Ülkede sinirler gerildi

Ülkede sinirler gerildi

Chareter seferle İngiltere’den adamıza getirilen öğrencilerin kalacakları Özok Öğrenci Yurduna yeterli hijyen olmadığı gerekçesiyle girmek istememesi ülkeyi karıştırdı

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
22 Mart 2020 - 05:00

İngiltere’den gelen öğrencilerin hijyen olmadığı gerekçesi ile odalara girmemesi siyaseti bir anda gerdi. Başbakan Ersin Tatar, hem Cumhurbaşkanı’nı hem de CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı eleştirdi


Öğrencilerin Alsancak’ta yerleşim yerlerinin ortasında olan Riverside Otel’e götürüleceğinin öğrenilmesinin ardından, belediye başkanı Fırat Ataser’in kararı beğenmemesi başka bir gerginliğe neden oldu


Ahmet İKİDERELİ


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs problemi birçok sorunu da beraberinde getiriyor. İngiltere’de eğitim gören ve uçuşların durdurulması sonrasında Kıbrıs’a dönme imkanı bulamayan öğrencileri taşıyan 2 uçak dün adamıza ulaştı. 

Charter uçakların ilki dün sabah 02.00 civarında ülkeye ulaşırken ikincisi saat 17.20 civarında ülkemize ulaştı. 

İlk uçakla ülkeye gelen öğrencilerin küçük bir kısmı Güneş Otel’e yönlendirilirken büyük grup için konaklama yeri olarak Özok Öğrenci Yurdu seçildi. 

Ancak öğrencilerin götürüldüğü Özok Öğrenci Yurdundaki bazı odaların kirli olduğu iddiaları bir anda tansiyonun yükselmesine neden oldu.


Kirli odaların görüntüleri paylaşıldı

Uzun bir uçak yolculuğunun ardından karantina altına alınacakları Özok Öğrenci Yurdu’na otobüslerle gelen öğrenciler, odalarına çıktıktan sonra bazı odalardaki manzara karşısında isyan ederek odalara girmeyeceklerini söylediler. Bu arada bazı odalardaki kullanılmış tuvaletlerin, kirli banyoların, çarşafı ve nevresimi eksik yatakların, dolu çöp kovalarının fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşarak yurtta kalmayacaklarını yinelediler.


Aileler isyanda

Ülkeye gelen çocuklarını görebilmek ve ihtiyaçları olan malzemeleri verebilmek amacıyla otobüslerle birlikte konaklanılacak yere gelen aileler, yurt içinden gelen görüntülerin paylaşılması ile birlikte ilgililere isyan ederek, çocuklarına laik görülen karantina yerinin bu şekilde olmaması gerektiğini belirttiler. Olay yerinde görev yapan basın mensuplarına zaman zaman konuşan bazı velilerin çok ağır sözler kullandıkları da görüldü.


Akıncı olay yerinde

Öğrencilerin karantina altına alınacakları yerdeki sorunun duyulmasının ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olay yerine giderek konu hakkında bilgiler aldı. 

Akıncı’nın olay yerindeki ailelere sakin olun telkinlerine rağmen özellikle bazı ailelerin Cumhurbaşkanına da sert sözler sarf ettikleri görüldü. Akıncı’nın olay yerine geldikten sonra ilgili hükümet yetkilileri ile temasa geçmeye çalıştığı da gözlerden kaçmadı.


Başka konaklama yeri aranmaya başlandı

Öğrencilerin ısrarla getirildikleri yerde konaklamayacaklarını belirtmelerinin üzerine olay yerine gelen bazı yetkililerin durumu ilgili bakanlara aktarmasının ardından başka konaklama yeri aranmaya başlandı. İlk etapta Lapta Oteller Bölgesinde bulunan Celebrity Hotel ile Le ChateauLambusa Hotelin hazır olduğu ve karantinanın orda uygulanabileceği söylendi.


Erhürman’dan sükünet çağrısı

Sorunun devam ettiği anlarda Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın da yurt önüne geldiği görüldü. 

Erhürman bir süre olayla ilgili bilgiler aldıktan sonra hem İngiltere’den gelen öğrencilere hem de öğrenci velilerine sükunet çağrısı yaparak olayın kısa bir süre içerisinde ilgililer tarafından çözüleceğini belirtti.

Özersay’a alkış

İngiltere’de kalan ve ülkelerine dönme şansları kalmayan öğrencilerin ülkeye gelişleri için birçok kişi ile büyük mücadele veren ve mesai harcayan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bir süre sonra olay yerine gelerek bir süre bilgi aldı. Özersay olay yerinde önce aileleri sakinleştirdikten sonra bir süre Akıncı ve Erhürman ile görüştü. Ardından İngiltere’den gelen öğrencilere kısa bir konuşma yapan Kudret Özersay, yaşananlardan dolayı çok üzgün olduğunu belirterek özür diledi.Ardından tüm öğrencilerin Riverside otele götürülerek orada karantinaya alınacağını açıklayan Özersay’a öğrencilerden büyük alkış geldi.


Alsancak Belediye Başkanından tepki

İngiltere’den gelen öğrencilerin Alsancak’ta bulunan Riverside Otel’e getirileceklerinin öğrenilmesinin ardından Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser bir açıklama yaparak, karantina için Alsancak’ta birçok ailenin yaşadığı bir yerin seçilmesinin yanlış olduğunu belirterek bunu kabul etmediklerini söyledi. Büyük tepki çeken bu açıklamanın ardından Ataser daha sonra bir açıklama yaparak, gelen çocukların hepsinin kendi çocuğu gibi olduğunu belirtti. Ataser, anlatmak istediğinin Lapta Oteller Bölgesinde birçok otel olduğunu ve bu otellerin ailelerin yaşadığı yerlerden uzak olduğu için daha uygun olacakları yönünde idi.


Başbakan Özok Öğrenci Yurdunda

Tüm bu gelişmeler yaşanırken herhangi bir açıklama yapmayan Başbakan Ersin Tatar, İngiltere’den gelen öğrencilerin konaklamayı kabul etmedikleri Özok Öğreni Yurduna bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Ersin Tatar öncelikle yurt sahipleri ile görüşerek yaşananlarla ilgili bilgiler aldı ve öğrencilerin gerekli hijyen şartlarına uygun değildir dedikleri odaları gezdi.


Cumhurbaşkanına “siyaset yapma” çağrısı

Başbakan Ersin Tatar Özok Öğrenci Yurdunda yaşananlarla ilgili açıklamalarda da bulundu. Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı olay yerine gelerek insanları kışkırttığı ve siyaset yaptığı gerekçesi ile eleştirdi. Tatar, hep birlikte birçok kararlar aldıklarını ve Cumhurbaşkanı ile beraber aldıkları kararlar arasında siyaset yapmayacaklarının da olduğunu belirtti. Başbakan ayrıca yurdun ufak tefek eksiklikleri olabileceğini ve bu eksikliklerin de kısa sürede giderilebilecek durumlar olduğunu belirterek tepkileri yersiz bulduğunu açıkladı.


Özür dilemem, teşekkür bekliyorum

Başbakan Ersin Tatar, gerekli hazırlıkların yapılmaması nedeniyle eleştirilen bu olayın ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın öğrencilerden özür dilediğinin belirtilmesinin ardından “ben kimseden özür dilemeyeceğim, ben teşekkür bekliyorum” cevabını verdi. 

Tatar, İngiltere’den adaya getirilen öğrencilerin ne zorluklarla ve nasıl bir çaba ile getirildiğini de anlatarak, öğrencilerin yaptıklarının yanlış olduğunu vurguladı.


Erhürman’a Dome Hotel eleştirisi

Başbakan Tatar, açıklamalarında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı da eleştirerek “DomeHotel’den yer istedik ama alamadık. Bu konuda SnErhürman’a da bilgi verdik ama yine olumlu sonuç alamadık” şeklinde eleştiride bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması