Mercedesler doğru bir karar
Yusuf Kısa

Yusuf Kısa

Merhaba

Mercedesler doğru bir karar

31 Ağustos 2016 - 10:26

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın 17 yeni Mercedes makam aracı alınacağını açıklamasının ardından yer yerinden oynadı. Gazetelerimiz ve sosyal medyada bu konu hemen dallanıp budaklandırılıp hükümete karşı saldırıya geçildi. Yazılan çizilenlere saygımız baki olmakla birlikte bize göre bu karar yerinde ve önemlidir.

*******

Neden mi? KKTC eğer bir devletse bu devletin gereklerinin yerine getirilmesi de kaçınılmazdır. Bu gerekliliklerin başında devletin tüm enstrümanlarıyla birlikte ağırlığı ve ciddiyeti olmazsa olmazdır. Bu enstrümanların başında da makamların donanım ve görüntüsü imaj açısından son derece gereklilik arz eden bir durumdur. Evet; KKTC zengin ve refah içinde bir ülke değildir. Evet KKTC insanının ekonomik sıkıntıları büyüktür.

******

Evet önce vatandaşın yaşam standartları yükseltilip ardından gelen ihtiyaçları karşılanmalıdır. Tüm bunlara evet, ancak tanınmasa da KKTC eğer bir devletse ki bize göre devlettir, o zaman hem içe hem de dışa karşı yukarıda saydığımız bu görüntü de önemli bir gerekliliktir. Hükümeti icraatları konusunda sabahtan akşama eleştirebiliriz eleştirelim de.

*****

Hükümetten beklentilerimizi ortaya koyarken eylemden pazarlığa tüm demokratik yol ve yöntemleri yürürlüğe koyabiliriz, koyalım da ancak söz bu devletin görüntü ve imajına gelince lütfen bu konuda biraz hoş görülü ve insaflı davranalım.

*****

Bu eleştirileri de yaparken devlette devamlılığı unutmamamız önemlidir. Bugün makam aracı üzerinden Hüseyin Özgürgün’ü Serdar Denktaş’ı Sunat Atun’u eleştirebiliriz ancak unutmayalım bugün bu makamlara adı geçen şahsiyetler binerken bir süre sonra bu araçlara Sn Şahali, Sn Erhürman ve belki de Sn Özyiğit veya Sn İzcan binecek, lütfen bu işlere bu pencereden bakarak eleştirilerimizi yapalım.

*****

Bu araçlar kimseye babasından miras kalmadı bu makamlar değişebileceği gibi bu makam araçlarına binecek isimler de değişecek elbet. Yazımızı sonlandırırken hükümet edenlere bir öneride bulunarak bu satırları sonlayalım.

*****

Sn Başbakan ve yardımcısı, size layık gördüğümüz bu araçlardan elbette bu araçların makam olmayanlarından çok çok ihtiyacı olan Sosyal Yardım Dairesi ve devletimizin diğer kurumlarına da imkanlar nispetine alırsanız oralarda yaşanan sıkıntıların da büyük oranda önüne geçmiş olacaksınız.

Son Yazılar