VATANDAŞ EKMEK, HÜKÜMET ZAM DERDİNDE

VATANDAŞ EKMEK, HÜKÜMET ZAM DERDİNDE

Editor: YeniBakış Editör
02 Mayıs 2021 - 09:45 - Güncelleme: 02 Mayıs 2021 - 10:01
Reklam

Havaların daha fazla ısınması ile birlikte vatandaşın daha faza enerjiye ihtiyacı olduğu bu dönemde elektriğe zam yapılmasını değerlendiren Mahmut Kanber, elektriğe %15 zam yapılmak istenerek çarpan etkisi ile maliyetleri %30-35 üzerine çıkaracağına dikkat çekti.

 

Mahmut Kanber, olağanüstü koşullar yaşanırken, insanların karınlarını doyuramadığı bir zamanda enerjiye % 15 zam yaparak bu konu üzerinden savunma yapılmasının veya başkalarının suçlanmasının saçmalık olduğunu da belirtti.

 

 KTSO Başkanı Candan Avunduk, pandemi dolayısıyla iç ve dış talebin ciddi oranda düştüğü, işletmelerimizin ürünlerini pazarlamakta ve ödeme tahsilatlarının ciddi sıkıntı yaşadığı bir ortamda elektriğe zam, üretim sektörlerinin rekabet edebilirliğini olumsuz yönde etkileyeceğine işaret etti.

 

Candan Acunduk, “KTSO olarak görüşümüz, en kısa sürede TC ile imzalanan protokollerde yazsın yazmasın, ülkemizin yapısal sorunlarını çözecek ve üretim odaklı bir yapıya kavuşmasını sağlayacak reformların hayata geçirilmesidir” şeklinde konuştu. 

 

Esengül Aykaç

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Mahmut Kanber, Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı tarafından açıklanan, “elektriğe zam kaçınılmazdır” açıklamasını Yeni Bakış Gazetesi’ne değerlendirdi. Yapılacak olan zammın zaten zor durumda olan üretici kesimin ve esnafın batma ve yok olma sürecinin hızlanacağını belirten ilgililer, şu anda evine ekmek almakta bile zorlanan insanların yapılması planlanan zam ile karanlıkta yaşamaya mahkum edileceklerini de vurguladılar.


“Esnaf zamları kaldıramaz”

Hükümetin olaylara yaklaşımının tanıyı koyarak öte yandan çözümü de üretmediğinden söz eden KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, elektrik zammın vatandaşa iyi yansımayacağına işaret etti. Erhan Arıklı’nın kaynak yok mecburuz söylemini değerlendiren Mahmut Kanber, bu yaklaşımlar ile olağanüstü süreçten geçilen bu süreçte gelir kaybının ise bazı sektörlerde yüzde yüz olurken bazı sektörlerde ise yüzde atmış gelir kaybının olduğu yerde herhangi bir zammı hiçbir esnaf ve tüketicinin kaldıramayacağına işaret etti.


“%15 yapılan zamlar çarpan etkisi ile %30-35 üzerine çıkacaktır”

Asıl sorunun zor sürecin içerisinde hükümetin görevlerini yerine getirip getirmemesinden geçtiğini ifade eden Mahmut Kanber, tüm bu koşulları bildiklerini söyleyenlerin bu sorunları yaşanabileceğinin de bilgilerinde olması gerektiğini söyledi. Havaların daha fazla ısınması ile birlikte vatandaşın daha faza enerjiye ihtiyacı olduğu bu dönemde elektriğe zam yapılmasını değerlendiren Mahmut Kanber, elektriğe %15 zam yapılmak istenerek çarpan etkisi ile maliyetleri %30-35 üzerine çıkaracağına dikkat çekti.


“Olağanüstü dönem yaşıyoruz ve insanlar karınlarını doyuramıyor”

Kıb-Tek’i kurumu zarara uğratmasından çok toplumun faydasına durum yarattığını anlatan Mahmut Kanber, ilgili hükümet ve bakanlığın elektriğin kilowat başına düşen ücreti aşağıya çekip o zaman kurumun zarara uğradığına yönelik açıklamalarda bulunmaları için temennide bulundu. Kurum ve kuruluşların zarara uğramasını istemediklerinin altını çizen Mahmut Kanber, olağanüstü koşullar yaşanırken, insanların karınlarını doyuramadığı bir zamanda enerjiye % 15 zam yaparak bu konu üzerinden savunma yapılmasının veya başkalarının suçlanmasının saçmalık olduğunu da belirtti.


“Devlet sadece kendi çalışanları için program yapıyor”

Ülkenin kendi ayakları üzerinde durması gerektiğinden söz eden Mahmut Kanber, Türkiye Cumhuriyeti’nden gönderilen kaynakların kamu maaşlarını ödemek için gönderildiğini kaydetti. Her ay devlet yetkililerinin maaş ödemelerinin olmayacağına yönelik açıklama yapacaklarını değerlendiren Mahmut Kanber, “Devlet yetkililerinin öncelikle kendilerine saygı duymaları gerektiğine inanıyorum. Bu durum çok ta kabul edilebilir değildir. 15 ay geçmesine rağmen olağanüstü koşulları yaşarken hiçbir proje ortaya konulmadı. Üretimi nasıl arttırabiliriz? Üretim kapasitemizi nasıl geliştirebiliriz? Kendimize nasıl yetebiliriz? Mevcut kaynakları eşit ve adil bir şekilde paylaşabiliriz? Şeklinde sorular sormak yerine ülkeyi yönetenler bu konularda öncülük yapmadılar. Daha çok kendi çalışanlarını sanki başka bir ülkenin çalışanıymış gibi özel sektörden ayırarak tüm olanaklarını kamuya aktarmasını doğru bulmuyoruz” dedi.


“15 ay geçmesine rağmen hala daha konuşuyoruz”

15 ay boyunca turizmi tartıştığımızdan söz eden Mahmut Kanber, 15 ay geçmesine rağmen hala daha hiç kimsenin kabul etmediği kapalı devre turizmi ve 6 otelin açabildiği bir durumun söz konusu olduğunu söyledi. En başından bu yana içeride her şeyin kontrollü açılabileceğini anlatan Mahmut Kanber, iç ekonomi ve kaynakları da doğru, yerel olarak daha rahat edilmesinin mümkün olacağını ifade etti. Hükümetin sürekli üniversitelerin açılması ve turizmin açılması yönünde söylemleri ortaya koyduklarını anlatan Mahmut Kanber, turizm ve üniversiteler ile ilgili belli başlı plan ve programı ortaya koyamadıklarına dikkat çekti.


“Özel sektör düşünülerek canlandırılabilirdi”

15 ay boyunca farklı söylemler söylenerek bunlarında sadece söylemde kalması nedeni ile özel sektörün batmasına sebep olduklarını belirten Mahmut Kanber, 15 ay içerisinde olanakları özel sektörü canlandırmak adına kullanılmış olmasına karşın bugün ekonominin bu kadar güç olmayacağına işaret etti. Toplumun %70’inin aşılanması durumunda dışarıdan gelişlerin sağlanmasının mümkün olacağına dikkat çeken Mahmut Kanber, dışarıdan gelenlerden ziyade ülkemizin ülkeye turistlerin gelmesi ile birlikte doğabilecek vaka artışlarının artmaması için adımların atılmasının mümkün olabileceğini söyledi.


Candan Avunduk:

“Üretim sektörlerini olumsuz etkileyecek”

Son zamanlarda sanayi sektörümüzün en önemli girdi maliyetlerinden biri olan elektriğe %10-%15 oranında zam yapılacağını ifade edildiğini söyleyen KTSO Başkanı Candan Avunduk, pandemi dolayısıyla iç ve dış talebin ciddi oranda düştüğü, işletmelerimizin ürünlerini pazarlamakta ve ödeme tahsilatlarının ciddi sıkıntı yaşadığı bir ortamda elektriğe zam, üretim sektörlerinin rekabet edebilirliğini olumsuz yönde etkileyeceğine işaret etti.


“Ürün fiyatlarına zam ve enflasyon olarak yansıyacaktır”

Pandemi ve kur sebebiyle alım gücü düşen halkımızın, daha da fakirleşmesine neden olacağını ifade eden Candan Avunduk, “Çünkü elektriğe yapılan zam, sadece hane halkının elektrik faturasına yansımayacak, hemen hemen tüm sektörlerde girdi maliyetlerini artması nedeniyle, ürün fiyatlarına zam ve enflasyon olarak yansıyacaktır” dedi. 


“Çok kırılgan ve önemli sıkıntılar yaratılıyor”

Hükümetin, elektriğe zammı engellemesi ve bu yönde formüller geliştirmesi gerektiğinden söz eden Candan Avunduk, ülkemiz ekonomisinin ağırlıklı olarak yurtdışından turizm, yükseköğrenim veya emlak alımı yapmak amaçlarıyla gelen nüfusa dayalı bir yapısı bulunduğunu söyledi. Candan Avunduk, bu mevcut yapı global bir krizde veya pandemi gibi olağanüstü durumlarda çok kırılgan ve önemli sıkıntılar yarattığını kaydetti.


“Dışa aşırı bağımlı yapıdan kurtulmalıyız”

Ekonomimizin mal ve hizmet üretim ve ihracat odaklı bir yapıda olmasının sağlanması ve mümkün olduğunca dışa aşırı bağımlı yapısından kurtulmasının sağlanması gerektiğinden söz eden Candan Avunduk, Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan protokollerde, her ne kadar amacın KKTC ekonomisinin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak olsa da, gelmiş-geçmiş tüm hükümetlerin protokollerde ifade edilen yapısal reformları hayata geçirememesinden kaynaklı olarak, KKTC olarak sürekli TC’den kaynak gelmesini beklediğimizi vurguladı


“Üretim odaklı bir yapıya kavuşmasını sağlayacak reformların hayata geçirilmesi gerekiyor”

Şu anda, COVİD-19 pandemisinin yaratmış olduğu ekonomik yıkım nedeniyle ihtiyaçların çok daha fazla olduğunu söyleyen Candan Acunduk, “KTSO olarak görüşümüz, en kısa sürede TC ile imzalanan protokollerde yazsın yazmasın, ülkemizin yapısal sorunlarını çözecek ve üretim odaklı bir yapıya kavuşmasını sağlayacak reformların hayata geçirilmesidir” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı