“Yargı bu ülkenin en güvenilir kurumudur”

“Yargı bu ülkenin en güvenilir kurumudur”

Yeni Bakış’a ulaşan bir vatandaş, Tarık Kadri adlı avukatının, Yüksek Mahkemede görülen davasını, davalı tarafın avukatı Ahmet Katar’ın istinafa götürmesi konusunda karşı tarafla anlaşarak müvekkilini büyük zarara uğrattığını savundu. Vatandaş, “Beni satan avukatım Kadri, kendini savunmak için ise mahkeme ve yargıçları suçlamaya çalıştı” dedi

Editor: Yeni Bakış Editör 2
12 Aralık 2019 - 08:30

Yeni BAKIŞ

 

Yeni Bakış’a ulaşan bir vatandaş, Tarık Kadri adlı avukatının, Yüksek Mahkemede görülen davasını, davalı tarafın avukatı Ahmet Katar’ın istinafa götürmesi konusunda karşı tarafla anlaşarak müvekkilini büyük zarara uğrattığını savundu. Vatandaş, “Beni satan avukatım Kadri, kendini savunmak için ise mahkeme ve yargıçları suçlamaya çalıştı” dedi. 

“Bilgim dışında istinafı kabul etti”
Vatandaş, yüksek mahkemede görülen davası konusunda avukat Tarık Kadri’nin  müvekkili olarak kendinin  bilgi ve talimatı dışında karşı taraf ile anlaşmaya vararak istinafı kabul ettiğini belirtti. Yüksek Mahkemede görülen davada avukat Tarık Kadri müvekkilinin bilgi ve talimatı dışında karşı taraf ile anlaşmaya vararak istinafı kabul etti. 

Hükümde değişiklik yapıldı
Bu kabul doğrultusunda ise, hükümde değişiklik yapıldı. Alt mahkemenin kararında ödenmesi emredilen 84 bin Tl, 50 bin 500 Tl’ye düşürüldü. 01/05/2008 tarihinden ödenmesi gereken %14 faiz de 11/11/2019 tarihinden itibaren değiştirildi. Avukat Tarık Kadri istinafı kabul ederken ve hükmü bu şekilde değiştirirken müvekkiline danışmayıp bilgi vermedi. 
Talimatsız ve yetkisiz olarak bu işi yaptı ve müvekkili  sonucu ancak araştırdıktan sonra öğrenebildi. Anayasa ve yasalara göre bir avukat müvekkiline bilgi vermekle yükümlüdür. 

Vatandaş büyük kayba uğradı
Herhangi bir avukat müvekkilinin talimatı dışında hareket edemez, mağdur olan müvekkil, Avukatı Tarık Kadri’ye “Bu nasıl bir saçmalık böyle karar mı olur?  2008 yılında 84 bin Tl paramı kaybettin, aradan 11 yıl geçti,  2008’de 30 bin pound olan param şimdi faiziyle 6 bin 500 pound oldu” dedi. 

Yargıcı suçladı
Bu tepkinin karşısında ise Avukat Tarık Kadri’nin verdiği yanıt karşısında Kadri’nin müvekkili neye uğradığını anlayamadı. Avukat Tarık Kadri, “Beni Yargıç Ahmet   Kalkan zorladı, bana baskı uyguladı” şeklinde konuştu. 

“Mahkemelerimiz KKTC’nin en güvenilir kurumudur”
Yaşadıklarını Yeni Bakış’la paylaşan mağdur vatandaş, “Yargıcın verdiği karar sorgulanmaz ve tartışılamaz. Avukatlar müvekkillerini satarak onlardan habersiz iş yaparak suçu yargıçlara atmaktan vazgeçsinler, mahkemelerimiz ve yargıçlarımız KKTC’nin en güvenilir kurumudur. 
Şimdi Tarık Kadri de bu yaşananlara yönelik bir açıklama yapsın, hatta karşı tarafın avukatı Ahmet Katar da açıklama yapsın benim talebim budur.” dedi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Mehmet Eyripala
  1 hafta önce
  Yargı mı var lan bu ülkede? En güvenilen insanları aldılar içeri, uyduruk vakalardan. Sonra kumpas vardeyi salıverdiler. Sen halâ yargıdan mı bahsediyon? Yargı nasıl olurmuş, gidin de, Avrupa'dan öğrenin!
 • Mehmet yilmaz
  1 ay önce
  Bu alacaklı ve verecekli kişilerin bir isimleri yokmu veya bu kişilerin avukatlarında yetki belgeleri yokmu bence vardır çünkü avukatları tutarken bütün anlaşma ve savunma haklarını onlarla yapılıyor demekki bu davada avukatlarının aracılığıyla bu davalı kişilere yapacakları anlaşmayı bildirmişlerdir bunda bence bir sorun olmamalı ve boşu boşunada yüce mahkemelerimizi ve yüce hakimlerimizi zan altında bırakmamak lazım önce bu davalı ve davacı kişiler bir yüzleşsinler ve adlarınıda yazın bu konuyu yenibakış gazetesi olarak çok iyi takip ettiğinizide tahmin edebiliyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak