeceği konusunun gündeme geldiğini ifade ederek, bunun olmayacağını, çünkü Türkiye’nin burayı ilhak ettiği anda yasal prosedüre girileceğini ve interpolün buraya geleceğini ve burada yasa dışı işler yapanları alıp götüreceğini söyledi. Beşiktepeli, 1996 yılında yapılan anlaşmalarda Türkiye’ye sanal bet, kumarhane gibi merkezleri kapatmasının söylendiğini, o dönemden sonra hepsinin Kıbrıs’ın Kuzeyine taşındığını kaydetti. Zeki Beşiktepeli, Türkiye’nin birtakım işlerini burada yürütmekte olduğunu belirterek, “bizi burada bu işler için kullanıyorlar. Ve ellerinden geldiği kadar da bu işi sürdürmeye çalışacaklar” diye konuştu.

 

“Oy uğruna vatandaşlık dağıtıyorlar”

Beşiktepeli, partilerin de ne yazık ki bu anlamda tepki vermediğini belirterek, çözüm anlamında en azından ortak bir mücadelede buluşulması gerektiğini kaydetti. Zeki Beşiktepeli, “Ayrı iki devletin olmayacağını istedikleri kadar savunsunlar olamaz” diyerek, nüfus konusunda da değindi. Beşiktepeli, “Örneğin Lefkoşa’nın nüfusu nedir, maliyeti nedir, bunu hiç düşünen var mı?” diye sorarak, vatandaşlık dağıtıldığını, oy uğruna verin gitsin havasında olduklarını kaydetti.

 

“Bu ülkede otellerin dahi görevi kara para aklamaktır”

Beşiktepeli, şöyle devam etti, “Adamlar milletvekili olacak, çünkü değeri 20 bin Türk Lirası. Bizim artık toplum olarak uyanmamız gerekir, bizim artık toplum olarak uyarılmamız gerekir. Bir taraftan nüfus artıyor ama diğer taraftan ekonomi küçülüyor. Büyüyen sanal bettir, kumarhanelerdir, esrar eroin işleridir. Ülkede otellerin dahi görevi kara para aklamaktır. 26 bin dolara oda mı satılır? İşte bu paraları böyle aklarlar.”

 

“CTP bugün kendi kendini sorgulamalıdır”

Doç. Dr. Beşiktepeli, geçtiğimiz hafta içinde CTP ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, çözümü öne çıkartarak birlikte bir ortak mücadelede öncülük yapmaları konusunda talepte bulunduklarını söyledi. Beşiktepeli, siyasi hareketin her zaman bir öncüsü olması gerektiğini ifade ederek, CTP’nin zamanında İTEM yasası gibi Vatandaşlık Yasası gibi hataları olduğunu anımsattı. Zeki Beşiktepeli, Tufan Erhürman’ın bazı yanlışlıkları dile getirememe konusunda sıkıntısı olduğunu belirterek, kişi olarak değil ama parti olarak CTP’nin kendi kendini sorgulaması gerektiğini kaydetti.

Beşiktepeli, istenilmeyen iki şey olduğunu belirterek, bunlardan bir tanesinin garanti anlaşması bir diğerinin ise tek taraflı müdahale olduğunu söyledi.

 

“Solcuyuz diyen partiler bizlere bu aşamada öncülük edecekler mi? Önemli olan budur”

Zeki Beşiktepeli, ülkede bayrak sallayanın müdür müsteşar olduğunu söyleyerek, bir diğer para kazanma şeklinin fiziksel bedeni kullanarak kazanılan para olduğunu belirtti. Beşiktepeli, sosyal adaletli bir devlet istiyorsak, ona göre paylaşım yapılması gerektiğini söyleyerek, her şeyden önce burada tartışılması gereken konunun kendi kendimizi yönetebilecek bir pozisyonda olmak olduğunu belirtti. Beşiktepeli, bu doğrultuda önemli olanın ise sol partiler olarak kendilerini lanse edenlerin bizlere öncülük yapıp yapmayacakları olduğunu dile getirdi.

 

“Bir yandan solcuyum diyorlar diğer taraftan sosyal adaletli bir devleti savunmuyorlar”

Doç. Dr. Beşiktepeli, sol adı altında olan partilerin, 1990 sonrası neo liberal sistemin içine düşmelerinden kaynaklı özelleştirmeye, toprak dağıtılmasına, vatandaşlık verilmesine evet noktasına geldiklerini ifade ederek, “bir yandan solcuyum diyorlar diğer taraftan sosyal adaletli bir devleti savunmuyorlar” dedi. Beşiktepeli, şöyle devam etti, “Kooperatifçilik bitti. Karma bir ekonomik yapı savunulmuyor. Neo Liberal sistemde, toplumun yüzde 99.5’i aç, yüzde 0.50’si multi milyarder. Neden? Çünkü sistem onu besler, devlet onu korur. Bu siyaset artık öldü. Bu şekilde kişilerin zenginliğini ön plana çıkartacaksanız gelip elinizden alacaklar. Bu sosyalist rejim gelecek, isteseler de istemeseler de.”

 

“Olmayacak şeylerin üzerine politika yapılıyor”

Zeki Beşiktepeli, ülkenin halktan yana olan partilere ihtiyacı olduğunu belirterek, bunun öncülüğünü CTP’nin yıllardır yaptığını, şimdi de yaparak ortak bir mücadelede birleşmesi gerektiğini söyledi. Beşiktepeli, federasyonun uluslararası arenanın destek verdiği bir model olduğunu ifade ederek, olmayacak şeylerin üzerine politika yapmanın bir anlam taşımayacağını kaydetti.

 

“Rüya görmeyelim”

Beşiktepeli, “Merkez insan sosyalist sistem” diyerek, CTP’nin yine istemesi durumunda eskisi gibi yükselebileceğini, ancak topluma bazı şeyleri anlatması gerektiğini belirtti. Beşiktepeli, şunları kaydetti, “Toplumun yüzde 80’i işçidir, emekçidir. Açtır, susuzdur. İşte derler ki arabası var evi var. Var da ne oldu? Bankalara borçludurlar. Başkasının malı üzerinden kendimizin sanmayalım. Rüya görmeyelim.”

 

“Ortak mücadele şart”

Beşiktepeli, ülkenin kurtuluşa gitmesi yönünde yeni bir parti kurmak değil, CTP ve TDP’nin ortak mücadele vermesi gerektiğini belirterek, var olanlarla yola devam edilmesi gerektiğini söyledi. Beşiktepeli, aksi takdirde bu ülkede kazanmanın mümkün olmayacağını belirtti. 

Beşiktepeli, “Var olan koşullardan daha demokratik, daha bağımsız, ekonomik olarak daha güçlü bir pozisyona gelme mücadelesi olmalı” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Haspolat Ağıllar bölgesinde evinde ölü olarak bulundu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından duyuru!