Yaralar zor sarılacak

Yaralar zor sarılacak

Koronavirüs salgınından inşaat sektörü de nasibini aldı. Yeni Bakış’a konuşan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ve İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, yaklaşık 20 bine yakın işçinin ülkesine geri döndüğünü söyleyerek, inşaat sektöründe işlerin durduğunu belirtti

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
26 Mart 2020 - 05:00

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, koronavirüsünün sadece inşaat sektörünü değil bütün dünyayı etkilemiş durumda olduğunu belirterek, “inşaat sektörü şu an sıfır noktasındadır” dedi. Gürcafer, “Kalemi bıraktığımız yerden devam edemeyeceğiz” diyerek, ülkenin yeni bir kalkınma planına ihtiyacı olduğunu belirtti


İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca ise inşaat alanının ekonomik yönden  sarsılmış durumda olduğunu ifade ederek,  “2020 yılı sektör için kayıp bir yıl oldu” diye konuştu. TC vatandaşı olan işçilerin büyük bir kısmının ülkelerine döndüğünü belirten Amca, kaçak çalışanların olduğuna dikkat çekti


Şükrü IRKIM 


Koronavirüs salgınından  inşaat sektörü de nasibini aldı. Yeni Bakış’a konuşan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ve İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, yaklaşık 20 bine yakın işçinin ülkesine geri döndüğünü, inşaat sektöründe işlerin durduğunu belirtti. Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, koronavirüsünün sadece inşaat sektörünü değil bütün dünyayı etkilemiş durumda olduğunu belirtirken, İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca ise  “1 Mayıs’tan önce inşaat sektörü dahil ülkede hiçbir şey doğru düzgün normale dönüp başlayamaz”  dedi. 


İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Gürcafer: İnşaat sektörü sıfır noktasında

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, koronavirüsünün sadece inşaat sektörünü değil bütün dünyayı etkilemiş durumda olduğunu belirterek, “inşaat sektörü şu an sıfır noktasındadır” dedi. Gürcafer, inşaat sektörünün tamamen bitmiş durumda olduğunu ifade ederek, arkada bırakılan enkazın her şey normale döndükten sonra görüleceğini belirtti. Gürcafer, bunun yalnızca inşaat sektörü için değil, turizm, üretim sektörü, hayvancılık ve ihracaat yapan bütün sektörler için geçerli olduğunu kaydetti. Gürcafer, herkesin bildiği bir gerçek olduğunu, her şey geçtikten sonra ve bu hastalık atlatıldıktan sonra dünyanın artık eski dünya olmayacağına vurgu yaptı. Gürcafer, dünya ülkelerinin artık içe yönelik ekonomik model geliştireceklerini düşündüğünü söyledi. 


“Yeni bir kalkınma planına ihtiyaç var”

Gürcafer, “kalemi bıraktığımız yerden devam edemeyeceğiz” diyerek, bütün ülkelerin yeni bir kalkınma planına ihtiyacı olduğunu belirtti. Gürcafer, dünya normalleşmediği sürece bizim de normalleşmemizin mümkün görünmediğini ifade ederek, sokağa çıkıldığı gün her şey eskisi gibi olacak diye bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Gürcafer, en az altı ay boyunca kriz politikasını ve kriz bütçesini devletin düşünmesi gerektiğini belirterek, korkunç derecede işçi azalmasının yaşanmakta olduğunu söyledi. 


“Giden işçi sayısı 20 bini buldu”

Gemilerle giden işçilerin sayısının yirmi binleri bulduğuna dikkat çeken Gürcafer, “bugün işi düşünen yok, insanlık hayatta kalmayı düşünüyor” diye konuştu. 


“Halk olarak inancımızı kaybettik”

Gürcafer, şöyle devam etti, “Ekonomik olarak battık diyebiliriz. Dünya normale dönmeden dış alıcının gelmesi hayal olur. Bu durumda bu kadar parasızlık varken ve dünya bu haldeyken kimse ev almak istemez. Ülkeler normale dönse bile insanların psikolojik olarak normale dönmesi çok zaman alacaktır. Bu hükümet yapısının bu krizi doğru yönetebileceğine olan inancımı yitirdim. Bütün muhalefet ve bütün sivil toplum yeterince eşit derece katkı koymalıdır ve birlikte hareket etmeye ihtiyacımız vardır. Halkın şu an hükümetten beklentisi herkesin karnını doyurabilecek kadar bir katkı, iyi bir sağlık politikası ve güvenli bir ülkedir. Umut ediyorum ki halk olarak hükümete olan inancımızı geri kazanırız ve hep birlikte bu sürecin de üstesinden gelebiliriz.”İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Amca: Hayat durdu, inşaat sektörü sarsıldı

K.T. İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, inşaat alanı, turizm sektörü olarak ekonomik yönden  sarsılmış durumda olduğumuzu ifade ederek, son on beş gündür her şeyin durduğunu söyledi. “Hayat durdu” diyen Amca, önce sağlığın önemli olduğunu, herkesin bu süreçte sevdiklerini koruması gerektiğini belirtti. TC vatandaşı olan işçilerin büyük bir kısmının ülkelerine döndüğünü belirten Amca, kaçak çalışanların olduğunu söyledi. 


 “Çoğu sektör batabilir”

Amca, bu olaylar geçtikten sonra bile en az bir yıl herkesin sıkıntı çekeceğinin açıkça belli olduğunu belirterek, “çoğu sektör batacak” dedi. Amca, inşaat sektörü için 2020 yılının kayıp bir yıl olarak şimdiden görüldüğünü belirterek, 2020 yılında batmamak ve 2021 yılını görmek için mücadele etmek gerektiğini söyledi. Amca, hükümetin aldığı tedbirlerin sektörlere zarar verse bile desteklediğini ifade ederek, “biz sürekli bakanlarımızla ve hükümetimizle irtibat içerisindeyiz. İşçilerimiz mağdur kalmasın diye uğraşıyoruz. İşçilerimiz belli bir asgari ücretle ödensinler. Bu ölü dönemde çalışılmayan dönemde sigorta ve ihtiyat sandığının vergisinin iptal edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Amca, hükümetten en büyük taleplerinin bu olduğunu söyledi. 


“Halk ciddiye almıyor”

Amca, halkın alınması gereken tedbirlere kesinlikle uyması gerektiğini belirterek, “1 Mayıs’tan önce inşaat sektörü dahil ülkede hiçbir şey doğru düzgün normale dönüp başlayamaz. Halk durumu ciddiye almıyor. Hala dışarıda insanlar gezmeye devam ediyor ve böyle yaptıkları için sevdiklerini önemsemiyorlar. Umarım çok yakında bu kötü günleri atlatırız” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması