“Var olan zihniyet değişmeli”

“Var olan zihniyet değişmeli”

CTP Milletvekili Asım Akansoy, Güney’de işleyen emekçilerin işlerine dönme isteğini hiç kimsenin görmezden gelmemesi gerektiğini belirterek, Güneyde çalışan yaklaşık 2 bin emekçinin önünü açmanın siyasetin bir görevi olduğunu söyledi.Akansoy, siyasetçilerin sağlık önlemlerinin arkasına saklanmak yerine önlem almak ve insanlarımızı koruyucu tedbirlerle işlerine kavuşturmak zorunda olduklarını belirtti

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
03 Haziran 2020 - 02:00

CTP Milletvekili Asım Akansoy, var olan zihniyetle bu ülkenin gelişmesi ve doğru adım atmasının mümkün olmadığını ifade ederek, var olan zihniyeti değiştirmemiz gerektiğini söyledi


Akansoy, adanın her iki tarafındaki havaalanlarının açılmasından önce geçiş noktalarının kontrollü bir şekilde açılmasının gündeme alınması gerektiğini söyleyerek, “Ada dışa açılmadan önce kendi içinde açılmalıdır” dedi


Akansoy, “Bu noktada  cumhurbaşkanına ve hükümete ciddi görev, sorumluluk düşmektedir. Siyaset, sağlığın arkasına saklanmamalıdır. Sağlık otoriteleri ile birlikte çalışılmalı ve öncelikler belirlenmelidir” diye konuştu Şükrü IRKIM


CTP Milletvekili Asım Akansoy,Yeni Bakış Web TV ‘de yayınlanan Paralel Açı Programına katılarak soruları yanıtladı. Akansoy, yangınlarla ilgili küresel ısınmanın ciddi anlamda bir kriz olarak karşımızda durduğunu belirterek, dünyanın gündeminde küresel bağlamda bir numaralı sorunun ekolojik kriz sorunu olduğunu belirtti.Akansoy, bu sorunu ülkeler yaptıkları anlaşmalarla yönetmeye çalıştıklarını belirterek, bu anlaşmalardan birinin de Paris Anlaşması olduğunu söyledi.Akansoy, yapılan anlaşmalardaki amacın ise ülkelerin karbon salınımlarını yani fosil yakıttan kaynaklanan salınımları kontrol altına almak olduğunu ifade etti.Akansoy, dünyanın giderek ısınmaya başladığını ve ısınmaya devam ettiği sürece dünya için sorun yaratacağını söyleyerek, yaşanılan sıcaklıkların yol açtığı yangınlar ve gıda sorunu gibi sorunların sıcaklığın daha da artmasıyla birlikte artış göstereceğini söyledi.


“İnsanoğlunun bugüne kadar sürdürdüğü alışkanlıklarını değiştirmesi lazım”

Akansoy, insanoğlunun bu süreçten sonra alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini vurguladı.Akansoy, insanoğlunun tüketim alışkanlıklarını,üretim modelini ve ekonomik modelini değiştirmesi gerektiğini söyleyerek, “yoksa biz emanet aldığımız bu dünyayı gelecek nesillere bırakamayacağız”diye konuştu.Akansoy, “İnsanoğlu ekolojik krize karşı sorumluluk almazsa ve şuana kadar sürdürdüğü alışkanlıklarını değiştirmezse ciddi anlamda sorunlarla yaşamaya başlayacağız”dedi.Akansoy, ülkemizdeki orman yangınlarıyla ilgili ise tedbirsizlikler olduğunu belirterek, “Orman alanlarını yangına karşı 24 saat esasına göre gözetlemesi gereken yangın gözetleme kuleleri faaliyete alınmamış, belirli bölgelere konuşlandırılan ve olası bir yangına karşı 24 saat esasına göre çalışan sözleşmeli yangın işçilerinden oluşan yangın hazır kuvvet ekipleri hali hazırda oluşturulmamıştır. Yine olası bir orman yangını durumuna karşı 24 saat esasıyla çalışan ve orman itfaiye araçlarını her an harekete hazır bulunduracak olan sözleşmeli arazöz şöförleri de hala istihdam edilmemiştir. Orman Dairesi söz konusu yaklaşık 120 kişilik mevsimlik işçi personeli istihdam etmemesi durumunda elindeki yangın söndürme imkan ve kabiliyetlerini verimli kullanamayacak ve böyle giderlerse orman yangınlarına erken müdahale edemeyecekler”diye konuştu.Akansoy, devletin küresel ısınma sonucunda sıcaklığın artışına karşı hazır olması gerektiğini belirtti.


“Hükümet hiçbir dönemi iyi yönetemedi”

Akansoy, “Çok açık bir şekilde görülüyor ki bu hükümet ne Covid-19 sürecini ne de önceki dönemi iyi bir şekilde yönetememiştir. Salgın öncesi yanan Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin ne tahliyesi doğru düzgün yönetilebildi ne de İmar Planı süreci. Günlük, gelen tepkiler üzerine hareket eden bir hükümet” diye konuştu. 


“Uyanabilme olasılığımızı ben göremiyorum”

Akansoy, “Küresel ısıtma kaynaklı sıcaklık artışları, mevsim normallerinin yaklaşık 10 derece üzerinde seyrediyor. Dünyanın pek çok ülkesi bu konuda olağanüstü hal ilan etti. Mesele esas itibarıyla fosil yakıtları ile ilgili. Fosil yakıtları konusunda güçlü önlemler alınmaz ve kullanımı önlenmez ise küresel ısı artışı devam edecek”dedi.

Akansoy, “Kıbrıs adasının bugün kuzeyde Nükleer Santral, güneyde ise hidrokarbon yatakları bağlamında ekolojik risk alanı haline getirilmiş ve  kuşatılmış durumda olduğunu söyledi. Dolayısıyla bu yönde çok yönlü planlama ve korkusuz adımlar atılmasını sağlama sorumluluğu vardır. İnsanoğlunun karşı karşıya kaldığı küresel ısıtma krizinin ne denli büyük olduğunu içselleştirmeden, bunun eğitimini vermeden, toplumsal gündem yaratmadan uyanabilme olasılığımızı ben göremiyorum”diye konuştu.Akansoy, “Hükümet, 2030 itibarıyla emisyonlarını 1990 seviyelerine göre %23 azaltma ve toplam enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin payını %35-42’ye çıkarma taahhüdü veriyor. Bunun için elektrik kullanımının, önümüzdeki 10 yıl içerisinde, en az %70’inin temiz enerji kaynaklarından elde edilmesi gerekiyor. Ayrıca verimlilik önlemleri kapsamında mimari yapıların yenilenmesiyle enerji tüketiminin en az %35 azaltılması gerekiyor. Hükümet, gelecek 10 yıl içerisinde planının 200 milyon eurodan fazla yatırım oluşturacağını ve her yıl 350 bine yakın iş imkanı sunacağını öngörüyor”diye konuştu.


“Devletin borçlanarak özel sektöre destek vermesi gerekirdi”

Akansoy, Güney tarafında işleyen emekçilerin işlerine dönme isteğini hiç kimsenin görmezden gelmemesi gerektiğini belirterek, Güneyde çalışan yaklaşık 2 bin emekçinin önünü açmanın siyasetin bir görevi olduğunu söyledi.Akansoy, siyasetçilerin sağlık önlemlerinin arkasına saklanmak yerine önlem almak ve insanlarımızı koruyucu tedbirlerle işlerine kavuşturmak zorunda olduklarını belirtti.Akansoy, Covid-19 salgınını her anlamda iyi yönetmemiz gerektiğini söyleyerek, dünyanın her yerinde covid-19’dan kaynaklanan sosyal ve ekonomik kriz yaşandığını söyledi.Akansoy, hükümetin 3 aylık sürede öngördükleri düzenlemelerin ve paketlerin yeterli olmadığını kaydetti.Akansoy, “Devletin borçlanarak özel sektöre destek vermesi gerekirdi” dedi. Akansoy, “Hükümet ekonomiyi daraltmak istemiyorsa mutlaka halkın eline de para vermesi gerekirdi” diye konuştu. Akansoy, ekonomiyi düzeltmek için devlet sektöründe çalışanları ve özel sektördeki çalışanları kafa kafaya getirmenin doğru olmadığını belirtti. Akansoy, hükümetin “ben yaparım olur”mantığının kabul edilebilir olmadığını söyledi.Akansoy, özel sektördeki çalışana devletin sahip çıkması gerektiğini belirtti.Akansoy, “Bu devlet yapılanmasıyla ve kamu yapısıyla ne bugünü ne de yarını kurtarabiliriz”diye konuştu.


“Var olan zihniyetle bu ülke biryere gelemez”

Akansoy, “Dünya reaksiyon alırken, çeşitli fikirler geliştirirken,doğru önlemler ve adımlar atarken biz olduğumuz yerde sayıyoruz” dedi. Akansoy, hükümetin bu dönem için bir sürü vaatte bulunduğunu belirterek, “maalesef bulundukları hiçbir vaatleri yerine getiremeyecekler çünkü 2020 yılı kaybedildi” dedi. 

Akansoy, var olan zihniyetle bu ülkenin gelişmesi ve doğru adım atmasının mümkün olmadığını ifade ederek, var olan zihniyeti değiştirmemiz gerektiğini söyledi. 

Akansoy, adanın her iki tarafındaki havaalanlarının açılmasından önce geçiş noktalarının kontrollü bir şekilde açılmasının gündeme alınması gerektiğini söyleyerek, “Ada dışa açılmadan önce kendi içinde açılmalıdır. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanına ve Hükümete ciddi görev, sorumluluk düşmektedir. Siyaset, sağlığın arkasına saklanmamalıdır. Sağlık otoriteleri ile birlikte çalışılmalı ve öncelikler belirlenmelidir”dedi.


“Olası bir ekonomik kriz için öngörü içinde olmalıyız”

Akansoy, “Kıbrıslı Türkler, önümüzdeki günlerde büyük ekonomik krizle karşı karşıya kalacaklar şeklinde görülüyor. 

Ekonomi ciddi anlamda küçülecek. Büyük ekonomik kriz, beraberinde sosyal ve siyasal krizler getirebilir. Bu çok ciddi sorun karşısında sağduyulu adımlar atılmalı ve öngörüler içinde olmalıyız”dedi.

Akansoy, “Özellikle ülkemizde varolan bu sistemi besleyen ilişki biçimleri sürdürülemez durumda. Bağımlılık ilişkileri, kültürel, sosyal erozyona neden oluyor. Dengesiz, tek yanlı ilişkilerle bu toplumun ayakta kalma ihtimali yoktur. 

Dolayısıyla asli görev toplumun varlığını koruyacak ekonomik, sosyal ve siyasal önlemler almak, demokrasiyi geriletmemek, tek adamcılığa savrulmamak ve dünyaya entegre olacak yegane yol olan federal çözümü sonuçlandırmaktır” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz