Vatandaş devlete güven sorunu yaşıyor

Vatandaş devlete güven sorunu yaşıyor

Vatandaş, KKTC’deki kurumlara tam anlamıyla güven duygusu beslemese de, ülkesine olan inancını yitirmek istemiyor. Kurumların vatandaş odaklı çalışma yapması gerektiğini belirten vatandaş, “işler siyasi tercih ve dayı amca ilişkisi çerçevesinde değil de demokratik kurallara göre herkese eşit davranacak şekilde yürütülmeli” dedi.

Editor: Huseyin1 Erdamar
10 Şubat 2019 - 10:22 - Güncelleme: 11 Şubat 2019 - 13:22

Vatandaşlar ülkedeki yetkili birimlere karşı tam anlamıyla güven duymadıklarını belirtti. 

Vatandaşlar, “Ülkemizde bulunan yetkili mercilerin hepsinde bir tutarsızlık ve iş bilmezlik olduğu için güven adına hiçbir şeyimiz yok. Bu ülkede devletimizi ve halkımızı korumakla yükümlü askerden başka güven teşkil eden kimse yok. Bütün mercilerin siyasi çıkarları olması ülkede büyük sıkıntılar yaşatıyor. Bu ülkede adalet yok ki yetkili birimlere karşı da güvenimiz olsun.” Dedi.

Hiçbir birimin vatandaşta  güven duygusu uyandırmadığını belirten sokaktaki insan, “Özellikle yaşadığımız sıkıntılar karşında bile yetkililerin sorumsuzca davranmaları, var olan güven duygumuzu da öldürmektedir.” Şeklinde konuştu.

Süreyya ÖZDEMİR

Yeni Bakış’a konuşan vatandaşlar , yetkili birimlere karşı güven duymakta sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Yetkili birimlere “güvenmiyoruz, güvenmek zorunda kalıyoruz.” diyen vatandaşlar, KKTC’nin ne devletinin, ne polisinin ne de basının görevlerini tam olarak yerine getirmediğini savundu. Vatandaşlar, yetkili birimler karşı güven duygularını yitirdiklerini ifade eden vatandaşlar,“Bu ülkede askerden başka güvenebileceğimiz kimse yok” dedi.

Vatandaşlar ne dedi?

Hüseyin Hacımusa: “Hiçbir yetkili  mercie güvenimiz kalmadı”

“Ülkedeki  yetkili hiçbir mercie karşı güvenimiz kalmadı. Polisin  yetersiz olması, askerlerin vatandaşı kendi malından etmesi, basının hiçbir olayın arkasına gitmemesi ya da ciddi bir haber yapamaması, bizdeki güveni aldı götürdü. Ülkemizde birçok sıkıntımız var, bu ülkede hiçbir yetkiliye karşıda güvenimiz yok. Hamitköyde ki bir yolu bile bitiremediler. Lefkoşa belediyesi bugün vatandaşına hangi hizmeti veriyor. Yollarımızdan lağım suyu ve çamur akıyor. Hiçbir yetkili ülkede herhangi bir iş yapmadığı gibi yaptığının da arkasında durmuyor. Belediyeler arazilere çöp döküyor, tarlalarımız viran halde bu konu karşısında polisi aradığımızda bile alakadar olmuyor. Devletin çıkardığı yasalara herkesin uyması gereklidir.Bu ülkede ne polisi, ne memuru, ne belediyesi ne de basını düzgün iş yapıyor. Bunlar yaşanırken vatandaşlar kime güvenecek?”

Deniz Kayabaşı: “Askerden başka güven teşkil eden kimse yok”

“Ülkedeki yetkili mercilerin hepsinde bir tutarsızlık ve iş bilmezlik içinde olduğu için güven adına hiçbir şeyimiz yok. Bu ülkede devletimizi ve millerimizi korumakla yükümlü askerden başka güven teşkil eden kimse yok. Bütün mercilerin siyasi çıkarları düşünmesi ülkede büyük sıkıntılar yaşatıyor. Bu ülkede adalet yok ki yetkili birimlere karşı da güvenimiz olsun.” 

İlhan Bor: “Yetkili mercilere güvenebilmemiz için her şeyden önce eşitlik sağlamaları gerekmektedir”

“KKTC’de adalet diye birşey  yok. Ülkede torpil döndüğü için güven duyabileceğimiz hiç kimse yok. KKTC’de üstünlük savaşı olduğu için herkes kendi çıkarına göre hareket ediyor. Bu ülkede garibansan hiçbir hakka sahip değilsin. Yetkili mercilere güvenebilmemiz için her şeyden önce eşitlik sağlamaları gerekmektedir.”

İman Yıldırım: “Devletimize ve polisimize karşı güvenmekten başka çıkar yolumuz yok”

“Bu ülkede yetkili mercilere güvenmekten başka bir çaremiz yok. Ülkemizdeki vatandaşlar, zaten neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Bugün şu iyi bu kötü diye bir yorum yapamıyoruz. Çünkü görüyoruz ki ülkede iyilik adına hiçbir şey yok, fakat diğer birimler dışında devletimize ve polisimize karşı güvenmekten başka çıkar yolumuz yok.”

Saadettin  Çetiner: “KKTC’deki polisler diğer ülkedeki polislere göre daha inisiyatifli”

“Bence KKTC’nin polisi de devletine karşıda güven vardır. Ayrıca buranın polislerinin diğer ülkedeki polislere göre daha duyarlı ve daha inisiyatifli davrandığını düşünmekteyim. Belki de bu görüşe sahip olmamın nedeni ülkedeki polisle veya devletle herhangi bir işimin olmamasından kaynaklanmaktadır.”

Kadir Güler: “Hiçbir merciinin görevlerini tam olarak yaptığını da düşünmüyorum”

“KKTC’de hiçbir birime karşı güvenim kalmadı. Herkes kendi işine geleni yapıyor. Ülkenin ne polisinde, ne devletinde ne de basının da iş var. Bu ülkede dayın ya da amcan varsa işlerin yürür yoksa çeşitli sıkıntıları çekersin. Hiçbir merciinin görevlerini tam olarak yaptığını da düşünmüyorum. Hele mahkemelerdeki davaların sonuçlanması bile yıllar alıyor. Ülkede yaşanan bunca olay varken sizce güven duyulacak bir birim var mı?”

İbrahim Kaya: “Güvenmek zorundayız”

“Ülkemizdeki birimlerin gerekleri tam olarak yapmasa da yerine getirdiğine inanıyorum. Bunun yanı sıra askerden ve devletten başka kime güven duyabiliriz ki. Bu ülkede bizi korumakla yükümlü askerimizden ve devletimizden başka kimsemiz yok. Bu yüzden güvenmek zorundayız.”

Mehmet Sonalp: “Güven bunalımına girmemek için yetkili mercilere güvenmek zorundayız”

“Polise ve devlete karşı güvenim var. Fakat basının olayları tam olarak yansıtmadığını düşündüğüm için basına karşı yeterli derecede bir güvenim yok. Ama şunu biliyorum ki ülkemizde bulunan bütün birimlere karşı güvenmek zorunda olduğumuz için güveniyoruz. Çeşitli sıkıntıların yanında birde güven duygumuzu yitirirsek bu ülkede bu sefer de güven bunalımına gireriz.”

Abdullatif Hakan: “Devletimiz ve askerimizden yana güvenimiz sonsuzdur”

“Ülkemizde dört koalisyonun olması, yetkili birimlere karşı güven duygumuzu artırır. Güvenimizin tam olma nedeni, dört partiden olan hükümetin halka karşı daha yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra koalisyonun, KKTC hükümetiyle Türkiye Cumhuriyeti arasındaki bağlantıyı tam kurması, güven duygusunu da artıracaktır. Ülkemizdeki çeşitli birimlerde sıkıntıların olduğu doğru, özellikle polisin ülkedeki güvenliği sağlaması açısından yetersiz olması, ya da basının vatandaşın sorunlarını tam anlamıyla medyaya taşımaması güven duygusunu yitirmeye neden olsa da, devletimiz ve askerimizden yana güvenimiz sonsuzdur.”

Kemal Uçar: “Güvenmek zorunda kalıyoruz”

“Özellikle askerimize karşı bu ülkede güvenimiz sonsuz. Diğer birimlere karşı güven duygumuz tam anlamıyla olmasa da güvenmek zorunda kalıyoruz. Bu ülkede hayatını devam ettiren bir vatandaş olarak elimizden gelen başka bir şey yok. Sırtımızı güvenle yaslayacağımız bir devletin olması şart. Bizlerin devlete karşı sırtımızı ne kadar güvenle yasladığımız meçhul olsa da, güvenmek ve inanmaktan başka çıkar yolumuz da yoktur.”

Şefika Başkurt: “Bu ülkede torpil ve rüşvet döndüğü müddetçe de güven adına hiç bir şey olmaz”

“Ülkemizdeki hiçbir birime karşı güvenim yok. Bu ülkede torpil ve rüşvet döndüğü müddetçe de güven adına hiç bir şey olmaz. Ülkede güvenin olabilmesi için öncelikle bütün vatandaşlara karşı eşit davranılması gerekmektedir. Fakat hiçbir birim eşitlikçi bir yapıya sahip değil. Bu yüzden polisinden tutun devletine kadar güven yaratan hiçbir birim yok!”

Mustafa İskender: “Yetkili mercilere karşı güven duyabilmesi için öngörülü ve demokratik olmaları” gereklidir

“Ülkedeki hiçbir birime karşı vatandaşın güveni tam değil. Bunun nedeni bütün birimlerin bireysel değilde hepsinin birbirine bağımlı olmasından kaynaklanmaktadır. Birbirlerine bağımlı olan birimlerin bir yere kadar gitmesi ve ilerleyememesi nedeniyle hepsinin birbiri üzerinde üstünlük kurması sıkıntıları doğuruyor. İşin bu boyutta olmasından dolayı da, vatandaşın yetkili birimlere karşı güveni sarsılıyor. Birbiri üzerinde söz sahibi olan birimler vatandaşların sıkıntısını gidermekte sıkıntı çekiyor. Bugün, bir vatandaştan hoşlanmayan polis vatandaşa sıkıntı çıkarırken, memuru ise vatandaşın işini yapmakta zorluk çıkarıyor. Bu ülkede vatandaşların yetkili mercilere karşı güven duyabilmesi için öngörülü ve demokratik olması gereklidir. Bugün arkasına bakan hiçbir insan yolunda ilerleyemez. Birbirleri arasında yaşanan sıkıntıların iş ortamlarında gündeme taşıyan hiçbir yetkilide profesyonel davranamaz. Bu yüzden vatandaşların hiçbir birime karşı tam anlamıyla güveni olduğunu düşünmüyorum.”

Ahmet Alkış: “Güven duyulabilmesi için yetkili birimlerin siyaset üzerinden yürümemesi gerekmektedir”

“Ülkedeki mercilere güven duyulabilmesi için birimlerin siyaset üzerinden yürümemesi gerekmektedir. Ülkedeki birimlere karşı güven duyulabilmesi için vatandaşların belirsizliklerden ve çelişkilerden kurtulması gerekmektedir. Özellikle basının görevde yetersiz kaldığını düşünüyorum. Basının siyasi ve ekonomi alanında ciddi ve bilinçli bir haber yapmıyor. Genel itibariyle magazinsel haberlerin yapılması vatandaşı ilgilendirmiyor. Ülkemizdeki mercilere karşı vatandaşların güven duyabilmesi için eşitlikçi ve demokratik davranılması gerekmektedir. Bugün hiçbir birim vatandaşlara karşı eşit davranmıyor. Bu yüzden yetkili mercilere karşı güven duymakta sıkıntı çekiyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harmancı: Maraton bu yıl bir rekora imza attı
Harmancı: Maraton bu yıl bir rekora imza attı
"UBP kime şirinlik yapıyor?"