“Vaka sayıları logaritmik olarak artacaktır”

“Vaka sayıları logaritmik olarak artacaktır”

Normal bir şekilde yaşamaya devam edilirse ve herkes herkes ile bir araya gelmeye devam ederse logaritmik olarak vaka sayılarının artacağına dikkat çeken Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, “Salgın bütün dünyada bu şekilde seyir etti. Dolayısıyla 34 olan yerel vaka sayımız hiçbir önlem alınmadığı takdirde bugün 50, öbür gün 100 olacağını söylemek hiç tuhaf olmaz. Bilimsel beklenti bu yöndedir” dedi

Editor: Süperadmin
10 Eylül 2020 - 11:57

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği  Başkanı Özlem Gürkut, kurallara harfiyen mutlaka uyulması gereken bir döneme gelindiğinin altını çizdi. Gürkut, “Bu dönemde teması en aza indirir ve hastalığın yayılmasını azaltırsak başarı ile trenden aşağı doğru indirmeyi başaracağız. Eğer ki başarısız olunursa kontrolü kaybettiğimizin arifesinde olduğumuzu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlık konusunda alınan kararların yetkisi Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kontrolünde olduğunu belirten Gürkut, üst komitenin kararı ile küçük çocuklar için Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı değerlendirmeye göre okulların 1 Ekim’de açılması yönünde karar aldıklarını  ifade etti.

 

Esengül AYKAÇ

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği  Başkanı Özlem Gürkut, Tabipler Birliği olarak sınıf farkı gözetmeksizin okulların 21 gün kapatılması ve yerel bulaşın kontrol altına alınması ile okulların açılıp açılmayacağı konusunda önerilerde bulunduklarını kaydetti. Özlem Gürkut, Tabipler Birliği olarak 21 gün boyunca kapalı kalan yerlerden sonra yerel bulaşın azaldığı yönündeki bilgilerin teyit edilmesiyle yeni bir değerlendirme yapılıp 21 gün sonra açılmanın yeniden değerlendirilmesi yönünde görüşlerinin olduğunu kaydetti.

“Yetki Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ndedir”

Sağlık konusunda alınan kararların yetkisi Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kontrolünde olduğunu belirten Gürkut, en son yapılan açıklamanın üst komite kararı olup 08.09.2020 tarihinde akşam saatlerinde tekrardan toplandıklarını söyledi. Gürkut, üst komitenin kararı ile küçük çocuklar için Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı değerlendirmeye göre okulların 1 Ekim’de açılması yönünde karar aldıklarını  ifade etti.

“Tabipler Birliği 21 gün kapalı kalınması gerekir diyor”

Kendileri dışında çıkan karar ne olursa olsun Tabipler Birliği olarak 21 günlük süreçte yerel bulaşın önüne geçebilmek adına kapalı kalınmasının  en doğru adım olduğunu dile getiren Gürkut, 21 günün sonunda yeniden bir değerlendirme yapılıp kapalı olan yerlerin açılıp açılmayacağı konusunda görüşlerini bildirdiklerini kaydetti.

“Kaybetmenin arifesinde olma ihtimaliz var”

Tek başına okulları kapalı tutmanın yerel bulaşı engellemeyeceğini anlatan Gürkut, bu dönemde herkese çok ciddi sorumluk düştüğünü  belirtti. Kalabalık etkinliklerin tümünün engellenmesi gerektiğini söyleyen Gürkut, kurallara harfiyen mutlaka uyulması gereken bir döneme gelindiğinin altını çizdi. Gürkut, “Bu dönemde teması en aza indirir ve hastalığın yayılmasını azaltırsak başarı ile trenden aşağı doğru indirmeyi başaracağız. Eğer ki başarısız olunursa kontrolü kaybettiğimizin arifesinde olduğumuzu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Vaka sayıları logaritmik olarak artacaktır”

Normal bir şekilde yaşamaya devam edilirse ve  herkes herkes ile bir araya gelmeye devam ederse ayrıca  hiçbir kısıtlama olmaksızın normal hayat yaşamaya devam edilirse logaritmik olarak vaka sayılarının artacağına değinen Gürkut, “Salgın bütün dünyada bu şekilde seyir etti. Dolayısıyla dün 34 olan yerel vaka sayımızın hiçbir önlem alınmadığı takdirde bugün 50 öbür gün 100 olacağını söylemek hiç  tuhaf olmaz. Bilimsel beklenti bu yöndedir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor