Yaşamak çok zor

Yaşamak çok zor

Herhangi bir kontrolün ve denetimin olmadığı ülkemizde fiyatlar çılgınca artmaya devam ediyor. Fiyat artışları sebze ve meyve fiyatların da patlattı

Editor: Süperadmin
30 Kasım 2022 - 10:05
Reklam

Her Pazar günü Lefkoşa Merkez’de kurulan açık pazarda, geçtiğimiz hafta sonu tezgahlarda yer alan birçok sebze ve meyve, fiyatları nedeniyle vatandaşların büyük çoğunluğu için seyirlikten öteye gidemedi.

 

Geçmişte tonlarcası yurt dışına ihraç edilen yeni sezon yerli patates, gerek birçok üreticinin üretimden vaz geçmesi ve gerekse maliyetleri fahiş oranda artması nedeniyle kilosu 23 Liradan satışa sunuldu. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde yeni sezon patatesin satış fiyatı 7 Lira idi. Yani sadece bir yılda yerli patates fiyatını 3 kattan fazla artırmış oldu.

 

Pazarda, 15 Lira ile 35 Lira arasında fiyatlarla satışa sunulan domateste, vatandaşların tercihinin büyük oranda vuruk, hafif erimiş, iyi olgunlaşmamış 15 Liralık domatese olduğunu gördük, bu da ülkedeki vatandaşların alım gücünün ne kadar düştüğünü ortaya koyuyor

 

Yeni Bakış Özel

 

Ülkemizde her alandaki fiyat artışları devam ediyor. Herhangi bir kontrolün veya denetimin olmadığı ülkemizde, kafasına esen istediği ürünü istediği fiyattan satmaya devam ediyor. Yaşamın her alanına yansıyan fiyat artışları çoğunluğu ülkemizde üretilen sebze ve meyve fiyatlarına da yansımış durumda. Her Pazar günü Lefkoşa Merkez’de kurulan açık pazarda geçtiğimiz hafta sonu tezgahlarda yer alan birçok sebze ve meyve vatandaşların büyük çoğunluğu için seyirlikten öteye gidemedi. Pazarda kendi ürettiklerini satan bazı üreticiler ise, “eğer devlet üretimi teşvik edip, maliyetlerin aşağıya çekilmesine katkı yapmazsa gelecek yıl şu anki fiyatlar 3 katına yükselecek” yorumunu yaparak, dar gelirli vatandaşlar için hızla yaklaşan tehlikeye dikkat çektiler.

 

“Fiyatlar el yaktı”

Birçok vatandaş daha uygun fiyat bulurum ümidi ile geçtiğimiz Pazar günü Merkez Lefkoşa’nın yolunu tuttu ancak umduklarını pek bulamadılar. Ülkedeki fahiş fiyat artışı tüm diğer ürünlerde olduğu gibi sebze ve meyve fiyatlarına da yansıdığı için birçok vatandaş ihtiyacı olmasına rağmen birçok ürünü seyrederek geri dönmek zorunda kaldı. Her hafta biraz daha artan fiyatlar karşısında şaşkınlığını saklayamayan bazı vatandaşlar, “artık yaşamak çok zor, bu fiyatlarla ne yiyip ne içeceğiz” diyerek sıkıntılarını aktardılar.

 

“Geçen yıl 7 Lira bu yıl 23 Lira”

Vatandaşların temel tüketim maddelerinden olan yerli yeni sezon patatesi bu hafta sonu bazı tezgahlarda yer aldı. Geçmişte tonlarcası yurt dışına ihraç edilen yerli patates, gerek birçok üreticinin üretimden vaz geçmesi ve gerekse maliyetleri fahiş oranda artması nedeniyle kilosu 23 Liradan satışa sunuldu. Geçtiğimiz yıl ayni dönemde yeni sezon patatesin satış fiyatı 7 Lira idi. Yani sadece bir yılda yerli patates fiyatını 3 kattan fazla artırmış oldu. Açık pazarda 23 Liradan satışa sunulan yeni sezon patatesin market fiyatı ise 30 – 35 Lira arasında değişiyor. Kendi ürettiği patatesi tezgah kurarak satan bir üreticinin, “eğer devlet üretimi teşvik edip, maliyetlerin aşağıya çekilmesine katkı yapmazsa gelecek yıl şu anki fiyatlar 3 katına yükselecek” yorumunu yaparak, dar gelirli vatandaşlar için hızla yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.

 

“En ucuzu 10 lira”

Geçtiğimiz Pazar günü Lefkoşa Merkez’e giden vatandaşların gördükleri en ucuz fiyat 10 Lira oldu. Bir adet marul, 1 bağ roka, 1 baş golyandro ve 1 bağ maydanoz 10 liradan vatandaşın alımına sunulmuştu. Pazarda bazı ürünlerin fiyatları ise deyim yerindeyse ‘dudak uçuklatan’ cinsteydi. Bir kilo tatlı biber 45 Lira, 1 adet taze pancar 5 Lira, orta boy 1 soğan 4 Lira, 1 kilo taze fasulye 35 Liradan satışa sunulmuştu. Pazar günü yaptığımız bir diğer dikkate değer gözlem ise vatandaşların alım güçlerinin ne kadar düştüğünü de gözler önüne serdi. Pazarda, 15 Lira ile 35 Lira arasında fiyatlarla satışa sunulan domateste, vatandaşların tercihinin büyük oranda vuruk, hafif erimiş, iyi olgunlaşmamış 15 Liralık domatese olduğunu gördük, bu da ülkedeki vatandaşların alım gücünün ne kadar düştüğünü ortaya koyuyor.

 

“Ova mantarları inanılmaz fiyatta”

Kış aylarında yağmurların yağması sonrasında doğada çıkan mantarlar da hafta sonu tezgahlarda yerini alan yeni ürünler olarak dikkat çekti. Toplanması oldukça zahmetli olan doğal mantarların kırmızı olanının kilo fiyatı 350 Lira, gavcar mantarının ise 250 Lira idi. Yine tezgahlarda yer alan kültür mantarı ise kilosu 50 Liradan alıcıya sunuldu. Kış mevsiminde ülkemizde ana yemek olarak tüketilen Kolakas ve Bulles de az da olsa tezgahlarda kilosu 40 Liradan yerini aldı.

 

Bazı sebze ve meyve fiyatları;

Salatalık         8 – 10 Lira

Domates        15 – 35 Lira

Kolakas          40 Lira

Bulles             40 Lira

Havuç                        15 Lira

Çiçek Lah.     25 Lira

T. Fasulye     35 Lira

T. Biber          45 Lira

Patates           23 Lira (yeni sezon)

Patates           13 Lira

Marul              10 Lira

Roka(bağ)     10 Lira

Golyandro     10 Lira

Mandalin       15 Lira

Muz                30 Lira

Elma               15 – 20 Lira

Armut             20 – 30 Lira

Portakal         15 Lira

Nar                  20 Lira

Çilek               40 Lira (paket)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor