Yarköy’de sorun çok, ilgilenen yok

Yarköy'de sorun çok, ilgilenen yok

Yaklaşık 500 nüfusu bulunan Yarköy’ün en büyük sıkıntısı hala köy içerisinde bulunan mandıralar. Yeni Bakış’a konuşan Yarköy Muhtarı Şerif Dolu, yetkililerin köydeki sorunlara bir çare üretmesini istiyor. Köyde hayvancılıkla uğraşan kişilere 2012 yılında mandıra yeri verildiğini belirten Dolu, verilen mandıralar yerinde alt yapının olmadığını ve hayvancının ise mandırasını köy dışına çıkaramadığını kaydetti

Editor: Süperadmin
31 Temmuz 2020 - 11:48

Gamze PİR BAYKUR

İskele’ye bağlı Yarköy’de sorun çok, ilgilenen yok.1974 öncesi tamamiyle Rum köyü olan eski adıyla Agios İlias şimdiki adıyla Yarköy’e 1974 sonrası Türkiye’nin Denizli ilinden gelen göçmenlerin yerleşim yeri oldu. Yaklaşık 500 nüfusu bulunan Yarköy’ün en büyük sıkıntısı ise halen köy içerisinde bulunan mandıralar. Yeni Bakış’a konuşan Yarköy MuhtarıŞerif Dolu, yetkililerin köydeki sorunlara bir çare üretmesini istiyor.

 

Mandıralar halen köyün içinde

Yarköy hakkında Yeni Bakış’a konuşan muhtar Şerif Dolu, köydeki en büyük sorunun köy içerisinde bulunan mandıralar olduğunu belirtti. Köyde hayvancılıkla uğraşan kişilere 2012 yılında mandıra yeri verildiğini belirten Dolu, verilen mandıralar yerinde alt yapının olmadığını ve hayvancının ise mandırasını köy dışına çıkaramadığını kaydetti. Dolu “Defalarca bakanlığa gittik, müracaatlarda bulunduk ama bugüne kadar hiç bir icraat yok. Köylü de alt yapı olmadığı gerekçesiyle mandıralarını köy dışına çıkarmıyor” dedi.

 

Kırsal kesim arsalarında alt yapı yok

Muhtar Şerif Dolu, köyün ikinci sorununun ise kırsal kesim arsaları olduğunu söyledi. 2011 yılında 40’tan fazla kırsal kesim arsası verildiğini ifade eden Dolu, kırsal kesim arsalarında sadece su ve elektrik olduğunu ama yol olmadığını ifade etti. 2011 yılında dağıtılan kırsal kesim arsalarında şuanda 4 ailenin kaldığını dile getiren Dolu, yaklaşık 35 kişinin daha arsa beklediğini kaydetti. Dolu, kırsal kesim arsalarında da mandıralar olduğunu dile getirerek “Nereye gittiysek bir çare bulamadık. Kırsal kesim arsaları verilmeden önce de orada mandıralar vardı. Neden mandıra olan yerden gençliğe arsa verildi? Ya da madem ki arsa verdiler neden mandıraları oradan kaldırmadılar?” diyerek isyan etti.

 

Kilise atıl durumda

Yarköy’de bulunan kilise bugün atıl durumda. Kaderine terk edilen kilise yıkılmaya yüz tuttu. Yetkililer tarafından ilgisiz bırakılan kilisenin bahçesindeki kuru otlar diz boyu olurken muhtar Şerif Dolu, “Biz camiyi bile zor temizletiyoruz. Kiliseyi nasıl temizletelim?” dedi. 1-2 sene önce Güney Kıbrıs’tan bazı yetkililerin gelerek kilisede incelemede bulunduklarını ifade eden Dolu, kilisenin tamir edileceğini söylediklerini ancak bir çivi bile çakılmadığını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kriz var hükümet yok!
Kriz var hükümet yok!
Narkotikten “Balyoz” operasyonu
Narkotikten “Balyoz” operasyonu